Kriptoforradalom: felkészül a német bankszektor – piaci körkép

A német bankok sem akarnak kimaradni a kriptoforradalomból. Bár a digitális eszközök mainstream előretörése óta szkeptikusan viszonyulnak az ágazathoz, az utóbbi években változás következett be az ország pénzintézeteinek hozzáállásában.

A korábban túl kockázatosnak és szabályozatlannak tartott terület megszelídítése egyre inkább a német bankszektor prioritásává válik. Bár a nagyobb szereplők továbbra is csak az intézményi befektetők felé nyitották meg kapuikat, a fintechek és neobankok előtörése révén a lakossági befektetők sem maradnak ki a kriptobuliból.

Cikkünkből kiderül:

  • Milyen lehetőségek előtt áll a német bankszektor, ha kriptovalutákról van szó?
  • Mely német pénzintézetek kínálnak már most is kiterjedt kriptoszolgáltatásokat?
  • Miért nem kereskedhetünk kriptovalutákkal az ország legnagyobb bankjánál?
  • Miért kellett 2021-ig várni, hogy a német bankok is nyissanak a kriptopiac felé?

1200 német bank előtt nyílik meg a kriptokapu

A Deutsche WertpapierServiceBank (Dwpbank) komoly lépést tett a kriptoágazat bankszektorba történő integrálása felé, amikor idén márciusban elindította a wpNex kriptokereskedési platformját. Ez nagyjából 1200 német bank és takarékbank számára biztosít közvetlen hozzáférést a kriptoeszközökhöz.

Heiko Beck, a Dwpbank vezérigazgatója szerint továbbra is figyelik, hogyan fogadják kínálatukat a nagy pénzintézetek. Elmondása alapján már Németország második legnagyobb bankjával, a DZ Bankkal is folytatnak tárgyalásokat a platform felhasználását illetően.

A Dwpbankon kívül a DWS eszközkezelő csoport is napirendre tűzte a digitális eszközök kínálatát ügyfelei számára. A Deutsche Bank többségi tulajdonában lévő társaság áprilisban jelentette be, hogy a Galaxy Digitallal működnek együtt egy tőzsdén kereskedett kriptotermék kibocsátása kapcsán, amit az európai piacra szánnak.

A DWS vezérigazgatója, Stefan Hoops akkor kijelentette: „Kétségtelen, hogy a kriptocoinok nagy része valahol az értéktelen és a csalárd között helyezhető el”. Hozzátette, hogy ennek ellenére hisznek a tokenizált gazdaságban, amely minden bizonnyal fel fogja bolygatni a jelenlegi piaci struktúrákat.

A Galaxy Digitallal való együttműködés eredménye azonban szintén csak az intézményi szereplők számára lesz elérhető. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozások, alapítványok, nyugdíjpénztárak vásárolhatnak majd belőle, a lakosság azonban nem.

Nem minden a kereskedés

Olyan bankok is vannak, akiknek nem céljuk, hogy elérhetővé tegyék a jól ismert kriptopénzeket, mindössze saját tevékenységüket szeretnék hatékonyabbá tenni a blokklánc-technológia és a tokenizáció felhasználásával. Ezek közé tartozik a Commerzbank és a DekaBank. Ez utóbbi már most olyan megoldáson dolgozik, amely saját blokklánc-technológiájára épülve tenne elérhetővé digitális értékpapírokat, tokenizációs platformja pedig 2024-re készülhet el. Mint az előbbi esetekben is, itt sem a lakossági kereskedők a felhasználói célcsoport.

Ami a Deutsche Bankot, az ország legnagyobb bankját illeti, ők inkább a letéti szolgáltatásokra fókuszálnák. Ez azt jelenti, hogy nyugdíjpénztárak, befektetési alapok tárolhatják majd náluk a kriptovalutaáikat a jövőben, saját kriptotermékek bevezetésén azonban nem gondolkodnak.

Túl nagyra nőttek, nehezen mozognak

Ez persze nem feltétlenül az akarat hiányán múlik. A Deutsche Bank elég nagy behemótnak számít, tevékenységével és termékeivel több joghatóságban is meg kell felelnie. Éppen ezért kaphatnak fontosabb szerepet a helyi és regionális bankok, az ún. volksbankok és raiffaisenbankok. Mivel egyszerű üzleti modellel rendelkeznek, rugalmasabban és könnyebben tudnak válaszolni a jövő kihívásaira.

Több volksbank már most is rendelkezik saját kriptoszolgáltatásokkal. A Börse Stuttgart tőzsdével együttműködve a Volksbank Kurpfalz ügyfelei számára például már 2022 áprilisa óta elérhetőek a kriptovaluták. A Volksbank Bayern Mitte online platformján 2022 tavasza óta vásárolhatnak bitcoint a felhasználók, a pénzintézet pedig saját bitcoin-ATM-mel is rendelkezik. A szász Volksbank Mittweida olyan folyamatokban áll az ügyfelek rendelkezésére, mint az ICO vagy STO tokenkibocsátások. Ezenfelül saját kriptotanácsadási és kripto-IT szolgáltatásokat kínál, és lehetővé teszi a kriptovállalatoknak, hogy bankszámlát nyissanak náluk.

A családi bankok pörgetik a kriptobizniszt

A német bankszektornak nagyjából 200 kisebb, zárt körű vagy családi tulajdonban lévő bank is a részét képezi. Ezek főként az elmúlt két év során ismerték fel a kriptovalutákban rejlő kiaknázatlan lehetőségeket. Egyesek teljesen lehetővé teszik a kriptovaluták adásvételét, megint mások főként a letétkezelésre összpontosítanak. Más piaci rések is akadnak: a hamburgi Sutor Bank például korábban partnerségre lépett a spot9 startuppal, és együtt népesítik be ATM-ekkel Németországot.

Azokat a területeket, ahová a nagy bankok méretüknél fogva nem képesek bejutni, a fintechek és neobankok próbálják meg elfoglalni. Ilyennek számít az N26, a Trade Republic vagy a Magyarországon is jól ismert Revolut, amelyeken keresztül a felhasználók az azonnali piacon kereskedhetnek kriptovalutákkal. A Bison App, a Börse Stuttgart kriptokereskedési platformja korábban azzal került be a hírekbe, hogy teljesen szabályozott környezetben teszi lehetővé a kriptovaluta-kereskedést Németországban.

Kapcsolódó cikkünk: Németország második legnagyobb tőzsdéje kriptopénz kereskedési platformot indít

2021-ig kellett várni a német szabályozásra

Az, hogy a szektor 2021 óta kezdte el behozni a lemaradását, nem meglepő. 2021-ben vezette be ugyanis a Szövetségi Hitelfelügyeleti Hatóság (BaFin) a kriptolicencet, amely előtt az országban nem létezett kellő szabályozói keretrendszer az ágazat számára.

Bár a németek kezdik felvenni a tempót, a teljes kriptoforradalomtól azért még messze áll az ország. Jó hír azonban, hogy a hagyományos pénzügyi szereplők is belátták: a kriptovaluták elől még ők sem menekülhetnek.