Ukrajnának még maradt egy aduásza Oroszország ellen

Bármelyik pillanatban kitörhet a háború Oroszország és Ukrajna között, Kijev azonban tartogat még egy féltve őrzött aduászt, mellyel „tömegesen finanszírozhatják” a közelgő konfliktust. Oroszországhoz képest Ukrajna ugyan jóval elmaradottabb gazdasággal és haderővel rendelkezik, a kriptovalutákkal kötött partnersége most valamelyest támpont lehet jövőjéhez.

Az Elliptic elemző cég jelentéséből kiderült, hogy az utóbbi időben ugrásszerű növekedés volt tapasztalható a bitcoin adományok területén az ukrán civil szervezetek köreiben. A jelentések szerint „a szervezetek 570 000 dollárnak megfelelő kriptót kaptak az úgynevezett ’crowdfunding’ keretében, a határmentén kialakult feszültségek közepetette”.

A bitcoin rendkívül fontos alternatív finanszírozási lehetőséggé vált az ország számára (lásd: alábbi grafikon) mivel lehetővé teszi, hogy a nemzetközi adományozók megkerüljék azokat a pénzügyi intézményeket, melyek megpróbálják megakadályozni a helyiek támogatását. Az aktivisták az adományozott kriptovalutát egyébként a hadsereg teljes körű felszerelésére, orvosi eszközökkel és drónokkal való ellátására, valamint egy olyan arcfelismerő alkalmazás kifejlesztésének finanszírozására használták fel, mely az orosz zsoldosok és kémek azonosítását szolgálná. Tavaly az Ukrán KiberSzövetség közel 100 000 dollárt kapott támogatásként bitcoinban, litecoinban, ethereumban és stablecoinokban. A kriptovaluta adományok azonban a támogatások még mindig kis százalékát teszik ki, és a legtöbb pénz továbbra is a hagyományos fizetési rendszereken keresztül, fiat valutákban érkezik az országba.

Ukrajnának a kriptovalutákkal való viszonya az elmúlt években mondhatni igencsak ingadozó volt, partnerségük most azonban egyre többször címlapra kerül. A Chainalysis jelentése szerint például Ukrajna, kriptovaluta elfogadottságát tekintve, már az első helyen áll a kelet-európai régión belül. Sőt, hamarosan a kriptovalutával való fizetés legalizálásával kapcsolatos törvényjavaslat is érvénybe léphet az ország területén.

A kriptovaluta rendkívül alkalmas nemzetközi adománygyűjtésre, mivel szembe megy az országhatárokkal és ellenáll a cenzúrának. Nem létezik olyan központi hatóság, amely megakadályozhatná a tranzakciókat, vagy szankciókkal sújthatná azt.” – támasztotta alá Tom Robinson, az Elliptic vezető tudósa.