Idegen technológia jeleire bukkanhatnak hét csillagnál

Csillagászok egy csoportja, akik idegen technológia jelei után kutatva tanulmányozzák a távoli csillagrendszereket, 60 olyan égitestet találtak (köztük hét M-típusú törpecsillagot), amelyek váratlanul magas infravörös hőjeleket bocsátanak ki, és amelyekről emiatt azt feltételezik, hogy hatalmas földönkívüli erőművek, úgynevezett Dyson-gömbök (DS-ek) veszik őket körül.

Mi az a Dyson-gömb és mit bizonyítana a létezése?

Freeman Dyson elméleti fizikus 1960-ban vetette fel a Dyson-gömbök létezésének lehetőségét. Az elképzelés szerint a technológiailag magasan fejlett idegenek gigantikus struktúrákat építhetnek a saját csillaguk vagy fekete lyukak köré, hogy kihasználják az objektumok által kibocsátott óriási mennyiségű energiát, és továbbfejlesszék civilizációjukat. E megastruktúrák legextrémebb fajtája egy hatalmas gömb, amely egy egész csillagot zár magába, a kisebb változatok közé pedig gyűrűállomások és gigantikus tükrök tartoznak.

A Dyson által felvetett konstrukciók létének megerősítése hatalmas jelentőséggel bírna, hiszen bizonyítaná a Földön kívüli életet, emellett egy olyan faj létezését valószínűsítené, amely technológiailag fejlettebb az embernél, mivel egy Dyson-gömb megépítése még mindig jóval meghaladja jelenlegi képességeinket.

Az izgalmas eredmények mögött álló csapat tagjai az adatok további nyomon követését és elemzését tervezik. Állításuk szerint az első mérési eredményeik legalább hét idegen technológia jelenlétére utalnak.

Hogyan lehet kiszúrni az idegen technológiát, mint amilyen például a Dyson-gömb?

Minthogy a legerősebb távcsövek sem képesek közvetlenül leképezni a távoli csillagok körül keringő objektumokat, Matías Suazo, a svédországi Uppsalai Egyetem és Gaby Contardo, az olaszországi International School for Advanced Studies szakemberei ezért arra jutottak, hogy az idegen technológia jeleinek kutatása során a galaxisban található több millió csillag által kibocsátott fényspektrum-adatokat kell elemezniük. A Dyson-gömbök kutatása során a csapatnak a távoli csillagok által kibocsátott infravörös többletsugárzás kiugró értékeit keresik. Ez ugyanis az egyike azon jeleknek (az egzotikus rádiójelek, a légköri üvegházhatású gázok és a mesterséges fény mellett), amely földönkívüli civilizáció jelenlétére utalhatnak.

Dyson szerint minél fejlettebbé válik egy faj technológiailag, annál több energiára van szüksége. Egy fejlett faj képes lehet olyan eszközt készíteni, amely körbezárva egy teljes csillagot felfogja annak minden kibocsátott energiáját. (A Debrief korábban már foglalkozott a Dyson-gömbök 2021-es sci-fi eredetével és megvalósíthatóságával.)

Egy teljes Dyson-gömböt szinte lehetetlen lenne ilyen messziről észlelni, mivel az minden látható fényt felfogna. Azonban egy hiányos DS, vagy egy részleges Dyson-gömbként, esetleg Dyson-raj néven ismert műholdraj átengedné a fény egy részét, amit a földi távcsövek észlelhetnének. Ugyanakkor a gömb többlet-hőenergiát sugározna ki az infravörös spektrumban, mivel befogja a csillag sugárzott energiáját, majd kibocsátja azt az űrbe.

A Dyson-raj

Suazo és Contrado szerint, ha a látható fény és az infravörös fény aránya egy adott csillagról érkező fény között éppen megfelelő, az meggyőző bizonyítéka lenne egy Dyson-gömb jelenlétének.

A meglévő adatok elemzése során hét izgalmas csillag-jelöltet találtak

A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban megjelent tanulmányukban a kutatók leírják, hogy az 1980-as évektől kezdve egészen 2021-ig visszamenőleg a távoli csillagokból érkező ugyanilyen típusú fényjeleket kerestek. Megjegyzik azonban, hogy „ezen időszak alatt egyszer sem találtak olyan csillagokat, melyek megerősítették volna a Dysonian-technológiára vonatkozó elméleteiket”.

A csapat szerint a modern űr- és földi távcsövek fejlődése hozhat majd pozitív eredményeket; sőt, úgy vélték, hogy az általuk keresett adatokat a modern obszervatóriumok már össze is gyűjtötték, és csak arra várnak, hogy valaki ellenőrizze őket.

Konkrétan a csapat azt remélte, hogy az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia műholdja, a WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) űrteleszkóp és a MASS2 földi infravörös távcső által rögzített adatokban idegen technológiára utaló jeleket találnak.

„A Dyson-gömbök olyan megastruktúrák, amelyeket fejlett civilizációk építhettek, hogy hasznosítani tudják a befogadó csillagok sugárzási energiáját, olyan potenciális technológiai jelekről van szó, amelyek elvileg a nagy csillagászati felmérések során már korábban összegyűjtött nyilvános adatokban megtalálhatók” – magyarázzák.

A Hephaistos projekt keretében, amely egyébként a görög istenek fegyverforgatójáról kapta a nevét, több mint százmillió csillag adatait vizsgálták meg. Mivel ez túl sok adat az emberek számára az elemzéshez, a csapat úgynevezett „neurális hálózati” algoritmusokat alkalmazott, amelyeket a célcsillagok által kibocsátott látható fény és infravörös jelek mérésére és összehasonlítására terveztek. A csapat nem vonta be a kutatásba az úgynevezett „fiatalabb csillagokat”, mivel azok pályáján még túl sok olyan anyag lehet, ami mesterségesen elferdítheti a mérési eredményeket.

„A reményeink beteljesültek: az erőfeszítés sikeres volt. A testre szabott algoritmusok nemcsak hogy 60 olyan csillagot találtak, amelyeknek a fényviszonyai megfelelőek voltak, hanem ezek közül hét különösen izgalmasnak mutatkozott: olyan infravörös hőjeleket mutatnak, amelyekre nem volt más elfogadható magyarázat. Sőt, a jelek olyan erősek voltak, hogy a csapat attól tartott, hogy ezek fiatal csillagok lehetnek, amelyek pályáján nagy mennyiségű törmelék található.”

Hogy ezt a zavaró kétséget kizárják, a csapat közeli röntgenforrások után kutatott. A röntgensugárzás „hatékony eszköz az égbolt azon régiónak felkutatására, ahol az új csillagok keletkeznek” – magyarázzák a kutatók –, így, ha ilyen forrásokat találnának a hét idegen technológia-jelölt bármelyikének közelében, akkor ki tudnák zárni őket.

A csapat pozitív eredménnyel zárta az elemzést: „az XMM-Newton tudományos archívumának átvizsgálása után a jelölt csillagok környezetében nem találtunk olyan röntgenforrásokat, amelyeket új csillagok keletkezésének tulajdoníthatnánk”.

A megfigyelések eredményei megerősíthetik a Dyson-gömbök létét

A tanulmány következtetésében a kutatók jelzik, hogy már elvégezték a hét Dyson-gömb-jelölt csillag vizuális ellenőrzését. Ezek a vizsgálatok alátámasztani látszanak kezdeti következtetéseiket: a szakemberek ezt írják: „vizuális ellenőrzésünk azt jelzi, hogy ezek a források tényleges infravörös sugárzási források, amelyeken nincs nyilvánvaló szennyeződés”.

Suazo és Contrado elismeri, hogy sokkal több elemzésre és további megfigyelésekre van szükség ahhoz, hogy teljes bizonyossággal kijelenthessék: valóban az idegen technológia megcáfolhatatlan jeleit észlelték. Azt is megjegyzik, hogy bár megpróbáltak kizárni minden más magyarázatot, a Föld és a megfigyelt csillagjelöltek közötti puszta távolság, valamint a kozmoszról való, még mindig korlátozott ismereteink azt jelenthetik, hogy az általuk talált szokatlan fényjelekre egyszerű, természetes magyarázat is létezik.

„Szeretnénk hangsúlyozni, hogy bár jelöltjeink a részleges Dyson-gömbökkel összhangban lévő tulajdonságokat mutatnak, határozottan korai lenne azt feltételezni, hogy az ezekben a forrásokban bemutatott infravörös hőjelek tőlük származnak” – írják a kutatók. „A szóban forgó objektumok infravörös hőjeleire vonatkozó adatok minősége meglehetősen alacsony, de a természetük meghatározásához további adatokra van szükség”.

Azt is elismerik, hogy „a szakirodalomban számos természetes magyarázat létezik az infravörös többletre”, azonban megjegyzik, hogy „egyik sem magyarázza egyértelműen a jelölteknél észlelt jelenségét, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy mindegyik M-típusú törpecsillag”.

Bár a csapat nyitott más magyarázatokra is, Souza azt vallja, hogy „a leglenyűgözőbb magyarázat a tényleges Dyson-gömbök megléte lenne”.

Borítókép: https://www.csillagaszat.hu/hirek/fekete-lyukak-koruli-dyson-gombok-fedhetik-fel-a-szupercivilizaciokat/