Csaknem 15 millió dollárt fizettek rá az ausztrálok a kriptoátverésekre

Továbbra is jelentős fenyegetést jelentenek a különféle átverések az ausztrálok számára. A Scamwatch elemzőplatform június 22-én megjelent tanulmánya szerint a kriptopénzekkel kapcsolatos megtévesztések is egyre népszerűbbek.

A nagyjából 43 millió dollárt kitevő befektetési csalások legnagyobb hányada, 34%-a kriptovalutákba történő „befektetések” révén valósult meg. (Megj.: a cikkben feltüntetett összegek az egyértelműség kedvéért amerikai dollárban értendők.)

A Scamwatch elmondása szerint múlt éven összesen 1810 olyan bejelentés érkezett hozzájuk, amelyek kriptoátverésekkel voltak kapcsolatosak. Ez a szám négyszer nagyobb, mint a 2018-as adat. A 25 és 34 év közötti fiatal ausztrál férfiak a legérintettebbek.

Jellemző prédák az amatőr befektetők

Mint mondják, a scammerek általában olyan embereket céloznak meg, akik már eleve érdeklődnek a kriptopénzekbe való befektetések iránt. Akárcsak más hasonló esetekben, itt is gyors és magas megtérülést ígérnek. Az áldozatok általában modern platformokon, Discordon vagy Telegramon keresztül kommunikálnak velük, miközben valamilyen felületen kereskedésnek tűnő tevékenységet folytatnak.

Az Ausztrál Verseny- és Fogyasztói Bizottság égisze alatt működő Scamwatch szerint egy idő után aztán ez a platform hirtelen leáll, az üzemeltetők elérhetetlenné válnak, a pénz pedig eltűnik. Néhány esetben maga a csalás sokáig húzódik, a kifizetések késnek, a támadók folyton bocsánatkéréssel jönnek, az áldozatokat pedig letiltják fórumaikról, nehogy azok figyelmeztethessék a többieket.

A brókercégeken túl gyakori volt még, hogy a valaki / valakik felhőbányászati szolgáltatásokat kínáltak – miközben valójában semmilyen mögöttes bányagéppel nem rendelkeztek. A nekik befizetett pénzt természetesen az áldozatok szintén nem látták vissza.

Nagyot nyom a 2019-es statisztika latjába, hogy múlt éven egy kriptopénzalapú Ponzi-séma szedte áldozatait az országban: a USI Tech-átverés 200 bejelentés szerint nagyjából 2,3 millió dollárt kaszált el a befektetőktől, főleg bitcoinban.

Fizetési módszerek tekintetében egyébként a banki utalások számítanak a legnépszerűbbnek. Csaknem 48 millió dollár került illetéktelen kezekbe ilyen módon. Mögötte kullog jócskán lemaradva a Bitcoin, 13 millió dolláros volumennel.

A tanulmányban mindezeken túl taglalják még, milyen előrelépések történtek a bűnüldözési szervek részről. A queenslandi rendőrség például múlt éven 5 olyan személyt tartóztatott le, akik 2017 és 2019 között 100 befektetőből több mint 1,8 millió dollárnyi kriptopénz csaltak ki.

Kapcsolódó:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük