Több ország is csökkenti dollárfüggőségét, hogyan tovább?

Az iraki központi bank szerdán bejelentette, hogy azt tervezi, hogy a kínai importot közvetlenül jüanban számolja el az amerikai dollár helyett, hogy javítsa a devizához való hozzáférést.

„Ez az első alkalom, hogy a Kínából származó importot jüanban finanszíroznák, mivel a Kínából származó iraki importot eddig csak (amerikai) dollárban fizették” – mondta a kormány gazdasági tanácsadója, Mudhir Salih a Reutersnek.

Az iraki központi bank által kiadott közlemény szerint a kínai valutában történő tranzakciók lebonyolítása növelné a kínai bankoknál számlákkal rendelkező iraki bankok egyenlegét. Ez a lehetőség azonban a központi bank jüan-tartalékainak nagyságától függ.

A helyi bankok jüan-egyenlegének növelésére szolgáló második lehetőség a központi bank JP Morgan és a szingapúri fejlesztési banknál (DBS) vezetett számláin tartott amerikai dollár jüanra történő átváltása lenne, mielőtt a végső kedvezményezettnek Kínában fizetnének. Az iraki központi bank őrült rohamot indított a helyi piacokon tapasztalható dollárhiány ellensúlyozására. Ez a válság arra késztette a kabinetet, hogy a hónap elején jóváhagyja a valuta felértékelését.

Tavaly az amerikai pénzügyminisztérium és a New York-i Federal Reserve Bank szigorúbb ellenőrzést kezdett alkalmazni az iraki kereskedelmi bankok nemzetközi tranzakcióira, és arra kényszerítette őket, hogy a SWIFT globális átutalási rendszer különleges kritériumainak megfeleljenek, ha hozzá akarnak férni a devizatartalékaikhoz.

A lépés célja állítólag az volt, hogy „visszaszorítsa a pénzmosást és a dollár illegális átcsempészését Iránba és más, súlyos szankciókkal sújtott [nyugat-ázsiai] országokba”.

Az iraki bankokat érintő hirtelen szabályváltozás azonban megingatta a gazdaságot, mivel a napi iraki dollárátutalások 80 százalékát, vagy még annál is többet egyszerűen nem lehetett teljesíteni.

A múlt héten egy magas rangú iraki küldöttség látogatott az amerikai fővárosba, hogy megvitassák az amerikai pénzügyminisztérium intézkedéseinek enyhítését. Az utazást követően Fuad Husszein külügyminiszter cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint Washington feltételeket szabott Bagdadnak a dollárválság kezeléséhez. Husszein hozzátette, hogy „csak idő kérdése”, hogy az árfolyam stabilizálódjon.

Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek már léptek

Az ukrajnai háború kitörése óta több ország is úgy döntött, hogy csökkenti a dollárfüggőséget. Sokan elhatározták, hogy növelik kínai jüan tartalékaikat egy olyan időszakban, amikor a dollár hegemóniája tovább gyengül. Nem is olyan rég Szaúd-Arábia jelentette be, hogy megvitatja a korábbi kereskedelmi megállapodásait, és az amerikai dollár helyett kínai jüant is elfogad az olajáért.

Múlt hónapban Thani Al-Zeyoudi, az Egyesült Arab Emírségek külkereskedelmi államtitkára a Bloomberg TV-nek azt mondta, hogy tárgyalásokat folytat arról, hogyan lehetne fellendíteni a dollármentes kereskedelmet (az olaj- és a nem olajipari termékek exportjában is) néhány legnagyobb kereskedelmi partnerével. Tavaly az ország több gazdasági paktumot is aláírt többek között Indiával, Indonéziával, Törökországgal és Izraellel, akikkel szívesen kereskedne alternatív fizetőeszközök használatával.

Érdekelhet még: Kezdődik… felgyújtottak pár bankot!