Egy sikeres ellentámadás esetén Ukrajna kész lenne tárgyalni Oroszországgal a Krím-félszigetről

Korábban sok szó eset egy esetleges ellentámadásról az ukrán haderő részéről, azonban a Bahmutért folytatott harcokban az ukrán haderő egyre inkább kezd kimerülni. Előző héten Volodimir Zelenszkij is szokatlan kételyeknek adott hangot a város kapcsán, így az offenzíva jelenleg valószínűtlennek tűnik. Legújabban pedig Ukrajna kijelentette, hogy kész lenne kompromisszumot kötni Oroszországgal a Krím-félsziget jövőjét illetően.

Zelenszkij irodavezető-helyettesének, Andrij Szybihának a Financial Timesnak adott interjúja szerint, amennyiben az ukrán erők elérnék a Krím-félsziget határát, Kijev hajlandó lenne Moszkvával tárgyalni a terület jövőjét illetően. Ez az eset tekinthető a legnyilvánvalóbbnak Ukrajna részéről, amiben kinyilvánítja tárgyalási szándékát azóta, hogy tavaly áprilisban megszakította a Kremllel folytatott béketárgyalásokat.

Szybiha mondatainak hangvétele úgy mutatja be az ukránokat, mint akik birokolnák a fölényes pozícióban jelenleg.

„Amennyiben sikerül elérni stratégiai céljainkat a harctéren, és a Krím adminisztratív határán lenni, abban az esetben készek lennénk diplomáciai oldalról megvitatni ezt a kérdést.” – jelentette ki Szybiha.

Továbbá kifejtette, hogy ez nem jelenti azt, hogy kizárják a Krím felszabadításának esélyét az ukrán hadsereg által. Viszont tekintettel arra, hogy az ukrán erőket jórészt bekerítették a stratégiai fontosságú Bahmut városánál, a Krím felszabadításának elképzelése jelenleg nem tekinthető reálisnak.

Valószínűtlen a Krím-félsziget visszafoglalása

Maguk a nyugati országok is többször elismerték, hogy valószínűtlennek látszik egy sikeres ellentámadás a Krím elfoglalását illetően. Továbbá a nyugati vezetők inkább aggódnak, hogy bármilyen katonai kísérlet a terület visszafoglalására Putyint a háború eszkalálására késztetheti, nukleáris fegyverek bevetésével.

Zelenszkij korábban többször hangoztatta, hogy fő céljuk az ukrán területek minden centiméterének visszaszolgáltatására való törekvés. Tavaly októberben egy beszédében kijelentette, hogy mindenképpen fel fogják szabadítani a Krímet.

„Hazánk ezen részét nemcsak Ukrajnának adjuk vissza, hanem Európa egésze számára.” – hangzott el többször az ukrán elnöktől.

Tim Woods brit katonai attasé nemrég kijelentette, hogy a Krím helyzetének politikai megoldásra lenne szüksége. Kijelentette, hogy elképzelhetetlen lenne az ukránok számára az oda való bejutás, már csak az ottani erők koncentrációja miatt is.

„Nem hiszem azt, hogy katonailag gyorsan megoldható lenne ez. Jobb megoldásnak érzem megnézni milyen kedvező feltételek mellett tárgyalhat Ukrajna, és szerintem készen is állna erre.” – hangzott el Woodstól.

Valószínűleg a Kreml a keleti területek elismerésére fogja alapozni a háborút lezáró békeszerződés megkötésére való hajlandóságát. Azonban jelenleg nem valószínű, hogy Zelenszkij elengedné a négy területet. Viszont, amennyiben a Krímet engedné el, az pozitív lendületet hozna a tárgyalásoknál.

Másrészt egy esetleges kompromisszumhoz vezető úton kulcsfontosságúnak számít a stratégiailag fontos Bahmut városának helyzete is.

Egy korábbi nyilatkozatában Zelenszkij azt mondta, ha Bahmut elesik, akkor Putyin eladhatja ezt a győzelmet a Nyugatnak, a társadalmának, Kínának és Iránnak is. Ez egy olyan fegyverszüneti megállapodás eléréséhez szükséges befolyást jelenten, amelynél Ukrajna beleegyezne az elfoglalt területek átadásába.

„Amennyiben az oroszok győznek Bahmutban, nemzetünk kimerültnek fogja érezni magát. Társadalmunk arra fog kényszeríteni, hogy kompromisszumot kössek velük. A város elvesztése politikai vereséget jelentene, amely végül vereséghez vezethetne a háborúban.” – jelentette ki Zelenszkij.