Eljutottunk ide is: büntetik a készpénzfelvételt

Már nincs messze, hogy kötelező legyen az eNaira használata? Nigéria szankcionálja a heti 225 dollár feletti ATM-es készpénzfelvételt, hogy kikényszerítse a saját CBDC-jének alkalmazását. A központi bank által meghatározott korlát a digitális pénzügyi tranzakciók ösztönzésére irányuló intézkedéscsomag részét képezi.

Nigéria drasztikusan csökkentette a magánszemélyek és a vállalkozások által felvehető készpénz mennyiségét, amivel megpróbálja rájuk erőltetni a “készpénzmentes Nigéria” politikát és növelni az eNaira – Nigéria központi banki digitális valutája, azaz CBDC-je – használatát. (Nem árt hangsúlyozni, hogy a CDBC nem kriptovaluta, már csak központi kibocsátója miatt sem, csupán egyfajta digitális fiat pénz.)

A nigériai központi bank rendeletében azt az utasítást adta a pénzügyi vállalkozásoknak, hogy a magánszemélyek ezentúl naponta legfeljebb 45 dollárt (20 000 nigériai naira), hetente pedig 225 dollárt (100 000 naira) vehetnek fel az ATM-ekből. A vállalkozásokra pedig heti 1125 dollár (500 000 naira) felvételi korlát vonatkozik.

Büntetik a készpénzfelvételt

A kereskedői értékesítési pontokon (PoS-terminálokon) keresztül történő maximális készpénzfelvétel is hasonlóan napi 45 dollárban (20 000 naira) van korlátozva. A magánszemélyeket öt százalékos, a vállalkozásokat pedig tíz százalékos különdíjjal sújtják a határértékek feletti összegek felvétele esetén.

A korlátok az egyes pénzfelvételek esetében kumulatívak, vagyis összeadódnak az összegek. Így egy olyan magánszemély, aki 45 dollárt vesz fel egy ATM-ből, majd még aznap megpróbál készpénzt is felvenni egy bankból, szintén öt százalékos szolgáltatási díjjal sújtandó.

A bejelentés előtt a napi készpénzfelvételi limitek magasabbak voltak, 338 dollár (150 000 naira) a magánszemélyek számára és 1128 dollár (500 000 naira) a vállalkozásoknál.

Használjatok inkább eNaira-t

Az intézkedés célja egyértelmű, a változások bejelentésekor Haruna Mustafa, a bankfelügyelet igazgatója megjegyezte:

Az ügyfeleket arra kell ösztönözni, hogy banki tranzakcióik lebonyolításához alternatív csatornákat (internetbank, mobilbank-alkalmazások, USSD, kártyák, eNaira stb.) használjanak.

Az eNaira elfogadottsága kifejezetten alacsony a 2021. október 25-i bevezetése óta, sőt amint nemrég írtuk, egyenesen bukás. A központi banknak nem igazán sikerült meggyőznie az állampolgárokat a CBDC használatáról. A lakosság kevesebb mint 0,5 százaléka mondta, hogy használta a nigériai eNaira-t október végén, egy évvel az indulás után.

Nem bíznak a bankokban

Pedig Nigéria 2012-ben indította el a készpénzmentes fizetési programját, azt sugallva, hogy a fizikai készpénztől való elmozdulás hatékonyabbá teszi a fizetési rendszert. Csökkenti a banki szolgáltatások költségeit és javítja a monetáris politika hatékonyságát.

Az eNaira nem az egyetlen, 112 országban van, volt vagy lesz CBDC, vagy legalább foglalkoznak vele. Forrás: Atlanticcouncil.org
Az eNaira nem az egyetlen, 112 országban van, volt vagy lesz CBDC, vagy legalább foglalkoznak vele. Forrás: Atlanticcouncil.org

Október 26-án a nigériai központi bank elnöke, Godwin Emefiele megjegyezte, hogy a forgalomban lévő összes naira 85 százalékát a bankokon kívül tartják, és ezért új bankjegyeket bocsátanak majd ki, hogy a digitális fizetésre való áttérést elősegítsék.

Az amerikai Atlantic Council nevű agytröszt CBDC-t nyomon követő adatai szerint (lásd a képet) Nigéria egyike annak a 11 országnak, amely már teljes mértékben bevezette a CBDC-t. Ezen kívül 15 másik ország kísérleti programokat indított, és India még ebben a hónapban csatlakozik a sorhoz.

Kapcsolódó cikkeink:

Nigériában a Binance kriptobarát gazdasági zóna kiépítéséről tárgyal

Ilyen az, amikor a bankok féltik a bőrüket és bevételeiket a kriptovalutáktól

Címlapkép: Pár a lagosi utcán. Forrás: Unsplash.com