A fúziós energia lesz a végső állomás?

Ahhoz, hogy elérjük a zéró nettó kibocsátást, az emberiségnek sürgősen szüksége van fenntartható és megfizethető energiaforrásokra. Az egyik legígéretesebb új energiaforrás a fúziós technológia. Ez az eljárás már felkeltette a kormányok és az olyan magáncégek figyelmét is, mint a Chevron és a Google. A Bloomberg Intelligence becslése szerint a fúziós piac értéke körülbelül 40 billió dollárra becsülhető.

A végső energiaforrás

A fúziós energia a Napot és a csillagokat hajtja, ahol a gravitáció hatalmas ereje összenyomja és felmelegíti a hidrogénplazmát, héliummá fuzionálva azt, és közben hatalmas mennyiségű energia szabadul fel. Itt a Földön a tudósok a hidrogén izotópjait – deutériumot és tríciumot – használják a fúziós reaktorok működtetésére.

fúziós energia előnyei

A fúziós energia számos előnnyel jár, mint például:

1. Bőséges erőforrások

A magfúzióhoz szükséges mindkét atom bőségesen megtalálható a Földön: a deutérium a tengervízben, a trícium pedig a lítiumból állítható elő.

2. Fenntartható

A fúzióhoz hasonló energiasűrűségű energiatermelés minimalizálja a földi erőforrásigényeket, és kiválthatja az elöregedő infrastruktúrát, például a régi gáz- vagy atomerőműveket.

3. Tiszta

A fúziós folyamat során nem keletkezik CO₂ vagy más káros légköri kibocsátás.

4. Skálázható

A várható korlátozott szabályozási vagy exportellenőrzések mellett a fúzió hatékonyan skálázható, kis területigényű, így az erőmű a városok közelében is megépíthető.

5. Biztonságos

Az atommaghasadással ellentétben a fúzió nem hoz létre hosszú élettartamú radioaktív nukleáris hulladékot. Sugárzási profilja hasonló a széles körben használt orvosi és ipari alkalmazásokhoz. Például a rák kezelésére szolgáló ciklotronokhoz hasonló a kibocsátása.

6. Megbízható

A fúziós energia igény szerinti skálázható és az időjárástól független, így kiváló lehetőséget biztosít egy megbízható energiatermelési portfólióban.

Jelenleg több mint 130 ország tűzte ki vagy fontolgatja, hogy 2050-re nettó zéróra csökkenti a kibocsátását. Mindeközben a globális energiaigény várhatóan 47%-kal nő a következő 30 évben. Míg az olyan megújuló energiaforrások, mint a szél– és a napenergia, időszakos jellegűek, ezért nem képesek teljes mértékben és az idő minden pillanatában kielégíteni az emberiség energiaszükségletét.

Kiegészítésképpen mindenféleképpen szükség van valamilyen más tiszta energiaforrásra. Erre lehet tökéletes a fúziós energia, amely a kereskedelmi megvalósítás esetén tiszta, bőséges, megbízható és versenyképes költségű energiát biztosíthat az emberiség számára.