Kriptoportfólió diverzifikáció okosan: hogyan ne bukj sokat

Egy jól összeállított kriptoportfólió segítségével könnyedén csökkentheted a befektetésed kockázatát. Az, hogy milyen mértékben érdemes diverzifikálni, sokszor vita tárgya. Az azonban általánosan elfogadott tény, hogy bizonyos mértékű diverzifikáció előnyös. Érdemes különböző kriptoeszközöket, beleértve a stabilcoinokat is tartani. A portfóliód könnyebb kezelése érdekében használhatsz portfóliókövető programot, vagy manuálisan rögzítheted tranzakcióidat egy táblázatkezelőben.

De mi is az a kriptoportfólió?

A kriptoportfólió egy befektető vagy kereskedő tulajdonában lévő kriptovaluták gyűjteménye. A portfóliók jellemzően különböző eszközöket tartalmaznak, beleértve a bitcoint, az altcoinokat és  más kriptovalutákhoz kapcsolódó pénzügyi termékeket. Ez nagyon hasonlít egy hagyományos befektetési portfólióhoz.

Míg egyes befektetők kizárólag a legnagyobb kriptovalutáknál, a bitcoinnál és az ethereumnál ragadnak le, mások inkább az altcoinokkal kísérleteznek. De ki jár jobban? Erre pontos válasz nincs, azt viszont már az elején érdemes leszögezni, hogy nincs egy egységes séma, ami mindenkinél működik. Valaki adrenalinra vágyik, így kockázatosabb eszközöket szerez be, mások kockázattűrő képessége alacsony, így a kevesebbre, de biztosabbra játszanak.

Mit jelent az eszközallokáció és a diverzifikáció?

Befektetési portfólió létrehozásakor ismerni kell az eszközallokáció és a diverzifikáció fogalmát. Az eszközallokáció a különböző eszközosztályokba (pl. kriptovaluták, részvények, kötvények, nemesfémek, készpénz stb.) történő befektetésre utal. A diverzifikáció a TE saját befektetéseid különböző eszközök közötti elosztására vonatkozik. Technikailag a kriptovaluták egyetlen eszközosztályt alkotnak. Egy kriptopénz portfólióban azonban diverzifikálhatod a különböző érméket és tokeneket. Például portfóliód 40%-ban tartalmazhat bitcoint, 30%-ban stabilcoint, 15%-ban NFT-ket és 15%-ban különböző altcoinokat.

De miért is érdemes diverzifikálni a porfóliód?

A diverzifikált portfólió csökkenti az általános kockázatot és a volatilitást. A veszteségeket ellensúlyozhatja a nyereség, és stabilan tarthatja a pozíciódat. Ha nem is minden befektetésed lesz nyerő, megfelelő eszközallokációval és diverzifikációval nagyobb valószínűséggel érhetsz el nyereséget hosszú távon. A diverzifikált portfólió kezelése azonban több időt és kutatást igényel. A megbízható befektetéshez meg kell értened pontosan, hogy mit vásárolsz. Sokan a pillanatnyi divat után mennek (mert az olyan menő) és minden vacakba komoly összegeket fektetnek, abban reménykedve, hogy már másnap meggazdagszanak. A közösségi médiában futótűzként terjedő lekövethetetlen projektekre, gagyi érmékre nem érdemes felülni, hiszen rövid távon talán némi nyereség is ütheti az ember markát, hosszú távon azonban sírás lehet a vége.

Milyen kriptovalutákba fektethetsz?

Nem kérdés, hogy a bitcoin a leghíresebb kriptopénz, és piaci kapitalizáció alapján a legnagyobb. Egy jól kiegyensúlyozott portfólió azonban különböző érmékből van összeválogatva, mely mint már fentebb írtuk segít az általános kockázat csökkentésében. Nézzünk néhány kriptopénz típust!

Fizetési érmék

Manapság nehéz olyan érmét találni, amelyet elsősorban fizetésre használunk. Habár szinten mindegyik kriptovaluta alkalmas fizetésre, a kriptofelhasználók többsége nem a mindennapos kiadások fedezésére tart kriptopénzt, hanem befektetési, értékmegőrzési céllal. Mint már írtunk a bitcoin az egyik legismertebb kriptovaluta, de rendkívül népszerű a második legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező ethereum is. Érdemes megemlíteni a litecoint, a ripplet és a bitcoin casht is. Ezek az érmék a kriptovaluták első generációját jelentik.

Stabilcoinok

A stabilcoinok mögött például egy fiat valuta vagy egy nemesfém áll. A BUSD például az amerikai dollárhoz van kötve 1:1 arányban, csakúgy, mint a tether. A PAX Gold ugyanilyen, de az érme mögött egy uncia arany van. Bár a stabilcoinok nem nyújtanak magas hozamot, nevükhöz méltóan stabilitást biztosítanak. A kriptopénzek piaca rendkívüli mértékben volatilis, ezért hasznos, ha van a portfóliódban olyan érme, ami megtartja az értékét. A stabilcoint egy-egy kriptopiaci zuhanás nem befolyásolja. Ha egy volatilis kriptopénzzel szerzett nyereséged nem szeretnéd fiat valutára váltani, de elbukni sem, akkor érdemes valamilyen stabilcoinba rakni.

Értékpapír tokenek

A hagyományos értékpapírokhoz hasonlóan az értékpapír token is sok mindent képviselhet. Lehet egy vállalat részvénye, egy projekt által kibocsátott kötvény, vagy akár egy szavazati jog is. Az értékpapírokat gyakorlatilag digitalizálták és a blokkláncra helyezték, ami azt jelenti, hogy többnyire ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk. Emiatt az értékpapír tokenek a helyi szabályozó hatóságok hatáskörébe tartoznak, és a kibocsátás előtt jogi folyamaton kell átesniük.

Hasznossági tokenek

A hasznossági token egy szolgáltatás vagy egy termék kulcsaként működik. Például a Binance kriptotőzsde binance coinja egy hasznosságit token, de ide soroljuk a Brave böngésző BAT-ját is. Többek között a tranzakciós díjak kifizetésére használhatod, amikor decentralizált alkalmazásokkal (DAppok) lépsz kapcsolatba. Számos projekt bocsát ki saját hasznossági tokent, hogy pénzeszközöket gyűjtsön egy érmekibocsátás során.

Irányítási tokenek

Az irányítási tokennel szavazati jogot kaphatsz egy projektben, és akár részesedést is a bevételből. Ezeket a tokeneket leginkább az olyan decentralizált pénzügyi (DeFi) platformokon találod meg, mint a PancakeSwap, az Uniswap vagy a SushiSwap. A hasznossági tokenekhez hasonlóan az irányítási tokenek értéke közvetlenül a mögöttes projekt sikeréhez kapcsolódik.

Kriptovalutákhoz kapcsolódó pénzügyi termékek

Egy portfólió nem csak különböző érmékből állhat. A kriptopénzekhez kapcsolódó pénzügyek termékek is segíthetnek még jobban diverzifikálni a portfóliód. Gondolj ezekre úgy, mintha államkötvényekbe, ETF-ekbe vagy befektetési alapokba fektetnéd a pénzed, ahelyett, hogy csak részvényeket tartanál. Rengeteg olyan termék van, amelybe befektethetsz a különböző blokkláncok és Dappok között. Ezek a termékek különböző kockázati szintekkel rendelkeznek, ezért mielőtt bármennyi pénzt is beleraknál, légy biztos abban, hogy megértetted a működési mechanizmusukat.

Hogyan állítsunk össze egy kiegyensúlyozott kriptoportfóliót?

Minden befektetőnek vagy kereskedőnek megvan a saját elképzelése arról, hogy mitől lesz kiegyensúlyozott a kriptoportfólió. De van néhány általános szabály, amit érdemes figyelembe venni:

1. Oszd fel a portfóliódat magas, közepes és alacsony kockázatú befektetések között, és megfelelően súlyozd őket. Egy olyan portfólió, amely nagy arányban tartalmaz magas kockázatú befektetéseket, biztosan nem kiegyensúlyozott. Lehet, hogy nagyobb az esélyed arra, hogy nagyobb nyereséget szakítasz, de hatalmas veszteséget is hozhat, ami nem hiányzik senkinek.

2. Fontold meg a stabilcoinok tartását is, ami segíthet likviditást biztosítani a portfóliódnak. A stabilcoinok számos DeFi platform kulcsát is jelentik, és segíthetnek gyorsan és egyszerűen rögzíteni a nyereséget vagy kilépni egy-egy pozícióból.

3. Szükség esetén gondold újra a portfóliód. A kriptopiac nagyon volatilis, emiatt érdemes időközönként újrastruktúrálni a portfóliódat. Ami tegnap még előnyös volt, nem biztos, hogy ma is az.

4. Oszd el megfelelően az új tőkét, hogy elkerüld a portfólió bármelyik eszközének túlsúlyozását. Ha az utóbbi időben nagy nyereséget értél el egy adott érmével, csábító lehet még több pénzt belepumpálni. De ne feledd, ami egyszer nyereséges volt, nem biztos, hogy mindig az lesz. Ne hagyd, hogy a kapzsiság közbeszóljon! Mielőtt újabb pénzt fektetsz bele, gondold át alaposan!

5. Végezz saját kutatást. Tudjuk, hogy ez a tanács már egy lerágott csont, de mindig megállja a helyét. A saját pénzed tolod bele, ne hagyatkozz kizárólag mások tanácsaira. Sokan jönnek mindenféle youtuberek és kétes influenszerek tippjeivel. Akármilyen csábítónak is tűnik valami, ne ülj fel azonnal. A kriptotérben számtalan átverés látott már napvilágot, így különösen fontos, hogy egy-egy projektet, érmét alaposan megvizsgálj, így elkerülheted azt, hogy valami scam áldozata légy. Erről bővebben itt olvashatsz: 5 hírhedt kriptovaluta Ponzi-séma, melyekből sok mindent lehet tanulni

6. Csak annyit fektess be, amennyit megengedhetsz magadnak. Mint tudjuk 100%-os biztonság nem létezik. Ezért először gondold meg jól, hogy mennyit is raksz egy-egy kriptopénzbe, amit ha elbuksz nem kerülsz totális anyagi csődbe.

Kriptoportfólió-követők

A portfóliókövető egy olyan program vagy szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy nyomon kövesd a tulajdonodban lévő kriptopénzek mozgását. Láthatod, hogy a jelenlegi allokációd hogyan viszonyul a hosszú távú céljaidhoz, és nyomon követheted annak a fejlődését is. Íme néhány példa, amelyek sokat segíthetnek kriptobefektetéseid során:

CoinMarketCap

A CoinMarketCap egy rendkívül népszerű árfolyamkövető, amely saját portfólió funkcióval is rendelkezik. A portfóliókövető ingyenesen elérhető asztali és mobil eszközökön, mely használatához manuálisan kell felvenned az eszközeidet, mivel nem csatlakozik a különféle tárcáidhoz vagy a tőzsdékhez. Lehetőség van arra is, hogy a nyereség pontos nyomon követése érdekében hozzáadd azokat az árfolyamokat, amelyeken megvásároltad az adott kriptoeszközt.

CoinGecko

A CoinGecko elsősorban a kriptopénzek árfolyamkövetéséről ismert, de van portfólió opciója is. Használata ingyenes, és böngészőn vagy mobileszközön is elérhető. Ha már rendszeres CoinGecko-felhasználó vagy, a nyomkövető is megér egy próbát.

Delta

A Delta egy olyan mobilalkalmazás, amely lehetővé teszi, hogy egyszerre követhesd nyomon a kriptoportfóliódat és a hagyományos befektetéseidet. Képes 20 tőzsdéhez és számos tárcához is csatlakozni. Van ingyenes és fizetős verziója is, de az alkalmazáson belül nem lehet kereskedni.

Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!

  • Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
  • Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
  • 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
  • In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
  • A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés

Érdekel

Értékelés

logo