Miért emelkedik most a bitcoin, miközben a részvények esnek?

Miután több hetet 19 000 dollár körüli csapdában töltött a Bitcoin, az árfolyam a héten végre kiszabadult a palackból és 20 ezer dollár fölé került. Mindeközben a legnagyobb tech részvények árfolyama brutális mínuszokban áll. Mi zajlik most a piacon?

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

A VISA saját kriptotárca létrehozását tervezi. Védjegykérelmet nyújtott be a kártyatársaság egy digitális kriptotőzsde, egy kriptotárca, nem-helyettesíthető tokenek (NFT-k) és virtuális környezetek létrehozására, ahol a felhasználók interakcióba léphetnek egymással. Pedig még csak a múlthónapban történt, hogy a Visa az FTX kriptotőzsdével kezdett szövetkezni. Úgy látszik gőzerővel igyekeznek betörni a kriptopénz piacra.

Rishi Sunakot választották meg az Egyesült Királyság következő miniszterelnökének, miután Liz Truss múlt héten mindössze 45 nap után, ellentmondásos módon távozott hivatalából. A korábbi miniszterelnök, Boris Johnson kormányzása alatt pénzügyminiszterként munkálkodó Sunak mutatta be annak idején azokat a terveket, amelyekkel az országot a kriptovaluták nemzetközi központjává kívánja varázsolni. Mások azonban fenntartásokkal kezelik Sunak kriptókhoz való hozzáállását, mivel erőteljes CBDC-támogató.

A világ legnagyobb bitcoin bányászcégének számító Core Scientific (CORZ) arra figyelmeztetett nemrég, hogy rövidesen csődvédelmet fog kérni, ha nem tud javítani a pénzügyi helyzetén. A cég részvényeinek árfolyama közel 80%-ot csökkent és most már alig 20 centet ér egy CORZ részvény. A csütörtökön benyújtott beadványukban kiemelték, hogy valószínűleg már az év vége előtt elfogynak a készpénztartalékaik. A helyzet ebben a szektorban nagyon nem egyszerű. A hashráta az egekben, ennek eredményeként a bányászati nehézség is növekszik, a hash-ár pedig a földbe állt. Másik oldalon pedig a jelenlegi energiaválság nehezíti a költségek szinten tartását.

Bitcoin kontra részvénypiac

Az amerikai maginflációs adatok a héten a várakozásoknak megfelelően 0,5%-os havi változást mutatnak. Ez 5,1%-os éves növekedést jelent az augusztusi 4,9%-hoz képest. A maginfláció az Egyesült Államokban élő emberek által fizetett áruk és szolgáltatások árát méri. A mutatóból kihagyják a két leginkább jellemző áringadozást mutató kategóriát – az élelmiszert és az energiát –, hogy könnyebben látható legyen az infláció.

A hír megjelenése után egy órán belül a BTC 1,5%-kal 20 500 dollárra emelkedett. A szélesebb körű kriptopiac is zöldbe került. A legnagyobb bluechip részvények azonban igencsak vegyes képet mutatnak az eheti eredmények tekintetében.

A Microsoft 4%-os minuszban, a Google -8%-on áll

A Microsoft 4%-os minuszban, a Google -8%-on áll. Az Amazon csütörtökön a zárás utáni órákban 20%-os bukóban állt, ami még mindig eltörpül a META heti 25%-os mélyrepüléséhez képest. Ehhez képest a bitcoin és a kriptopénz piac zöldben mozog. A bitcoin 7%-os pluszban, az Ethereum közel 20%-os pluszban van a múlt héthez képest.

A bitcoin 7%-os pluszban, az Ethereum közel 20%-os pluszban van a múlt héthez képest

Arthur Hayes, a BitMex kereskedési platform korábbi vezetője szerint az amerikai kormánynak sok köze van a legutóbbi árfolyam emelkedéshez. Kifejtette, hogy az amerikai pénzügyminisztérium több rövid lejáratú diszkontkincstárjegy kibocsátáson gondolkodik, hogy enyhítse a hiányt.

A veterán kriptós kifejtette, hogy a pénzpiaci alapok szeretik a rövid lejáratú diszkontkincstárjegyeket, azonban most nincs elég belőlük, így a Fed fordított repo-konstrukciójában (RRP) parkolják le pénzüket. Ez hasonló hozamot ér el.

Az RRP-ben szereplő pénz holt pénz, amelyet a bankrendszer nem tud használni. A diszkontkincstárjegyben lévő pénz viszont nagyon is elérhető. Lehet belőle például kockázatos pénzügyi eszközöket venni. Hayes kifejtette, hogy a Fed fordított visszavásárlási eszközében (RRP) 2200 milliárd dollár van lekötve. Ha ez a szám csökken, a piac tovább fog növekedni. Van azonban egy probléma.

Ezek a visszavásárlások és az új kincstárjegyek kibocsátása még nem történt meg. Ha ez csak egy belengetés volt a piacnak, és kipukkan a lufi, fel kell kötni a nadrágot és felkészülni, hogy megfordul a piac jelenlegi trendje.

Alább hagyott a korreláció a részvényekkel

A legnagyobb kriptovaluta 21 ezer környékére emelkedett, amivel elérte a 6 hete nem látott legmagasabb szintet.

Ugyanez nem volt igaz a technológiai részvényekre. Az esést az Amazon drámai, 20%-os zuhanása vezette, köszönhetően az elmaradt bevételi céloknak. Az Amazon piaci kapitalizációja a történelem legnagyobb zárás utáni esését produkálta, amely során több, mint 230 milliárd dollárral lett kevesebb a cég összértéke.

Ugyanez igaz a Meta részvényeire is, ahol hasonlóan fájdalmas eredmények után a részvényeinek árfolyama 100 dollár alá eset. Ezzel a héten visszatért a 2015-ben látott árfolyamszintre.

Tavaly januárban a Netflix bevételei és az azt követő 20%-os piaci összeomlás miatt a BTC dollár 20%-kal, az ETH pedig 30%-kal csökkent. Most pedig az Amazon romló bevételei és az azt követő 20%-os összeomlás után a BTC dollár 2%-kal, az ETH pedig 3%-kal esett vissza.

A gyenge kezek többnyire eltűntek. Ugyanez a korrelációra is igaz.

Bár még túl korai kijelenteni, hogy a bitcoin árfolyammozgása elvált a részvénypiac egészétől és, hogy ez a tendencia folytatódik-e. De mindenképpen érdemes figyelni a helyzetet – mutatjuk miért.

Korábbi kriptopiaci mélypontok

A Bitcoin árfolyama június közepe óta konszolidálódott a 18 000 és 20 000 dollár közötti ársávban, megállítva az erős medvepiaci trendet. Ez utóbbi azután kezdődött, hogy az árfolyam 2021 novemberében elérte a 69 000 dolláros csúcsot.

Sok elemző a Bitcoin oldalirányú trendjét a potenciális piaci mélypont jeleként tekintette. Összehasonlították a kriptovaluta korábbi medve piacaival, amelyek hasonló árfolyammozgást mutattak a piaci trend megfordulását megelőzően.

Összehasonlították a kriptovaluta korábbi medve piacaival

2018-ban és 2022-ben a Bitcoin hosszú oldalirányú konszolidációba lépett, miután az árfolyam a 200 hetes EMA alatt zárt. 2018-ban a Bitcoin oldalirányú trendje 1 napig tartott, az árfolyam ezután visszanyerte a 200 hetes EMA-t támogatásként, majd 2019 júniusában 14 000 dollár felé mozdult el. 2022-ben az oldalirányú trend 19. napja tart.

9 évvel ezelőtt a BTC ára 82%-ot esett a 2013. decemberi 1200 dollár körüli csúcshoz képest. A Bitcoin végül a 200 dollár közeli vízszintes trendvonal támaszon érte el mélypontját, ezt követte egy erős kitörés a csökkenő trendvonal-ellenállás felett, és elérte a 0,236 Fib 429 dolláros vonalat. Ezt követően pedig 2017 decemberére az ára elérte a 20 000 dollárt. 2022-ben a Bitcoin árfolyama mindent hozott a 2013–2015-ös medvepiac tükrözésére vonatkozóan, kivéve a csökkenő trendvonal-ellenállás feletti kitörést.

Korábbi kriptopiaci mélypontok

Ezúttal más lesz?

Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a korábbi évektől eltérően a Bitcoin 2022-es medvepiaca elsősorban az Egyesült Államok központi bankja által a tartósan magasabb inflációra reagáló kamatemelések miatt következett be.

Az amerikai központi bankok szigorító intézkedései kivonták a felesleges pénzt a gazdaságból, így a befektetők kevés tőkével rendelkeznek ahhoz, hogy kockázatos eszközökkel spekuláljanak. Ennek eredményeként a Bitcoin az amerikai részvényekkel párhuzamosan esett.

Korábban a Bitcoin piaca hetekkel vagy hónapokkal azután helyreállt, hogy az amerikai részvényekkel való korrelációja nulla alá esett. Ezért a Bitcoin magában hordozza a medve piaci trend folytatódásának kockázatát, ha korrelációja az amerikai részvényekkel továbbra is pozitív marad. Jelenleg a mutató 0.8 ponton áll.


Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.

A jubileumi, 50. műsor eheti vendége Csabai Csaba, akivel immáron harmadszor beszélget Stier Kata, a podcast házigazdája. Csaba az Inlock, magyar kriptoeszköz-kezelő platform társalapítója, akivel az előző két beszélgetést a Bitcoin Kebab Anchor oldalán, illetve a Spotify-on, a PodPad-en és a YouTube-on hallgathatjátok meg. A mostani adásban szó lesz a Celsius kriptohitelezési platform körüli fejleményekről, többek között az ügyfelek tranzakcióinak nyilvánosságra hozataláról (erről itt írtunk), a JP Morganről és persze a rengeteg pénz köddé válásáról.

A BitcoinBázis újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon!