Melyek ma a legbiztonságosabb kriptovaluta projektek?

A kriptoszegmensben az elmúlt hónapok sorozatos hackertámadásai miatt újra forró téma lett az kiberbiztonság fontossága, a kriptoprojektek és protokollok sebezhetősége.

A kriptoszektorban is megjelentek már olyan hangok, amik egy független testület létrehozását kérik, amely segítene a kriptovaluták kockázati minősítésében. Ehhez megtette az első lépést a CoinGecko, amely most integrálódott a CER.live-ba, hogy a kriptovaluták minősítését is tudja kommunikálni a felhasználói felé. Bobby Ong, a CoinGecko társalapítója és COO-ja így nyilatkozott erről:

“A kriptovaluta befektetések bizonyos addicionális kockázatokat hordoznak más eszközosztályokhoz képest. Kriptobefektetőként az egyik terület, amire figyelnünk kell, az a tokenek biztonsági szintje. A CER 2.0 integrációjával reméljük, hogy javíthatjuk a felhasználók tudatosságát a tokenek biztonságával kapcsolatban. Ezzel egyúttal lehetővé tesszük minden CoinGecko felhasználó számára, hogy jól tájékozott döntéseket hozzon.”

A CoinGecko felhasználók mostantól ellenőrizhetik a biztonságra, az auditra és a biztosításra vonatkozó értékeléseket. A biztonsági jelentések a CER-től, a Certik-től és más szolgáltatóktól származnak. Érdekes módon egyelőre sem a Bitcoinra, sem az Ethereumra vonatkozóan nincsenek adatok.

A piaci kapitalizáció alapján a top 10 kriptovaluta listáján végigmenve azonban az első érdekes a Binance Coin, amely 95/100-as pontszámot kapott a Certik-től, de csak 55/100-at a CER-től.

Eltérések a jelentéstételi módszerekben

A két pontszám közötti különbség rávilágít a harmadik feles minősítési eljárásokkal kapcsolatos jelentős problémákra. A Certik szerint a BNB token a legmagasabbra értékelt projektek közé tartozik a teljes kriptopiacon belül, míg a CER szerint a 195. helyen áll.

Egy másik példa, a Shiba Inu projekt például három pontszámmal is rendelkezik; 36/100 a Defi Safety-től, 94/100 a Certik-től és 46/100 a CER-től. A medián értékelés 58/100-ra jön ki, ami 42%-kal alacsonyabb, mint a Certik 94-es értékelése.

A piaci kapitalizáció szerint negyedik legnagyobb kriptopénzre, azaz a BNB-re vonatkozó értékelések közötti hatalmas különbség kétségtelenül azt jelzi, hogy a projektek értékelési kritériumainak és módszerének finomításán még dolgozni kell.

A legjobb és a legrosszabb kriptoprojektek a top 100-ból

legbiztonságosabb kriptovaluták

A CER által alkalmazott módszerrel kapcsolatban azonban lehet érvelni, hogy mi miatt kapott a Binance Coin ilyen alacsony pontszámot. A BNB-t azért büntették, mert nem állt rendelkezésre sem token-, sem platform szintű audit az értékeléshez. Hasonlóképpen, a Ripple XRP is hasonló aggályok miatt csak 27/100 értékelést ért el.

Ezzel szemben a MakerDao a CER módszertana szerint a lehető legmagasabb AAA minősítést kapta. A CoinGecko oldalán felsorolt pontszám azonban a gyenge biztosítási lehetőségek és a bug bounty folyamatok miatt csak 90/100 értékelést kapott.

Tekintettel arra, hogy még a 100 legnagyobb kriptoprojekt között is akad olyan, amely nem rendelkezik biztonsági értékeléssel, ez potenciálisan erős szkepticizmust válthat ki azon befektetők részéről, akik újonnan szeretnének befektetni a szektorba. Sem a Bitcoin, sem az Ethereum, sem a Tether, sem az USDC nem rendelkezik elérhető biztonsági minősítéssel a CoinGeckon, ami elég pontatlan képet adhat a projektekről azoknak, akik nem ismerik a területet.

Az alábbiakban néhány, top kriptoprojektek CER szerinti biztonsági besorolása látható:

  • Solana – 81/100
  • Cardano – 80/100
  • Dogecoin – 17/100
  • Polkadot – 40/100
  • TRON – 89/100
  • Shiba Inu – 46/100
  • Avalanche – 55/100

A top 1500-as kriptoprojekt nyugtalanító statisztikái

A CER jelentése, amely részletesen bemutatja a top 1500 kriptovaluta általános biztonsági szintjét, néhány nyugtalanító tényt tárt fel:

  • Csak a kriptoprojektek 1,2%-a felel meg az összes biztonsági követelménynek
  • Kevesebb mint a kriptoprojektek 10%-a felel meg a CER négy alapvető biztonsági követelményének
  • A kriptoprojektek 20%-a nem javította ki a biztonsági auditok által azonosított hibákat
  • A kriptoprojektek 32%-nak a kódja eltér az auditált verziótól
  • A DeFi projekteknek csak 43%-a esett át token auditon, és mindössze 4%-nak van olyan token auditja, amely a legtöbb okosszerződésre kiterjed.