Miért röpködnek atombiztos repülőgépek Európa felett?

Nukleáris atombiztos repülőgépek röpködnek Európa légterében: kitörhet a harmadik világháború, vagy csak „elővigyázatosság”?

Miközben tombol az ukrajnai háború, egyesek szerint egyre közelebb kerülünk egy nukleáris háború kitöréséhez. Az orosz tisztviselők szinte minden nap emlékeztetik a világot az ország hatalmas fegyverarzenáljára, és nemrégiben már az orosz tévécsatornákban azzal dicsekedtek, hogy gyakorlatilag 3 perc alatt elpusztíthatnák Európát atomrakétáikkal. Ugyan sok nyugati vezető elitéli az oroszok retorikáját, és úgy vélik, Vlagyimir Putyin csak a levegőbe beszél, sokan továbbra is nyugtalankodva figyelik az eseményeket. A napokban pedig az a hír járja, hogy Oroszország úgynevezett „atombiztos” gépe röpköd az Egyesült Államok légterében, amely elviekben Putyin evakuálására lett tervezve, hogy egy esetleges nukleáris háború esetén az elnök a levegőből tudja végignézni a színdarabot.  Ami olajat öntött a tűzre, hogy Joe Biden amerikai elnököt is elkísérte európai útjára egy hasonló gép – vajon félnünk kellene?

Joe Biden „ítéletnapi” repülőgépe is megérkezett

A „repülő Pentagonként” emlegetett Boeing E-4B Advanced Airborne Command Post (AACP) katonai repülőgépet az Egyesült Államok légiereje vészhelyzetek esetére tartja fenn. A hatalmas vasmadár három fedélzettel rendelkezik, akár 112 fős személyzetet is képes befogadni, és elvileg egy hétig is képes a levegőben maradni – bár az eddigi leghosszabb tesztrepülése körülbelül 35 óráig tartott. A repülőgép üzemeltetése egyébként óránként közel 160 000 dollárba kerül a légierőnek.

Bár elméletileg a repülőgép teljesen „nukleáris atombiztos”, a gyakorlatban ez nem teljesen így van. Ha ugyanis a gépet közvetlenül egy nukleáris támadásnak kitett területen érne robbanás – vagy legalábbis olyan közel kerülne egy nukleáris detonációhoz, hogy ki lenne téve a robbanáshullám hatásainak –, valószínűleg teljesen használhatatlanná válna. Annyi biztos, hogy a repülőgép véd az elektromágneses impulzus, avagy a nukleáris robbanás által keltett elektromágneses sugárzás hatásától, és elméletileg a robbanás okozta magas hőmérséklet ellen is.

Mi lehet a repülőgép látogatásának az oka?

A repülőgép elviekben nem adhat okot aggodalomra, amikor ugyanis az amerikai elnökök Észak-Amerikán kívülre utaznak, egy E-4B típusú gépet szokásosan a célállomáshoz közeli repülőtérre telepítenek.  Amikor például Barack Obama elnök Honoluluba látogatott, egy hasonló gép 320 km-vel odébb, a Hawaii-szigeten található Hilo nemzetközi repülőtéren állomásozott. Ez egyszerűen arra az esetre van (vagy legalábbis így tartják számon), ha bármilyen, nukleáris vagy egyéb vészhelyzet esetén az elnök légijárműve megsérülne.

Mivel pedig Joe Biden nemrégiben egy rendkívüli csúcstalálkozóra utazott a NATO brüsszeli központjába, elképzelhető, hogy az „atombiztos” repülőgépet elővigyázatosságból az Egyesült Királyságban állomásoztatták. A gépet egyébként először Írországtól délre látták, mielőtt az az Egyesült Királyság felé vette volna az irányt, de mivel Biden európai útjának következő kiszállása Lengyelországban lesz, a gép valószínűleg újra útjára fog indulni.

A repülőgép tehát elviekben nem utal az ukrajnai konfliktus eszkalálására, sem arra, hogy a világ közelebb került volna a nukleáris háborúhoz, de azért valljuk be, egyáltalán nem kellemes egy atombiztos repülőgép zúgását hallani.