Zuhanásba kezdett a Monero, miután a Binance nem jegyzi többé

Mélyrepülésbe kezdett az XMR árfolyama, miután a Binance közleményéből kiderült, kivezeti az eddig „megfigyelt” státusszal rendelkező érméket. A Monero mellett a Zcash, az Aragon, a Multichain és a Vai kereskedésének mondhatnak búcsút a felhasználók.

Mindent a felhasználók és iparági szabványok érdekében

A Binance rendszeres időközönként felülvizsgálja minden általuk listázott digitális eszköz létjogosultságát a platformon, melynek célja a magas szintű iparági szabványoknak való megfelelés és a felhasználók védelme. A kriptovaluta szektor rendkívül gyorsan változik, ebből kifolyólag előfordulhat, hogy egy-egy kriptovaluta már nem felel meg az iparági szabályozásoknak. Azok a kriptovaluták, amelyek kétes besorolásúak, alapos felülvizsgálat alá esnek, ennek következtében megkapják a Binance-től a „monitoring” – magyarul: megfigyelt – jelzőt, végszükség esetében pedig kivezetésre kerülnek a platformról.

Az XMR, ZEC, ANT, MULTI és VAI kriptovaluták január óta megfigyelt jelzővel szerepeltek a Binance-nél, most viszont véglegesen úgy döntöttek a legnagyobb forgalommal rendelkező kriptotőzsdénél, hogy február 20-án kivezetik a megnevezett érméket. Ennél szigorúbban járt el az OKX, mely már januárban kivezette az XMR és ZEC mellett a DASH -t. Egyes kriptovaluta projektek, melyek megsérthetik az adatvédelmi szabályozásokat, eltávolítják kétesnek ítélt funkcióikat, néhányak azonban kitartanak amellett, hogy védjék a helyettesíthetőséget és anonimitást.

A kriptovaluta tőzsdék kénytelenek meghozni ezeket a döntéseket még akkor is, ha éppenséggel egy közkedvelt projektek érméiről van szó, hiszen 2022 óta folyamatosan fokozódik a nyomás a tőzsdéken. Miután a Bitcoin 2021 novemberében elérte mindenkori csúcsát, a piaci trend átfordult, és ezt a változást számos intézmény nem tudta elviselni. 2022-ben, miután a Terra Luna és TerraUSD összeomlottak, a Voyager, a Three Arrows Capital és a Celsius kriptotőzsde is csődöt jelentett, mely során több százezer felhasználó szenvedett összesen 1 milliárd dollártól 10 milliárd dollárig terjedő veszteséget. 2022 őszén az FTX kriptotőzsde és a hozzá kapcsolódó Alameda Research fedezeti alap jelentett csődöt, melynek következtében közel 8 milliárd dollárnak veszett nyoma. A Stephen Pierce által benyújtott FTX-per szerint több, mint egymillió betétes veszítette el pénzét, azonban a cég tulajdonosa, Sam Bankman-Fried ártatlannak vallotta magát.

Miért vált gyanússá a Monero?

Az ismeretlen fejlesztők által létrehozott Monero eredetileg 2014 tavaszán indult el Bitmonero néven, végül átkeresztelték Monero-ra, ami szó szerint „érmét” jelent. A Monero egyike az első olyan kriptovalutáknak, melyek tényleges előrelépést kínálnak az adatvédelemben, az anonimitás fenntartásában és helyettesíthetőségben. A híres-hírhedt kriptovaluta a Zcash-el együtt a Bitcoin adatvédelmi hiányosságait kívánja orvosolni, azonban a Monero-ra érkező félévenként esedékes frissítések képesek lépést tartani a folyamatosan változó trendekkel. A hálózaton lehetőség van lopakodó címeket létrehozni, melyek egyszeri használatra jogosítják fel a felhasználót, és elrejthetők a tranzakciók összegei is. A gyűrűs aláírási rendszernek köszönhetően a hálózat összekeveri a végrehajtókat azoknál a tranzakcióknál, melyek egy csoportba tartoznak úgy, hogy 10 aláírást csatol hozzájuk.

A Monero hálózat natív tokenje, az XMR jelenleg 124 dollár körül mozog, az elmúlt 24 órában közel 10%-ot veszített értékéből. Az XMR a második leggyengébben teljesítő kriptovaluta volt az elmúlt 90 napot tekintve a top 50 kriptovalutából. Az XMR nem rendelkezik fix kínálattal sem, jelenleg közel 18,4 millió token van forgalomban, mely nem alkalmas megtakarítási eszközként sem szolgálni inflációs mechanizmusa miatt. Az XMR mindenkori csúcsát, az 542 dollárt 2018 januárjában érte el, mellyel akkor a 13. legnagyobb kriptovaluta projektnek számított a maga 6,4 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával.