Saját pénzt bocsátott ki egy olasz falu
Castellino del Biferno, egy 550 fős kisfalu a közép-olasz Molise régióban, saját fizetőeszköz nyomtatásába fogott. A falu polgármestere, Enrico Fratangelo elmondása szerint, már vagy 12 éve tanulmányozza a pénznyomtatás technikáit.
“Úgy döntöttünk, hogy pénzt nyomtatunk annak érdekében, hogy a helyi gazdaság ellenálló maradjon a kialakult szituációban. Akármennyire is kicsit ez a gazdaság, van három vagy négy üzlet, nem számítva a bárokat és kocsmákat, amik nyitva vannak,” magyarázta Fratangelo az Euronews-nak.
A dukát, avagy “ducati” bankókat minden helyi lakos megkap a pénzügyi szükségleteivel összhangban. A polgármester elmondása szerint, már több ezer dukátot költöttek a helyi boltokban.
A pénz cirkulációjának része, hogy kéthetente a helyi üzletek leadják a bankókat a polgármesteri hivatalban és cserébe eurót kapnak.
Fratangelo bízik benne, hogy a közös helyi fizetőeszköz egyben kiváló alkalmat teremt a közösségépítésre, mivel a bankjegyek helyi szimbólumokat, mint a templomot, a közösségi úszómedencét és Szűz Mária szobrát ábrázolják.
A stabilcoinokra hajazó dukát válóárfolyama az euróhoz viszonyítva 1:1, azaz 5 ducati 5 eurót ér, és így tovább. A polgármester szerint erre azért volt szükség, hogy ne zavarják össze az öregeket.
A falu mintegy 5500 (~1.8 millió forint) eurót kapott a kormánytól, hogy élelmiszerjegyeket osszon szét a hátrányos helyzetű családok között, illetve az önkormányzat saját megtakarításait belerakva, már 200 családnak osztottak ki az új bankjegyekből. A pénz nagy részét a helyi húsboltban költik el, ott több mint 4 000 dukátot költöttek a lakosok.
Kuriózum, hogy a friss bankókat helyben nyomtatják, a helyi fénymásoló boltban.
“Vízjeles papírral kezdjük, majd a bankjegyeket – az adminisztrációval egyeztetett terv szerint – egy papírlapra nyomtatjuk. Ezután lamináljuk a lapokat, hogy a bankjegyek fertőtlenítve legyenek. Miután lamináltuk, a bankjegyeket végső méretükre vágjuk.” – nyilatkozta Antonio Iannacone, a fénymásoló tulajdonosa.
Lehet jobban jártak volna, ha egy olyan eszközt kezdenek el használni, ami már 10 éve az “internet pénze“ és kibocsátása nem igényel kormányzati jóváhagyást akár önkormányzati, akár állami szinten sem. Félő ugyan, hogy sokan nem értenék működését, digitális mivolta pedig csak egy újabb akadály lenne az idősebb generáció tagjai körében.
Az viszont az olasz falu példájából is látható, pofon egyszerű pénzt kreálni, ahogy azt teszik a központi bankok nap, nap a légüres térből, csak egy (digitális) fénymásoló kell hozzá.