Az EU kriptoszabályozási terve rányomta a bélyegét a párizsi blokklánc hétre is

Az új uniós kriptovalutákra vonatkozó szabályok egyesek szerint megvalósíthatatlanok, és romboló hatásúak lehetnek az iparágra nézve – mások szerint viszont a kriptovaluta tulajdonosoknak és kriptovállalkozásoknak meg kell tanulniuk együtt élni vele.

A kriptoszektor még mindig az Európai Parlamentben lezajlott szavazásról beszél, amely egyesek szerint szabályozási túlkapás, legalábbis annak nyilvánították a kriptósok, a szerdán elstartolt Paris Blockchain Week csúcstalálkozón.

A proof-of-work technológia energiafelhasználásának korlátozására irányuló közelmúltbeli uniós tervek – amelyek egyesek szerint a bitcoin betiltásával érhetnek fel – nem jutottak át az Európai Parlamenten. A pénzmosás elleni intézkedés azonban átment, és most törvény lehet belőle, ha a tagállamok kormányai is aláírják.

A meglévő banki intézkedések tervezett kiterjesztése, az úgynevezett utaztatási szabály értelmében a kriptotranzakciókat elősegítő feleknek azonosítaniuk kellene a küldő és fogadó feleket. Az uniós törvényhozók azt szeretnék, hogy ez még a legkisebb kifizetésekre is vonatkozzon, illetve azokra, amelyek nem letétkezelői tárcákra mennek, ahol az eszköz nem egy szabályozott tőzsdén, hanem egy magánszemélynél van közvetlenül.

“Ha a kriptósok menők, megtudják oldani…”

A támogatók, köztük a vezető törvényhozó, Assita Kanko, azzal érveltek, hogy a szabály segíteni fog a bűnözés visszaszorításában, és ez ösztönözheti az innovációt egy olyan szektorban, amely büszke a kreativitására.

“Ha a bankszektor, ami a kriptósok szerint valójában unalmas és régi, túléli a szabályt, a sikkes és menő kriptósok miért ne tudnák?” – mondta a CoinDesknek nem sokkal azután, hogy az intézkedést március 31-én megszavazták. “Ki tudnák ezt dolgozni….. Azt hiszem, azt mondom nekik, hogy próbálják meg.”

Párizsban azonban egyesek arra hívták fel a figyelmet, hogy a meglévő szabály, amely előírja az intézményeknek, például a bankoknak, hogy minden kétes kifizetést jelentsenek a hatóságoknak, még a hagyományos pénzügyi szektorban sem működik normálisan, akkor hogyan működne jól egy decentralizált környezetben.

Információ lesz, csak ember nem, aki feldolgozza

“A szabályok azt jelentenék, hogy a kriptotőzsdéknek teljes körű jelentést kell tenniük a hatóságok felé ha látják, hogy egy nem letétkezelői tárca érintett, anélkül, hogy figyelembe vennék a küszöbértéket” – vélekedett Hedi Navazan, a Crystal Blockchain megfelelőségi vezetője szerdán a résztvevőknek.

Majd hozzátette: “Ez azt jelentené, hogy a pénzmosással foglalkozó pénzügyi hírszerző egységeket bombázni fogják a gyanús tevékenységről szóló jelentésekkel úgy, hogy már most sincs megfelelő kapacitásuk a bankoktól kapott bőséges információk feldolgozására.

Ez egybecseng az Egyesült Királyság jogi bizottságának megállapításaival, amely 2019 júniusában arra panaszkodott, hogy “túl sok rossz minőségű pénzmosási jelentést küldtek a hatóságoknak, ami aláássa az egész folyamatot”. Még az EU saját szabályozó hatósága, az Európai Bankfelügyeleti Hatóság is panaszkodott az ún. tick-box megközelítésre, ahol a pénzintézetek a kockázatok azonosítása helyett csupán az eljárásoknak tesznek eleget.

Az EU megközelítése azt sem ismeri el, hogy az átlátható blokklánc-technológia lehetővé teszik a fizetések nyomon követhetőségét, és ez azt jelentheti, hogy a tőzsdék egyszerűen teljesen lemondanak a nem letétkezelői tárcákkal folytatott tranzakciókról.

Egyesek azonban ennél sokkal nagyobb problémára hívják fel a figyelmet. Joshua Ellul, a Máltai Egyetem Elosztott Főkönyvi Technológia Központjának igazgatója azt mondta, hogy a kriptofizetésekkel kapcsolatos közelmúltbeli döntésekből látszik, hogy a törvényhozók tájékozatlanok.

Ellul úgy fogalmazott: “A kriptót pénzmosási tevékenységre is használják, ugyanúgy, mint a készpénzt.” A törvényhozók szerinte elsiették a dolgot.

“Ha túl korán elfojtják, akkor a területen működő szereplők egyszerűen átmennek egy másik területre” – mondta.

Nem ő az első, aki arra figyelmeztet, hogy a keménykezű törvényekkel szembesülő iparág egyszerűen elhagyhatja az uniót. Mások azonban bizakodóbbak, és arra figyelmeztetnek, hogy a szabályozás elkerülhetetlen – és hogy a rá adott konstruktív válasz legalább elhallgattatná a már működő bankokat és másokat, akik szkeptikusak a kriptovalutákkal szemben.

Az EU lépése “rövid távon árthat az iparágnak, mert ha valaki nem akarja kiadni a tárcája adatait, és máshová költözik, akkor igen, szenvedhetsz” – mondta a CoinDesknek Michael Amar, a csúcstalálkozó társházigazdája. “De végső soron, ha mainstream akarsz lenni, akkor szabályozni kell.”