A Greenpeace az antibitcoin háborújával egy menő kabalafigurát alkotott

A Greenpeace a Change the Code, Ripple-hez köthető mozgalom finanszírozásában felbérelt egy művészt, hogy a “Satoshi koponyája” című installációval emeljen mementót a Bitcoin bányászat óceánokat forraló, jegesmedvéket kiirtó tevékenységének. A Bitcoin támogatói azonban inkább vették az alkotást egy menő kabalafigurának.

Greenpeace Satoshi of Bitcoin

A klímaaktivista csoport Benjamin Von Wong művész-aktivistával társult a folyamatban lévő Change the code, not the climate” (Változtasd meg a kódot, ne az éghajlatot) kampányában. Ennek a célja a Bitcoin konszenzusos mechanizmusának átállítása proof-of-stake (PoS) modellre.

Ezen kampány keretében március 23-án mutatta be a Greenpeace a “Satoshi koponyája” nevű műalkotást, ami egy 3,3 méter magasságú koponyát ábrázol, amelyen a Bitcoin logója és vörös lézerszemek láthatók. Azonban nagyon úgy tűnik, hogy a Bitcoin közösség megkedvelte a műalkotást, és népszerű mémként kezdett el terjedni.

A koponya tetején, amely újrahasznosított elektronikai hulladékból készült, “füstölgő halmok” ülnek. Ezek állítólag a bitcoin bányászat és a hálózati tranzakciók érvényesítésére használt “több millió számítógép” által okozott “fosszilis üzemanyag- és széntüzelés okozta levegő szennyezést” jelképezik.

A Greenpeace marketingakciója azonban váratlan fordulatot vett, amikor a Bitcoin támogatói csodálatukat fejezték ki a műalkotás iránt, és néhányan már kvázi kabalaként fogadták el ez alkotást.

Sokaknak bejött a Greenpeace által készített alkotás

Will Foxley, a Compass Mining kriptobányász cég médiastratégiai igazgatója “vagánynak” nevezte a műalkotást, és Twitter-profilképét a Satoshi koponyájának képére változtatta.

Satoshi of Bitcoin

A CoinMetrics társalapítója, Nic Carter március 24-én azt tweetelte, hogy a műalkotás az “eddigi legmenőbb Bitcoin-műalkotás”.

Voltak azonban olyanok is, akik nekiestek a Greenpeace által választott alkotásnak. Az egyik Twitter-felhasználó szerint a koponya fején lévő füstcsövek a gőzt kibocsátó nukleáris hűtőtornyokra hasonlítanak.

A Greenpeace kampánya körülbelül egy évvel ezelőtt indult. A törekvés mögé más klímavédelmi csoportok is beszálltak, de ott van a támogatók között a Ripple társalapítója Chris Larsen is.

A kampány célja, hogy nyomást gyakoroljon a Bitcoin fejlesztőkre, a bányászokra és a kormányokra, kijelentve, hogy 30 “kulcsfontosságú” szervezet a Bitcoin ökoszisztémában könnyen átállíthatná a Bitcoint a proof-of-work bányászati mechanizmusról a kevésbé energiaigényes proof-of-stake mechanizmusra.

A konszenzus váltásra aligha van esély, különösen nem egy a szektoron kívülről jövő entitástól, ami mögé egy a bankok elszámolási hálózatának aposztrofált Ripple társalapító sorakozott fel támogatóként. A bitcoinisták az ilyen típusú támadásokat arra vezetik le, hogy így akarjak a Bitcoin hálózatot centralizálni, legyengíteni, hogy az jobban beleilleszkedjen a mainstream pénzügyi folyamatokba, ami ellen egyébként a kezdetek kezdetén létrejött.