Japánban kétszer annyi ember hal meg, mint ahányan születnek

A Japán Egészségügyi Minisztérium által közzétett statisztikák szerint a regisztrált születések száma Japánban tavaly újabb rekord alacsony szintre zuhant. Ez egy újabb mélypont az évtizedek óta tartó csökkenésben, amelyet a japán kormány kiterjedt erőfeszítései ellenére sem tudtak eddig visszafordítani.

Az országban 2022-ben mindössze 799 728 születés történt – ez a legalacsonyabb szám az eddigi feljegyzések szerint, és először süllyedt 800 000 alá. Ez a szám a halálozások számának mintegy fele, ami több mint 1,58 millió halálozási esettel rekordot döntött tavaly. A születések száma Japánban az elmúlt 40 évben csaknem a felére csökkent. 1982-ben még több mint 1,5 millió születést regisztráltak, ami akkor több mint kétszerese volt a halálozások számának. Ez az arány azóta teljesen megfordult.

Ahogy a fenti ábrán látható, az elmúlt 15 évben a halálozások száma meghaladta a születések számát Japánban. Ez a tendencia valószínűleg soha többé nem fog megfordulni, ami komoly egzisztenciális problémát jelent a világ harmadik legnagyobb gazdaságának elöregedő társadalma számára. Az idősödő népesség növekedésével és a nyugdíjak és az egészségügyi ellátás finanszírozásához szükséges munkaerő csökkenésével kell szembenézniük.

Japán lakossága az 1980-as évek gazdasági fellendülése óta folyamatosan csökken, és a legfrissebb kormányzati adatok szerint 2021-ben 125,5 millióan éltek a szigetországban.

A CNN szerint Japán 1,3-as termékenységi rátája messze elmarad attól a 2,1-es rátától, amely a népesség stabil fenntartásához szükséges, nem számolva bele a bevándorlás hatását.

Miért csökken Japán népessége?

Japánban az egyik legmagasabb a várható élettartam is világviszonylatban. 2020-ban a statisztikai adatok szerint Japánban majdnem minden 1500 emberből egy volt 100 éves vagy annál idősebb.

Ezek a tendenciák januárban arra késztették Fumio Kishida miniszterelnököt, hogy kimondja, hogy Japán annak a határán van, hogy nem lesz képes ellátni a társadalmi funkciókat.

“Nemzetünk gazdaságának és társadalmának fenntarthatóságára és fennmaradására gondolva a gyermeknevelés támogatását tekintjük a legfontosabb politikánknak.” – mondta, hozzátéve, hogy Japán “egyszerűen nem várhat tovább az alacsony születésszám problémájának megoldásával”.

Áprilisban egy új kormányzati ügynökséget hoznak létre, amely csak ezzel a fontos társadalmi kérdéssel fog foglalkozni. Kishida miniszterelnök pedig januárban még azt is megfogalmazta, hogy szeretné, ha a kormány megduplázná a gyermekekkel kapcsolatos programokra fordított kiadásait.

A pénz önmagában azonban nem biztos, hogy képes megoldani a több okra visszavezethető problémát, mivel az alacsony születésszámhoz számos társadalmi tényező is hozzájárul.

Japánban a magas megélhetési költségek, a helyszűke és a gyermekgondozási támogatás hiánya a városokban megnehezíti a gyermeknevelést. Ez azt jelenti, hogy egyre kevesebb pár vállal gyermeket. A városi párok pedig gyakran távol vannak a más régiókban élő családtagoktól is, akik így semmilyen módon nem tudnak segíteni a gyermeknevelésben.

A Jefferies pénzintézet kutatása szerint 2022-ben Japán a világ egyik legdrágább gyermeknevelési helye volt. Mindemellett az ország gazdasága az 1990-es évek eleje óta megtorpant, ami stagnáló béreket és kevés felfelé irányuló mobilitást jelent. A háztartások átlagos éves reáljövedelme az 1995-ös 6,59 millió jenről (50 600 dollár) 2020-ra 5,64 millió jenre (43 300 dollár) csökkent az Egészségügyi, Munkaügyi és Jóléti Minisztérium 2021-es adatai szerint.

Ez a sors vár egész Délkelet-Ázsiára?

A házassággal és a családalapítással kapcsolatos hozzáállás is megváltozott az elmúlt években. Ugyanis a világjárvány idején több pár halasztotta el mindkettőt, és a fiatalok egyre pesszimistábbak a jövőt illetően.

Ez a történet ismerős egész Kelet-Ázsiában. Például Dél-Korea termékenységi rátája – amely már így is a világ legalacsonyabbja – tavaly ismét csökkent. Pedig az ország vezetése komoly erőfeszítéseket tett a csökkenő népességének fellendítésére. Eközben Kína idén januárban elvesztette a világ legnépesebb országa címet Indiával szemben, miután 2022-ben az 1960-as évek óta először csökkent a népessége.