Észak-Koreának próbált segíteni egy férfi, nem lett jó vége

Az FBI elfogatóparancsot adott ki egy spanyol férfi ellen, aki állítása szerint „különleges megbízottként” dolgozik az észak-koreai kormánynak. A vád szerint a férfi egy kriptovaluta szakértő közreműködésével segített az államnak kijátszani az amerikai szankciókat.

Alejandro Cao de Benós, a 47 éves spanyol állampolgár, aki magát Észak-Korea fővárosa, Phenjan különleges küldöttjének vallja, a gyanú szerint összeesküdött Virgil Griffith amerikai kriptovaluta szakértővel, hogy „illegálisan kriptovaluta és blokklánc szolgáltatásokat nyújtson a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak (KNDK)”. Az FBI szerint a gyanúsított 2018 elején kezdte szervezni a „phenjani blokklánc és kriptovaluta konferenciát”, hogy bensős információkkal szolgáljon Kim Dzsongun rezsimjének, amivel elviekben megsértette az amerikai szankciókat. A férfi az FBI közleménye szerint 2020-ban folytatta összeesküvését, és egy másik kriptovaluta konferenciát is tartott, miközben tevékenységét és a szakértővel folytatott munkáját teljes egészében eltitkolta az Egyesült Államok hatósága elől.

A kriptovaluta szakértő Griffithet 2019 novemberében tartóztatták le, majd öt év börtönbüntetésre ítélték, miután bűnösnek vallotta magát, hogy segített Észak-Koreának a szankciók kijátszásában. Ezt követően társát, a brit állampolgárságú Christopher Emmst februárban fogták el Szaúd-Arábiában, aki továbbra is váltig állította, hogy nem bűnös semmilyen tevékenységben, amivel az USA vádolja.

„Cao de Benós és társa, Christopher Douglas Emms egyetlen alkalommal sem kapott engedélyt a amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatalától arra, hogy árukat, szolgáltatásokat vagy technológiai eszközöket biztosítson a KNDK-nak” – áll az FBI közleményében.

Cao de Benós kezdetben szórakoztatónak találta a letartóztatási parancs hírét, és Twitteren válaszolt az FBI közleményére:

Nem tudom, miért keres engem mindenki. Jeruzsálemben vagyok.” – írta, hozzátéve, hogy éppen „falafel wrap-et falatozik”. Egy későbbi tweetjében azonban biztosította a közönséget, hogy nem hagyta el Spanyolországot, mivel az útlevelének valamikor az elmúlt hat évben lába kelt.

Észak-Korea a kriptovaluta platformok legnagyobb ellensége?

Az Észak-Koreával szembeni szankciókat felügyelő ENSZ szakértői azzal vádolták Phenjant, hogy a kriptovaluta platformok elleni támadások során ellopott pénzeket nukleáris és ballisztikus rakétaprogramja támogatására fordította. A Chainalysis januárban közzétett elemzése szerint Észak-Korea legalább hét kriptovaluta platform ellen indított támadásért felelős, amelyek során közel 400 millió dollár értékű digitális eszközt sikerült elkoboznia.