Öt példa arra, hogy valójában milyen hasznos is a bitcoin

Habár dúl a medvepiac, a bitcoin igenis hasznos tud lenni, főleg olyankor, amikor brutális infláció és őrületes cenzúra sanyargatja az embert. 

Akár hiszed, akár nem, a bitcoin pénz. Ezt sokunknak itt, Európa közepén, nehéz lehet megérteni, hiszen foggal-körömmel ragaszkodunk a már megszokott forintunkhoz, aminek értéke vészesen csökken. Sokakat elvakít a fiat pénz (nem létező) stabilitása, ezért képtelenek értékelni a bitcoin nyújtotta előnyöket. Most nézzünk öt példát arra, hogy mire is képes a bitcoin, amire például a forint vagy az arany nem.

1. A bitcoin ellenáll a cenzúrának

Az elmúlt évtizedben, különösen az utóbbi pár évben rengetegszer került szóba a cenzúra témája. Amikor a közösségi médiaplatformok előszeretettel távolítják el a nekik nem tetsző bejegyzéseket, amikor elhallgattatják azokat, akik másként gondolkodnak, lazán előfordulhat, hogy “cenzúrázzák” a pénzedet is a bankok.

Elég csak a 2022 elején tiltakozó kanadai kamionosokra gondolni. A kamionosok úgy döntöttek, hogy tiltakoznak a kötelező koronavírus-oltás ellen. Lezárták a fővárost, blokkolták a határátkelőhelyeket és mire észbe kaptak, a kanadai bankrendszer blokkolta a tiltakozásokban részt vevő minden egyes személy pénzét. Akár kamionos volt az illető, akár adományozó, mindenki rajta volt az állam által készített feketelistán. A folyószámlákat egyszerűen befagyasztották, ami ellen nem lehetett mit tenni. Ez egy tanulságos lecke volt, hiszen sokan ekkor eszméltek fel arra, hogy ha nem úgy ugrálsz, ahogy az állam fütyül, bizony elveszítheted a hozzáférést a saját pénzedhez.

Ez egy oltásellenes tüntetés volt, máskor majd lehet másmilyen. A lényeg az, hogy ha felemeled a hangod, blokkolhatják a pénzedet. A bitcoint viszont nem érdekli a bőrszíned, a politikai hovatartozásod, az ország, ahol élsz, hogy milyen videókat nézel a YouTube-on. Ez az egyik oka annak, hogy emberek ezrei adományoztak bitcoint a kanadai kamionosok ügyére. Ez olyan pénz volt, amit senki, még a kormány vagy a bankrendszer sem tudott megállítani. Több mint 21 bitcoin gyűlt össze 5000 adományozótól, ami akkoriban összesen közel 1 millió dollár támogatást jelentett.

2. Bárhová magaddal viheted, anélkül, hogy bárki tudna róla

A kormánypártok egyre inkább a szélsőségek felé hajlanak szerte a világon. Emellett egyre több országban válik a megélhetés nehézzé, tör ki háború vagy dúl polgári elégedetlenség. Ha valaki úgy dönt, hogy szedi a sátorfáját és elhagyja az országát, felmerül a kérdés: hogyan vigye magával a vagyonát? Átengedik úgy egy országhatáron, hogy a zsebéből pénzkötegek potyognak vagy a bőröndjének füle leszakad az aranyrudak súlyától? Nem valószínű.

Az országhatárokon átjutni bármi értékessel szinte lehetetlen anélkül, hogy el ne kobozzák. De a bitcoinodat el tudod vinni, és ha jól csinálod, akkor úgy, hogy senki más nem tud ról.

Mindössze 12 (vagy egyes esetekben 24) szót kell felírnod, megjegyezned. Ezeknek a szavaknak a birtokában bárhová elviheted a vagyonodat a világon, és ezek jelenthetik számodra a jövőt. Laleh Farzan is ezt tette. Miután 2016-ban megfenyegették a tálibok, Németországba menekült. Ha egy olyan ellenséges területről menekülsz mint Afganisztán, biztosan belefutsz tolvajokba és/vagy könyörtelen kormányokba. A kivándorlók jellemzően szinte nulla vagyonnal távoznak.

Laleh azonban csak a seed phrase-t vitte magával, a zsebei üresek voltak. Egy aprócska papírdarabon szerepeltek a bűvös szavak, amelyet a tolvajok és mások figyelmen kívül hagytak. Miután megérkezett Németországba, a bitcoinja egy részét el tudta adni fiat pénzért, hogy kifizethesse a mindennapi kiadásait.

3. A bitcoin bányászat segít fenntartani az energiahálózat stabilitását

A bitcoin bányászat nagy mennyiségű energiát használ fel és iszonyúan káros a környezetre. Annyiszor hallottuk már ezt, hogy kívülről tudjuk. Viszont a bitcoin bányászat nem annyira káros, mint azt sokan harsogják. A bitcoin bányászok az első és utolsó energiafogyasztóként működnek. Lényegében mindeb energiát felvásárolnak, ami elérhető számukra. Sok helyen többletenergia keletkezik, amit a szolgáltatók nem tudnak kinek adni. A bányászok ezt viszont boldogan felhasználják. Ezzel nemcsak a hálózatot stabilizálják, de a bitcoin bányászat ösztönzi a rendelkezésre álló leghatékonyabb energiaforrások használatát. Mint bitcoin bányász vállalkozó hogyan növelheted a bevételed? Ha csökkented a kiadásodat. Na és hogyan tudod csökkenteni? Ha az elérhető legolcsóbb energiát választod. És jelenleg melyik a legolcsóbb energia? A megújuló energia, vagyis a nap, a szél és a víz.

A BTC bányászata új fejlesztéseket és innovációt indít el a zöldenergia, és ami még fontosabb, a pazarló energia terén.

A bitcoin bányászok igyekeznek olyan energiával bányászni, amely egyébként kárba veszne. Ez mindkét fél számára előnyös. A bányász olcsó energiához jut, az energiatermelő pedig olyan energiát ad el, amely egyébként nem termelt volna neki bevételt. Erre remek példa a fáklyázás, vagyis a felesleges gáz elégetése. Az olajipar egyik legpazarlóbb és legszennyezőbb tevékenysége. A becslések alapján globális szinten a fáklyázás adja a teljes széndioxid kibocsátás 1%-át. A bitcoin bányászok azonban rájöttek, hogy ez az elégetendő gáz jó energiaforrása lehetne a kisebb méretű, hordozható kriptovaluta adatközpontoknak.

4. A bitcoin a nap 24 órájában elérhető

Banki szolgáltatásra van szükséged délután 5 óra után vagy hétvégén, de egy nyomorult bankfiók nincs nyitva? Tudjuk, elég kellemetlen. Ha valakinek netán nincs mobilbank szolgáltatása (ami sokszor össze-vissza akadozik), akkor bizony várnia kell, míg kinyit a bank.

A bitcoin rendelkezésre állási ideje 99,99%. A Bitcoin-hálózat több mint 12 év alatt összesen csak 14 óra leállást tapasztalt. Bárhol lehetsz a világon, a nap bármely szakában, a Bitcoin hálózat mindig elérhető, amíg van internetkapcsolatod. Ma már számos zseni dolgozik azon, hogy internetkapcsolat nélkül is hozzá lehessen férni, szóval hamarosan még ez a probléma is megoldódik.

Nincs ünnepi zárva tartás, nem zár be szabadság miatt, nincs áramszünet.

5. A mikrofizetések és az internetes vásárlás egyszerűsége

A kereskedelem az évek múlásával egyre inkább az interneten zajlik, nem pedig a valós térben. Minden évben egyre több terméket és szolgáltatást veszünk online. De mi a fenéért kell megadnod a hitelkártyád adatát, hogy például elakarsz olvasni egy cikket a neten vagy megakarsz hallgatni egy podcastet a Spotify-on?

A Bitcoin és annak skálázási rétegei, mint például a Lightning Network, az internetalapú mikrofizetésekkel fogják felforgatni az e-kereskedelmet.

Minek kellene egy harmadik fél fizetési szolgáltatónak az adataidat kiadni, tartalomgyártóként, eladóként pedig tetemes jutalékot fizetni, ha simán lehet bitcoinnal is fizetni bármiért és bárhol? Ráadásul a már fentebb említett cenzúrától se kell tartani, hiszen mint tudjuk lazán lekapcsolhatnak bárkit a fizetési szolgáltatók, ha nem tetszik a feje.

Lásd: A PayPal társalapítója előre figyelmeztet – bármikor jöhet a tech óriás feketelistája

A Lightning Network segítségével nem kell személyes adataidat bepötyögnöd a gépen, csak előkapnod a Lightning tárcád, beolvasnod az adott oldal QR-kódot, kifizethetned a számlát és hallgatnod a podcastet, vagy várnod egy adott termék kiszállítását. Az egész folyamat kevesebb mint 30 másodpercet vesz igénybe anélkül, hogy bármi fogalma lenne az oldalt üzemeltetőnek arról, hogy ki vagy vagy hol laksz. A számlázásnak ez a módja jelentősen bővíthetné a vásárlók körét is, meghagyva a magánélethez való jogot.