A CBDC zord valósága – így akar irányítani bennünket az állam?

Maajid Nawaz brit jogász és aktivista rávilágított a központi bankok digitális valutájának (CBDC) zord valóságára, miszerint a törvényhozók részben azért vonzódnak ennyire a CBDC gondolatához, mivel a pénz ezen formája által az emberek ellenőrizhetővé válnának.

Bevezetik ezt a központi banki digitális valutának nevezett dolgot. – kezdte Nawaz – A fiat papírpénzt a bitcoin és a kriptovaluták versenytársaként digitális pénzzel akarják helyettesíteni. De ahelyett, hogy a decentralizáltságra törekednének, a pénz a kormány ellenőrzése alatt fog állni.”

Leegyszerűsítve a dolgot, az aktivista hozzátette:

Ha megpróbálnál valamilyen egészségtelen húst vásárolni, az egyszerűen nem fog működni. Megcsapolod a kártyádat, de nem tudod megvenni, és helyette vegán ételt kell majd enned” – magyarázta.

Az elhangzott figyelmeztetés elsőre valóban összeesküvés-elméletnek tűnhet, a törvényhozók ugyanakkor maguk is elismerték, hogy igyekeznek körbe járni a lehetőségeiket. Sőt, tavaly júniusban Tom Mutton, a Bank of England egyik igazgatója nyíltan beszélt a felmerült problémáról:

Ennek lehetnek társadalmilag hasznos eredményei, megakadályozva az olyan tevékenységeket, amelyek valamilyen módon károsnak minősíthetők. Ez ugyanakkor az emberek szabadságjogainak korlátozását is jelentheti” – jelentette ki Mutton.

Ez várhat ránk, ha a CBDC-t elfogadják?

A CBDC-k az állam számára megadja a lehetőséget, hogy egyszerűen mikromenedzselje az emberek életét, az ételfogyasztástól kezdve egészen odáig, hogy milyen helyekre utaznak, és milyen tevékenységekben vesznek részt. Nem is csoda egyébként, hogy Kína volt az első ország, amely az elmúlt évben úttörő szerepet vállalt a CBDC-k bevezetésében, és rávilágított arra, miért is van szükségünk bitcoinra.

Ugyan lehet némi szkepticizmussal gondolnunk a fentebb leírtakra és azzal kapcsolatban, hogy a nyugati kormányok a digitális eszközöket a hatalmuk kiszélesítésére használnák fel. De gondoljunk csak a kanadai kamionosok tiltakozása miatt bevetett intézkedésekre, ami egyáltalán nem azt sugallja, hogy az államok nem játszadoznak el az emberek irányításának gondolatával.

Jelenleg Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Kanada is dicséri a CBDC-k erényeit, de már a Magyar Nemzeti Bank is digitális formában hívná újra életre a takarékbélyegek világát. A szomorú igazság pedig, hogy nem csak Nawaz az egyetlen kommentátor, aki a technológia következményeire mutat rá, hiszen egyre több ember van tisztában a megvalósuló problémával. Az viszont biztos: a CBDC disztópia még várat magára, a legnagyobb védelmi vonal pedig továbbra is a decentralizált kriptovaluta.