Nyugodj békében, John McAfee! (1945-2021)

John McAfee, a vírusírtójáról híressé vált programozó és üzletember, június 23-án egy spanyol börtönben vesztette életét, miután a spanyol hatóságok döntöttek kiadatásáról az Amerikai Egyesült Államoknak, jelentette a Reuters. Az USA-ban minden valószínűség szerint élete végig tartó börtönbüntetéssel nézett volna szembe.

John McAfee: őrült, rendkívüli és egy igazi egyéniség

John McAfee az egyik legmegosztóbb ember volt a világon. Programozóként a sokáig nevét viselő vírusírtó megalkotásával vált híressé, majd üzletemberként számos céget alapított kisebb-nagyobb sikerrel. De kétszer elindult az amerikai elnöki székért is, az utóbbi években pedig azzal került a híroldalak címlapjára, hogy luxusjachtja fedélzetén menekült az amerikai hatóságok elől. Ők többek között adóelkerüléssel és kriptoprojekt csalások miatt is körözték.

McAfee 1968-ban a NASA New York-i intézetében kezdte el karrierjét, majd később az Univacnál és a Xeroxnál dolgozott. Az igazi hírneve azonban 1987-ben kezdődött, amikor megalapította McAfee Associates néven saját vállalatát, amely vírusírtók fejlesztésével foglalkozott. 1992-ben a cég tőzsdére ment, két évvel később pedig McAfee véglegesen kiszállt; a róla elnevezett cég utolsó 15 évében már semmi köze nem volt a működésükhöz.

A céget végül az Intel vette meg 2010-ben, és Intel Security néven folytatták az elkezdett munkát. McAfee mindeközben számos új vállalkozás indításával töltötte idejét. A 2008-as pénzügyi válság nagyon rosszul érintette, a New York Times szerint vagyona csaknem 100 millió dollárról egészen 4 millióig zuhant vissza. 2016 után már a kriptoszférával volt jobban elfoglalva, hiszen az MGT Capital Investments CEO-jaként bitcoin és egyéb kriptovaluták bányászatával is foglalkozott. Innen végül 2017-ben mondott le, pont azért, hogy saját kriptoprojektjeivel tudjon foglalkozni, többek között a Ghosttal.

McAfee politikailag libertariánusnak vallotta magát, az elnöki székért 2016-ban és 2020-ban is jelentett be kampányt. Támogatta a marihuána legalizálását, az államok belügyeibe való be nem avatkozást és a vallásszabadságot, de leghevesebb véleményei mindig is a kibervédelemmel voltak kapcsolatosak.

A jelenlegi vírusírtók szerinte már nem működésképesek, az egyetlen megoldás pedig az, ha a „hackert azelőtt állítják meg, mielőtt be tudna jutni.” 2014-ben a DEF CON konferencián arra bíztatta az amerikaiakat, hogy ne használják okostelefonjaikat, mert az alkalmazások kémkednek a felhasználók után.

McAfee börtön

Jogi problémák, menekülés az adóhatóság elől, és a történet vége

Jogi problémái aztán szintén elveiből fakadtak: név szerint, hogy McAfee az adókat illegálisnak tartotta. Állítása szerint 2010 óta nem töltött ki adóbevallást, de arról is meg volt győződve, hogy az IRS (az amerikai adóhivatal) főként politikai okokból nyomoz utána.

A hatóságokkal már korábban is meggyűlt a baja egyébként: 2012-ben Belizében illegális drogelőállításért vitték be a rendőrök, 2015-ben pedig ittas vezetésért tartóztatták le Amerikában. A gyanús ügyei közé tartozott az emberölés vádja is, bár ezt nem tudták rábizonyítani.

Az amerikai hatóságok elől 2019-ben kezdett menekülni. Egy ideig sikeresen el is tudta őket kerülni luxusjachtja fedélzetén, majd 2020-ban végül a spanyol hatóságok vették őrizetbe. 2021. június 23-án a spanyol bíróság döntött kiadatásáról – néhány órával később pedig már holtan találták cellájában. Ügyvédje szerint önkezével vetett véget az életének.

Halála után szinte rögtön elindultak az összeesküvés elméletek is, hiszen McAfee többször is kijelentette korábban, hogy sosem követne el öngyilkosságot.

John McAfee 75 éves volt, életébe pedig legalább tízszer annyit pakolt bele, mint az átlagember. Nem kell egyetértenünk elveivel, megnyilvánulásaival és döntéseivel sem, de az tagadhatatlan, hogy a kiberbiztonság és a vírusok elleni harc egyik kiemelkedő képviselője volt.

Mi csak egy dolgot kívánunk neki: Nyugodj békén, John McAfee!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük