Oroszország űrfegyverekkel zavarja az amerikai műholdak jeleit
Az amerikai űrhaderő egyik tábornoka szerint Oroszország űrfegyvereket használ az ukrajnai háborúban, hogy zavarja az ukránok által használt amerikai műholdak GPS jeleit.
B. Chance Saltzman tábornok, az amerikai űrhaderő műveleti vezetője szerint Oroszország a jelzavaró berendezéseken kívül olyan lézerekkel és rakétákkal is rendelkezik, amelyek képesek műholdakat megsemmisíteni.
“Nem voltak túl gátlásosak, amikor ezeket a rendszereket tesztelték… És minden szándékuk megvan arra, hogy a konfliktusok során űrfegyvereket használjanak, ahogyan azt az ukrajnai háborúban is láthatjuk. Láttunk már kibertámadásokat a műholdas internetszolgáltatók ellen, valamint állandó SATCOM és GPS zavarást is.” – mondta Saltzman. A tábornok azt is hozzátette, hogy a világűr mostanra vitathatatlanul háborús területté vált.
Oroszország most egyébként a Navstar GPS rendszert vette célba, amelyet az amerikai űrhaderő üzemeltet, és Ukrajna mellett számos más ország számára is elérhetővé tett.
A SpaceX műholdjainak jeleit is zavarják az oroszok
Az amerikai űrhaderő már tavaly április óta tud a GPS jelek zavarásáról.
“Ukrajna lehet, hogy nem tudja majd használni a GPS-t, mert jelzavarók vannak a környéken, amelyek megakadályozzák, hogy az ukránok bármilyen használható jelet fogjanak.” – mondta David Thompson, az űrhaderő tábornoka egy akkori interjúban.
Emellett Elon Musk, a SpaceX feje szerint Oroszország a Starlink műholdak jeleit is zavarja:
“Néhány Starlink-terminált a háborús övezet közelében több órán keresztül zavartak.” – írta Musk a Twitteren 2022 márciusában. “A legújabb szoftverfrissítésünk megkerüli a zavarást.” – tette hozzá a milliárdos.
Az oroszok 2021 novemberében nagyszabású tesztet hajtottak végre műhold elleni fegyvereikkel, de egyelőre egy külföldi műholdat sem semmisítettek meg. Anne Maruin, a francia légierő geopolitikai kutatója szerint ez az óvatosság abból fakad, hogy Oroszország a jelenlegi helyzetben nem kockáztatna meg egy nyílt háborút egy nagyhatalommal.
Maurin szerint emellett Oroszország kevesebb űrfegyverrel is rendelkezik, mint az Egyesült Államok vagy Kína. Ezt egyébként még az orosz űrügynökség vezetője is beismerte egy tavalyi nyilatkozatában:
“Egy olyan helyzetben, amikor szükség van a fegyveres erőink megsegítésére, meglehetősen szerény erőforrások állnak rendelkezésünkre. Ez engem személy szerint aggaszt.”