Új megoldással tárolná az állam az elkobzott kriptovalutákat

Kanadában a hatóságok pályázatot írnak ki egy olyan platform létrehozására, mely egyszerűbbé teszi a bűncselekményekből származó kriptodevizák és NFT-k lefoglalását és tárolását. A pályázatra olyan technológiai szolgáltatók jelentkezését várják, amelyek képesek olyan központi megoldást fejleszteni, amelyben a különböző hatóságok átláthatóan és biztonságosan tudják kezelni az elkobzott kriptoeszközöket.

A bűnügyi hírekben időről-időre olvasható, hogy a rendőrség kriptót is talált az elkövetőnél, melyet a hatóságok zár alá vettek. Kriptodeviza felhasználókban ilyenkor joggal merülhet fel a kérdés: mit foglalnak le pontosan? Az elkövetéshez használt hardvert, esetleg a felírt seed phrase szavakat? Netán átutalja a hatóság a talált érméket a saját címére? Ha igen, akkor a hatósági tárcához ki fér hozzá, és milyen jogszabályi keret véd a visszaélésektől? Ezekre a problémákra próbál választ adni a kanadaiak új fejlesztése.

Egy integrált rendszer a bűnös eszközök kezelésére

A hatóság által kihirdetett pályázat tizenhét kulcsfontosságú funkciót sorol fel, melyeket tartalmaznia kell a fejlesztendő megoldásnak. Ezen követelmények közé tartozik a 20 legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező kriptodevizával való kompatibilitás, de – felismerve a digitális eszközök környezetének folyamatosan fejlődő természetét, – a kiíró azt is elvárja, hogy a megoldásnak nemcsak a meglévő blokkláncokat kell integrálnia, hanem idővel bővíthetőnek is kell lennie a megjelenő új technológiákkal.

A kezdeményezés egyik fontos célkitűzése, hogy a hivatali ügyintézés egyszerűbbé váljon, illetve a bűnüldöző szervek hatékonyabban tudjanak együttműködni a megszerzett adatok ismeretében. Az új rendszertől azt várják, hogy potenciálisan javíthatja a vizsgálatok és a vagyonvisszaszerzési folyamatok hatékonyságát.

Míg a pályázati kiírásban az elsődleges hangsúly a kriptodevizákon van, a hatóság elismeri az NFT-k bevonásának fontosságát is, így a rendszer várhatóan kompatibilis lesz az Ethereumon (ETH), Solanán (SOL) és Polygonon (MATIC) létrehozott NFT-kel. A tizenhét fő funkciót felsoroló specifikációban helyet kaptak olyan képességek is, mint a tranzakciónaplózás, a biztonsági követelmények, az automatizált ellenőrzés és a könnyen kezelhető webes felület.

A kibertérben mintha könnyebb lenne bűnözni

A hatóság lépése egy proaktív válasz a kriptodevizákkal és NFT-kel kapcsolatos bűnözői tevékenységek megugrására. A kriptók térnyerése a pénzügyi tranzakciók új paradigmáját nyitotta meg, amelyben mind a legális, mind a tiltott tevékenységek egyszerűbbé váltak. Míg a blokklánc technológiák és a kriptodevizák több privát szférát biztosíthatnak a törvényes felhasználók számára, természetesen a bűnözők is rákaptak a kriptók előnyeire.

A bűnözői körök nem csak a kriptofelhasználók pénzügyi biztonságát fenyegetik, hanem aláássák a pénzügyi rendszerek integritását, és a digitális eszközökbe vetett közbizalmat. A kanadai hatóság tendere ebben a harcban igyekszik egy olyan eszközt létrehozni, ami megnehezítené a bűnözők dolgát, és a kriptós szférában elkövetett bűncselekmények súlyát és elszámoltathatóságát is a valódi térben elkövetett bűnökkel helyezné egy polcra.

Nem ez az első ilyen jellegű lépése az észak-amerikai ország bűnüldözői szerveinek, ugyanis a kanadaiak nemrég elkezdték alkalmazni a Chainalysis blokklánc elemző cég speciális eszközeit a kriptók nyomon követésére. A helyi rendőrség nyomon követheti a blokklánc-tranzakciókat, azonosíthatja a gyanúsítottakat, és felderítheti, hogy mihez kezdenek a bűnözők a megszerzett pénzzel.