Oroszországnak meg sem fog kottyanni az USA legújabb szankciója

Miután a sikertelenül kitervelt és végrehajtott orosz ellenes szankciók látványosan visszafelé sültek el, a Biden-adminisztráció nemrégiben bejelentette, hogy betiltják az orosz arany importját annak érdekében, hogy „további pénzügyi költségeket rójanak ki Moszkvára az ukrajnai invázió miatt”. Mindez azonban Oroszországnak meg sem fog kottyanni, titkon támogatói ugyanis továbbra is finanszírozzák az állam tevékenységét.

A behozatali tilalom elsősorban a G7 (Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Egyesült Királyság és az Egyesült Államok) országaira vonatkozik majd:

„A G7 közösen fogja bejelenteni, hogy betiltják az orosz arany importját, amely egy több tízmilliárd dollárt érő exportcikk Oroszország számára” – jelentette ki Joe Biden amerikai elnök.

A nyugati szankciók már egyébként is elzárták az európai és az amerikai piacokat Oroszországtól, a retorzió lényegében tehát csak „hivatalossá teszi azt, amit az aranyipar már egyébként is meglépett”. Márciusban ugyanis a London Bullion Market Association (LBMA) törölte az orosz aranyfinomítókat az akkreditáltak listájáról. Sőt, április 15-én Joe Biden aláírt egy végrehajtási rendeletet, mely megtiltja, hogy az egyesült államokbeliek olyan, aranyimporttal kapcsolatos ügyekben vegyenek részt, melyekben Oroszország érintett.

Oroszország mindig egy lépéssel előrébb jár

Sokak szerint az arany az orosz gazdaság egyik legfőbb bevételi forrása, így a G7 államokba irányuló export korlátozása még nagyobb pénzügyi terhet róhat Oroszországra. A történet azonban így nem teljesen egész. Az arany legnagyobb vásárlói az elmúlt években ugyanis nem feltétlenül a G7 országok voltak, hanem inkább a fejlődő államok, többek között Kína és Törökország, melyek a színfalak mögött csendben készülnek Oroszország következő lépésére. Putyin és titkon támogatói mindig egy lépéssel előrébb járnak, és úgy tűnik, a legszigorúbb szankciók sem képesek megállítani az államot.

Ami Oroszországot illeti, központi bankja eddig inkább agresszív aranyvásárló volt, mintsem eladó, így Biden döntése pusztán azt eredményezheti, hogy az arany sokkal drágább lesz az orosz kormány ellenségei számára. Ráadásul az USA és szövetségesei kreatív szankciói, valamint összehangolt büntetéshulláma ellenére az orosz rubel az euróval szemben nemrégiben hétéves csúcsra emelkedett.

Nem úgy tűnik, hogy bármiben is hiányt szenvedne

Ha jobban belegondolunk, a szankciókat leginkább az EU országai sínylik meg, mivel jelentősen függenek az orosz energiaimporttól. Az államok megfogadták, hogy fokozatosan kivonják magukat az orosz olajimportból, de egyszerűen képtelenek teljesen lemondani róla. Az pedig elég ironikus, hogy ezen országoknak több aranyat kellene vásárolniuk, hogy megvédjék valutájuk vásárlóerejét a tömeges pénznyomtatási cunami előtt, ennek ellenére azonban önkéntesen fejest ugranak a recesszióba. Az alábbi grafikon alapján pedig, mely Oroszország és az USA folyó fizetési mérlegét mutatja, nem úgy tűnik, hogy az orosz állam bármiben is hiányt szenvedne.

Oroszország aduásza

A Biden-kormányzat tisztviselői újabb bejelentésekkel is kecsegtettek, amelyek szerint az orosz aranyimport betiltásának terve igazából csak a kezdet, és az sem kizárt, hogy további orosz fémek exportját is célba veszik. Itt viszont fontos megjegyezni, hogy – az arannyal ellentétben – az Oroszországból származó fémek, a réz, a nikkel és a palládium áramlása jelenleg azért folyik zavartalanul, mivel az állam egyszerűen pótolhatatlan ezekben az ellátási láncokban.

Na most, vajon Oroszországot valóban megviseli majd az USA legújabb szankciója? Nos, ha abból indulunk ki, hogy a G7 országokon kívül a világ többi állama továbbra is örömmel vásárolják majd az orosz aranyat, a Putyin ellenes államok ismét egy füstbe ment tervvel nézhetnek szembe.