3200 bányászriget foglaltak le egy illegális bányászati központban

Oroszország felel a világ második legnagyobb bányászati teljesítményéért, ami azt jelzi, hogy az iparágnak van potenciálja a szankcióktól sújtott országban. Az ilyen jellegű sikerek és a kiváló demográfiai adottságok ellenére a hatóságok még mindig nem legalizálták a kriptobányászatot. A kriptovalutákba vetett hit és a profitszerzés reményében azonban számos adatközpontban folyik ipari szintű bányászat – hol legális, hol illegális körülmények között.

Az orosz rendőrség és áramszolgáltatók nagy erőkkel küzdenek a gyorsan növekvő, törvénytelen kriptobányászati farmok felszámolásáért, most Novoszibirszkben sikerült négy nagy, illegális adatközpontot felszámolni, ahol a hatóságok több, mint 3200 bányászati berendezést foglaltak le.

Leállították az illegális bányászközpontot

A hatóságok közlése szerint a lekapcsolt adatközpontok egy összekapcsolt hálózat részeként működtek, a bányászok Novoszibirszk város különböző részein működtetek illegális központokat, mely során az áramszolgáltató becslése szerint összesen 2,1 millió dollár értékben loptak áramot a novoszibirszki hálózatból. A hatóságok által közölt adatok szerint a nemrégiben felkapottá vált Irkutszk-tól 2000 km-re fekvő Novoszibirszkben 3225 bányászati eszközt foglaltak le, a rendőrök elmondása alapján az egyidejű razzia során teljesen leállították a négy farm munkáját.

A rendőrségi razzia keretein belül egy szennyvíztisztító telep közelében, egy Leninszkij kerület határában található erdőben, egy az Ob folyó bal partján lévő hulladéklerakó közelében és egy Kalinyiszkij kerületi magánszektorban található területen kapcsolták le a négy adatközpontot. Mind a négy farm modern energiaberendezésekkel került felszerelésre, azonban egyik központ sem rendelkezett legális hálózati csatlakozással – a lopás ipari mértékben zajlott.

A tisztviselők közleményében az áll, hogy vádat emeltek az üzemeltetők ellen, akik börtönbüntetésben részesülhetnek, amennyiben elítélik őket.

Folytatódik a küzdelem a bányászat ellen

Az energiaipari cégek évek óta azon dolgoznak, hogy rátaláljanak az összes illegálisan működő farmra, ahol ipari mértékben zajlik a lopás. A Rosseti közlése alapján 2022 óta 36 illegális bányászfarmot zárattak be többek között Dagesztáni Köztársaságban, 2023-ban pedig 17 illegális bányászfarmot zártak be Krasznojarsz, Omszk és Hakassia városokban. Idén februárban a hatóságokkal együttműködő energetikai szakemberek egy 100 ASIC-bányászéppel működő farmot zártak be Novoszibirsz külvárosában, szóval a fellépés a bányászat ellen rendkívül eredményes.

Annak ellenére, hogy a hatóságok és az energetikai cégek célul tűzték ki az összes törvénytelen bányászfarm bezárását, megoldást csak az ipari bányászatról való döntés hozhat, mely kizárólag Moszkvától függ. A bányászok azt állítják, hogy munkájukkal a kormány nemzeti informatikai projektjeikben is hatalmas szerepet tudnának vállalni, ezért kérvényezik a bányászat legalizálását és az ellehetetlenítő mértékű adók beszüntetését. Az orosz állam azt ígérte, hogy a jelenlegi parlamenti ülésszak vége előtt megszületik a törvényhozás, mely a bányászatra is kiterjed, ugyanakkor egyesek szerint egy meg nem nevezett kormányhivatal direkt húzza a folyamatok lezárását.

Döntés a bányászat jövőjéről

Érdemes lenne a 2022 óta az országot sújtó szankciók ellen az alternatív fizetési rendszerek és kriptobányászat felé nyitnia ugyanakkor Oroszországnak, mivel a nyugati szankciók szinte teljesen ellehetetlenítik az országot a nemzetközi monetáris rendszerekhez való hozzáférésben. Az Európai Unió 2023 decemberében kiadott szankciós csomagja már a kriptovalutákra is kiterjed Oroszországgal szemben, Moszkvának pedig hamarosan ideje nyitni a digitális eszközök felé, ahogyan azt szövetségesei – többek között Fehéroroszország és Irán – is teszik.