Három dolog, ami miatt most pörög a kriptó

A Bitcoin árfolyama szeptember közepe óta nem látott szinteken áll. Íme három ok, amiért a kriptopiac felpörgött a héten.

A Bitcoin árfolyama szeptember közepe óta nem látott szinteken áll

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

A Meta egyik közleménye szerint az Instagram nemsokára lehetővé teszi az alkotók számára, hogy NFT-ket minteljenek és áruljanak a népszerű közösségi oldalon. A Meta megjegyezte, hogy nem számít fel díjat az NFT-k Instagramon vagy Facebookon való megjelenítéséért és megosztásáért, és legalább 2024-ig nem számít fel további díjakat a tokenek eladásáért. A vállalat emellett arra is ígéretet tett, hogy sem az alkotóknak, sem a gyűjtőknek nem kell majd tranzakciós díjat fizetniük.

Az amerikai peer-to-peer fizetésekkel és pénzátutalással foglalkozó vállalat, a MoneyGram kriptovalutákkal bővíti eszközkínálatát. Az app már lehetővé teszi szinte minden amerikai ügyfelének, hogy bitcoint (BTC), ethert (ETH) és litecoint (LTC) vásároljon, adjon el és tartson. A vállalat arra számít, hogy az elkövetkező év során – a globális szabályozástól függően – bővíteni fogja a kriptopénz választékát. Az új funkciót a Coinme kriptotőzsde teszi lehetővé, amelybe a MoneyGram az év elején stratégiai kisebbségi részesedést eszközölt.

Hackerek 28 millió dollárt loptak el a Deribit tőzsdéjéről. Az érintett feltört tárcák között volt a tőzsde BTC, ETH és USDC tárcája is. Többször is hangsúlyozta a cég, hogy a felhasználók minden tőkéje biztonságban van és saját pénzügyi helyzete is stabil. A működés tehát biztosítva van és üzemelni fognak tovább.

Itt a Binance újabb nagy ötlete: bankot venne. A Bloomberg jelentése szerint a Binance vezérigazgatója, Changpeng Zhao (CZ) most a bankok felvásárlását tűzte ki célul. A Lisszabonban megrendezett Web Summit konferencián adott interjúban CZ azt mondta, hogy a vállalat híd kíván lenni a kriptopénz és a hagyományos pénzügyi világ között.

Hét hetes csúcson a kriptopénz piac

A Bitcoin új héthetes csúcsra ugrott, és a bizalom visszatérni látszik lassan a globális makrokilátások kapcsán is. Szeptember 13-a óta nem volt 21 ezer dollár feletti szinten a bitcoin árfolyama, ami jól mutatja a piacba vetett hitet. A CoinMarketCap adatai szerint a teljes kriptopiac összértéke már ismét átlépte az 1000 milliárd dolláros határt.

Az Egyesült Államok központi bankjának kamatemelése okozta volatilitás után a Bitcoin bepótolta az elveszett időt.

Egyelőre megoszlanak a vélemények arról, hogy a FED milyen döntést hoz a jövő hónapban. A kriptokommentátorok körében azonban már érezhető a világvége hangulat mérséklődés. Ezzel együtt pedig már meg is jelentek újra a 30 000 dolláros előrejelzések.

A negyedik negyedév hátralévő részére azonban még vegyes a kép. Egyesek még mindig azt várják, hogy 2022 lemásolja a 2018-as medvepiacot. Ugyanakkor van remény arra, hogy ez a medvepiaci tendencia az újévre talán végleg megszűnik.

Három ok, amiért most többen a bitcoin felé fordultak

1. Örökké a FED se fog kamatot emelni

Eddig a piaci aggodalmak nagyrésze a megingathatatlan amerikai kamat politikára összpontosultak. Ez az amely az amerikai dollárt erősen tartja, és ez, ami a kockázatos eszközök számára a legrosszabb forgatókönyv. Hiszen minnél több van még hátra a kamatemelésből, annál inkább éri meg kevésbé kockázatos eszközben tartani a tőkét, ami egyre több és több hozamot hoz.

Ugyanakkor elkezdtek megjelenni az utóbbi időben a pletykák a kamatemelés kilátásairól. Idővel ugyanis a FED is kifogy a mozgásteréből. A novemberi 75 bázispontos emelés után több elemző azt feltételezi, hogy a trend megfordul, és a következő hónapokban kisebb emeléseket hajt majd végre az amerikai központi bank, mielőtt 2023-ban teljesen felhagyna ezzel.

Minden olyan jelzést, amely arra utal, hogy a FED tompítani készül álláspontját pozitívan hat a kriptoeszközökre. Az egy éve tartó mennyiségi szigorításban (QT) már igencsak megfáradt a piac.

2. Rekord alacsony szinten a bitcoin volatilitás

A kereskedési adatokat elemezve egyértelműen kimondható, hogy a BTC/USD pár túl sokáig volt csendben.

Rekord alacsony szinten a bitcoin volatilitás

Ez különösen jól látható a Bollinger Bands volatilitási mutatóján. A sávszél két oldala ritkán van ilyen közel egymáshoz a Bitcoin történetében. Így hetek óta várat magára egy jelentős kitörés a szűkülő árfolyam csatornából.

A múlt hónapban a Bitcoin volatilitása még néhány nagyobb fiat valuta alá is esett. A BTC lassan stabilcoinnak tűnt már egy-két devizához képest, nem pedig kockázati eszköznek.

A Bitcoin történelmi volatilitási indexe (BVOL), amely a közelmúltban csak néhányszor látott többéves mélyponton áll, most azt mutatja, hogy a Bitcoin szinte mozdulatlan volt eddig.

Az utóbbi idszakban a volatilitást annyira leszorították, hogy a piaci szereplők értékítélete is megváltozott. Már a legkisebb 3%-os elmozdulás után is felhördült a piac, mintha 15-20%-os elmozdulásnak tűnne – kommentálta William Clemente, a Reflexivity Research kripto elemzőcég társalapítója.

a Bitcoin szinte mozdulatlan volt eddig

3. Gyengül a dollár

A 2022-es parabolikus emelkedés után az amerikai dollár már kezdi mutatni a gyengeség jeleit.

Az amerikai dollárindex (DXY) a közelmúltban 2002 óta a legmagasabb szintet érte el. Ezt pedig a kockázati eszközök és a főbb devizák rovására sikerült megvalósítania.

A 2022-es parabolikus emelkedés után az amerikai dollár már kezdi mutatni a gyengeség jeleit

Most azonban a DXY nyomás alá került az utóbbi hetekben. A leereszkedés a Bitcoin és az altcoin piac visszatéréssel zárult.

A bitcoin árának mélypontja gyakran együtt jár az arannyal való korreláció növekedésével. A Bitcoin most körülbelül 0,50-es korrelációt mutat az arannyal, szemben az augusztus közepén tapasztalt 0-val. Míg a korreláció magasabb a részvénypiaccal (0,7) való korrelációjához képest, ez az együttmozgás az utóbbi időben csökkenni látszik. Ez pedig további bizalomra utaló jel.

Altcoin hírek

Egy nemrégiben adott interjúban a Solana társalapítója, Anatoly Yakavenko arról beszélt, hogy a Solana új validációs szoftvere 2022 végén készülhet el és jelentősen javítani fogja a hálózat megbízhatóságát. Yakavenko szerint a Jump Crypto által fejlesztett Firedancer nevű validátor a Solana állapotát a jelenlegi validátor szoftverrel párhuzamosan fogja ellenőrizni az év végétől kezdve. Nem kevesebb hangzott el az alapító részéről az interjúban, minthogy ezzel a Solana megbízhatósága legalább olyan erős lesz, mint az Ethereumé.

Egy kutatás szerint az Uniswapon jegyzett tokenek 97%-a csalásnak minősül. A tanulmányt katalán kutatók végezték 2020 áprilisa és 2021 márciusa között. Ebből azt tudhatjuk meg, hogy a 2018-ban létrehozott platformon lévő 27 588 tokenből 26 957-et csalásnak vagy rug pullnak tartanak. A rug pull egyfajta átverés, amelynél a csalók törvényesnek tűnő, jól kidolgozott kriptoprojektet hoznak létre. Ennek során a befektetőket arra csábítják, hogy minél több pénzt tegyenek az ígéretesnek látszó projektbe, majd egyszercsak felszívódnak azzal.


Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.

A műsor eheti vendége Czeglédi Tamás, a Magyar Blockchain Koalíció szakmai vezetője, az Edutus Egyetem Általános blokklánc szakember képzésének szakmai vezetője és a Blockchaineum tanácsadó cég társalapítója. Tamás elmeséli, hogyan és mikor kezdett el a blokklánc technológiával, illetve a kriptovalutákkal foglalkozni. Kiderül miért volt szükség a Magyar Blockchain Koalíció megalapítására, és mi az az öt terület, amellyel a szervezet valójában foglalkozik. Tamás elmeséli nekünk, hogy milyen eredményeket értek el fennállásuk majdnem egy éve alatt, és mit tartalmaz a nemrégiben megkötött Magyar-Thai Kétoldalú Egyetértési Megállapodás.

A BitcoinBázis újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon!