10 kriptovállalat, ami ezidáig kiállta az idők próbáját
Október 31-én volt 15 éve, hogy Satoshi Nakamoto a Bitcoin fehér könyvének kiadásával elindította a blokklánc forradalmát. Bár 2023-ban sok kriptovállalat összeomlott, az első szereplők közül sokan továbbra is játékban vannak.
Az idei év az iparág számos nagy nevének bukását hozta. A bukások között volt többek között az FTX, a Voyager Digital és a Celsius Network. A talpon maradtak sem úszták meg szárazon, mivel sokan a bukottak hatásaitól a mai napig szenvednek. Ennek ellenére számos tapasztalt cég nem csak az idei évet, de az elmúlt évtized minden megpróbáltatását is átvészelte. Túlélték a turbulens időszakokat, a hacker támadásokat és a szivárgásokat is. A Bitcoin.com által készített 10-es lista olyan cégeket mutat be, amelyek az elsők között indultak és a mai napig aktívak.
10 kriptovállalat, ami átvészelte a viharokat
1. Braiins Pool (korábban Slush Pool)
A Slush Pool néven alapított, ma Braiins Pool néven ismert cég a leghosszabb ideje működő Bitcoin bányász pool címet birtokolja és a mai napig aktívan részt vesz a BTC bányászati műveletekben. Az alapító, Marek Palatinus, népszerű nevén “Slush” 2010. novemberében álmodta meg a projektet, ami azóta folyamatosan, 13 éve működik és eddig 1,3 millió Bitcoint bányásztak ki.
2. Coinbase
A San Franciscóban gyökerező kriptovállalat 2012 júniusában kezdte meg működését Fred Ehrsam és Brian Armstrong alapítóknak köszönhetően. A 11 éve működő cég idővel a világ egyik vezető kriptotőzsdéjévé vált. A Coinbase 2021-ben a tőzsdére való átmenetet is megkezdte. Azonban 2023. júniusában jogi akadályokba ütközött, amikor a SEC az értékpapírjog megsértésére hivatkozva azt állította, hogy a cég be nem jegyzett brókerként működött. Az eset számos kérdést vetett fel, amelyekről egy korábbi cikkünkben bővebben olvashatsz.
3. Canaan
A Canaan Inc. a speciális ASIC chipgyártás és a bányász hardverek területén jelentős piacot szerzett magának. A 2013-ban Nangeng Zhang, Jiaxuan Li és Xiangfu Liu alapítók által indított Canaan merész lépést tett azzal, hogy még ugyanabban az évben felvásárolta az Avalon-t, az első úttörő ASIC bányászati fúrótornyot.
A kriptovállalat nagyot ugrott, amikor 2019. novemberében belépett a nyilvános piacra, és a kriptobányászati ágazatban az elsők között pozícionálta magát a tőzsdére. A Canaan nemrég új gépekkel és globális terjeszkedés felgyorsításával ünnepelte a 10. évfordulóját.
4. Bitfinex
A Bitfinex kriptotőzsdét 2012-ben alapította Raphael Nicolle francia vállalkozó és Giancarlo Devasini olasz üzletember. A platform rendelkezik a második legnagyobb Bitcoin tárcával, azaz 190 010 BTC-vel.
A Bitfinex már 11 éve fontos szereplője a digitális valutaváltásnak. A tőzsde 2016-ban 120 000 Bitcoint veszített el egy biztonsági rés miatt. A visszaesés következtében a befektetők lemaradtak a bikapiac javáról, de a Bitfinex végül talpra állt és 150 millió dolláros kártérítést fizetett a támadás áldozatainak.
5. Bitpay
Az atlantai székhelyű Bitpay kriptofizetési szolgáltatót 2011 májusában alapította Tony Gallippi és Stephen Pair. A vállalat fizetési szolgáltatásokat kínál a kereskedők számára. A Bitpay nemrégiben bevezetett egy Visa betéti kártyát, amelyet később a Mastercarddal együttműködve átbrandeltek.
2023. május közepén azonban a Bitpay bejelentette a Mastercard program megszüntetését, és a jövőben új kártyák bevezetését tervezi.
6. Bitstamp
A Bitstamp európai kriptopénzváltót 2011-ben alapította Nejc Kodrič és Damijan Merlak. A tőzsde évek óta lehetővé teszi a kriptovaluták kereskedését olyan Fiat valutákkal szemben, mint az Amerikai Dollár, az Angol Font és az Euró. A Bitstamp 2015. január elején hackertámadást szenvedett el, amelynek következtében közel 19 000 BTC-t veszítettek. A Bitfinexhez hasonlóan a tőzsde kilábalt az incidensből, és megőrizte vezető státuszát. A Bitstamp 12 éve működik.
7. Blockchain.com
A Blockchain.com-ot 2011-ben alapította egy csapat, amelynek tagjai közé tartozott Peter Smith és Nicolas Cary is. A kriptovállalat számos szolgáltatást nyújt, többek között adatelemzést és digitális tárcákat. Emellett kereskedési platformot is üzemeltet. 2022-ben a Visa-val együttműködve egy olyan kriptokártyát dobtak az amerikai piacra, amelynek nincs regisztrációs díja, tranzakciós díja és éves díja. A Blockchain.com tárcaszolgáltatásának kezdete óta 87 millió tárcát hoztak létre, közel 200 országban. A vállalkozás 12 éve működik.
8. Kraken
A Kraken, amelynek székhelye San Franciscóban van, 2011-ben alapította Jesse Powell, Thanh Luu és Michael Gronager. A 12 éve működő tőzsde, régóta kínálja a kriptoeszközök kereskedését a Fiat valutákkal szemben.
Bár a Kraken története során nem volt áldozata nagyobb támadásnak, nemrégiben szabályozási problémákba ütközött a SEC-el, de végül engedett és megszüntette a kért staking szolgáltatásait és 30 millió dolláros bírságot fizetett. A legutóbbi hírek szerint a Kraken Európában terjeszkedik, miután a spanyol és az ír hatóságoktól is zöldutat kapott.
9. Bitmain
A Bitmain, a Bitcoin ASIC bányászberendezések gyártója 2013-ban alakult, párhuzamosan a Canaan alapításával. A vállalatot Micree Zhan és Jihan Wu alapította, de 2019-ben Wu lemondott társigazgatói és vezérigazgatói tisztségéről.
A Bitmain indította el az Antpoolt is, amely a teljes hashrátát tekintve az egyik legnagyobb bányászpool. A vállalat a cash flow problémákra hivatkozva októberben bejelentette, hogy szünetelteti a Bitcoin ASIC gyártók bérkifizetéseit. A vállalat a probléma ellenére több mint 10 éve élen jár a bányászgépek gyártásában.
10. Satoshilabs (Trezor)
A Satoshilabs kriptovállalat 2013-ban alakult, Marek Palatinus és Pavol Rusnak vezetésével. Ők hozták létre az első hardvertárcát, a Trezor Model One-t, amely 2014. júliusában debütált. A mai hardvertárca piacon jellemző verseny ellenére a vállalat továbbra is megállja a helyét. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy májusban a piacon kialakult kisebb drámának köszönhetően 900%-kal nőttek a Trezor eladásai. A tárca gyártó 10 éve működik.