Ezt tanítja nekünk a DOGE a pénzügyek jövőjéről

A koronavírus válság kitörése és a FED pénznyomdáinak bedurranása óta a világ egy olyan úton halad, hogy Jézus és Adolf Hitler után lassan már Elon Musk és DOGE lesz a világ harmadik legszéleskörűbben ismert szereplője. Musk technikai és üzleti zsenialitását senki nem kérdőjelezi meg (nehéz is lenne a vitathatatlan eredményeit tekintve), azonban a techguru az utóbbi időben láthatóan egyre ellentmondásosabb ügybe keveredik.

Ezen problémás ügyek közül minden bizonnyal a Dogecoin esete a legismertebb. A 2013-ban heccből életre hívott kriptovalutát Musk tweetjei az idén az egekbe repítették, több tízezer százalékos árfolyam emelkedést hozva. A kritikusok szerint azonban Musk felelőtlen kinyilatkozásaival egy hatalmas kártyavár építését segítette elő, hiszen valójában nem sok minden indokolja a DOGE felemelkedését; Ténylegesen alig pár felhasználási módja létezik, technikailag semmilyen úttörő megoldást nem alkalmaz, és a befektetők 99,99%-a nyíltan csak azért szállt be, hogy később magasabb áron adja tovább az érméket, egyfajta öngerjesztő folyamatot generálva.

Mesés meggazdagodások, háttérben maradó bukások

Pénzügyi szakértők szerint a Dogecoin jelenség gyökeres változást hozhat a globális pénzügyek területén és nem feltétlenül jövedelmező irányba. Az utóbbi évtizedekben a tőkepiacokon alapvetően a taktikus, óvatos, lassan és kicsiket lépkedő, sokezer embert foglalkoztató, 0-24 elemzéseket készítő befektetési óriások voltak a meghatározó szereplők. Ez a 10-20 évenként sajnos elkerülhetetlenül bekövetkező válságok között alapvetően stabil gazdasági környezetet hozott létre.

Szakértők szerint azonban, a jövőben előtérbe kerülhetnek a pénzügyekhez nagyon keveset vagy szinte semmit sem értő, extrém kockázati hajlandóságú kisbefektetők, akik pár vezérember (pl. Elon Musk) tweetjére hallgatva hoznak egyik pillanatról a másikra akár évtizedek megtakarítását is érintő befektetési döntéseket. Ezt a folyamatot a népszerű online kereskedési platformok sokak szerint felelőtlen mértékű tőkeáttételi opciói is segítik, amelyeket használva, bárki akár a saját tőkéjének 10 vagy 100 szorosával is fogadhat.

A probléma az, hogy az egyik napról a másikra milliomossá váló, az elnyomó gazdag rétegeket arcon nevető mémrészvény és mémkripto befektetők ezreinek története nagyon jól hangzik, csak jellemzően minden sikertörténetre jut 99 másik, amit soha nem ismer meg a széles nyilvánosság, és amelyben emberek a saját felelőtlen döntéseik miatt, akár egész életük megtakarítását is elvesztik pár nap vagy akár pár óra leforgása alatt.

A Dogecoint még 2013-ban hívta életre két fiatalember, Billy Markus és Jackson Palmer, kizárólag poén céljából, afféle hobbi projektként. Ez a vicc jelenleg épp egy 60 milliárd dolláros kártyavár, amit sokak szerint kizárólag az amerikai FED még mindig tovább folytatódó pénzszórása tart életben.

Összehasonlításképpen a DOGE piaci kapitalizációja megegyezik azon Ford piaci kapitalizációjával, ami az egyik legnagyobb hírű autógyártó vállalat az egész világon, és amely évente 4 millió darab új járművet értékesít világszerte.

Palmer azt nyilatkozta, hogy azért választották az érme arcának a kutyát, mert a vicces mém által az érme közelebb kerül az átlagemberekhez, megfoghatatlan technikailag bonyolult 126. altcoin “izé” helyett, ez egy kedves, vicces kutyás érme. Egy cuki kutyás érme meg ugye biztos nem fog minket bajba sodorni.

A hülyeség mindig célba talál

A gerilla marketing mindenesetre megtette a hatását. A nevenincs érme még 2013 decemberében, a kriptoforradalom igazi kibontakozása előtt is 3 millió dolláros piacot szerzett magának alig egy hónap leforgása alatt. Míg más hasonlóan viccesnek szánt érmék a kezdeti lelkesedés alábbhagyásával el is tűntek, mint például a SexCoin és a BBQCoin, a Dogecoin képes volt megmaradni. Ez sokak szerint annak köszönhető, hogy a választott mém, és az érme mögé beálló internetes közösség miatt a DOGE nem befektetési eszköz, hanem sokkal inkább kulturális jelenség lett, egyfajta rendszerrel szembeni trollkodás.

És bár az intézményi befektetők 90 százaléka kifejezetten óvja az ügyfeleit a vicc érméktől és a vicc részvényektől, a lelkesedés mégis töretlen. Ezt bizonyítja az egyre több pump and dump séma, az egyre több nyílt altcoinos csalás és az egyre jobban fel alá csapkodó kriptovaluta árfolyamok.

Sokak szerint csak idő kérdése, hogy porszem kerüljön az önindukáló gépezetbe, és óriási robajjal összezuhanjon a vicc érmék és vicc részvények piaca. Ennek az igazi tragédiája az lenne, hogy a kialakult pánikhelyzet és bizalomvesztés minden ok nélkül akár hosszú évekre is visszavetheti, a ténylegesen értelmes kriptovaluták elfogadását és elterjedését, amilyen például a BTC vagy az ETH. Persze mindez az időben kiszálló, hónapok alatt végtelen pénzeket kaszáló befektetőket biztos nem hatja meg, de aki a végén bent marad, az nagyon nagyon rosszul járhat.