A SEC ismét vizsgálatot indított a Binance kriptotőzsde ellen

Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) sosem alszik: most éppen a Binance kriptotőzsde amerikai leányvállalatát vizsgálja, mivel a szabályozók szerint Changpeng Zhao (CZ) irányítása alatt áll két cég is, melyek sűrűn megfordulnak a tőzsdén.

CZ elviekben már 2021 vége óta vezeti a szóban forgó Sigma Chain és a Merit Peak árjegyző brókercégeket. A Sigma Chain vállalati dokumentumaiban 2019 szeptemberétől ügyvezető igazgatóként szerepel, ami pedig a Merit Peak-et illeti, bár nagyon kevés információ áll rendelkezésünkre, a dokumentációkból egyértelműen kiderül, hogy a cég 2019-ben részesedést vásárolt a kriptotőzsdében. Sőt, a jelentések szerint az egyik ilyen dokumentumon CZ aláírása is szerepel, így nem is csoda, hogy a SEC egy 2020-as idézésben a brókercéget a Binance részeként emlegette.

A SEC minden vágya, hogy a Binance egyenlő feltételeket biztosítson

A Binance korábban elismerte, hogy a leányvállalatai minden probléma nélkül kereskedhetnek a tőzsdén, aminek következtében a megbízók profitra tehetnek szert. A SEC azonban erősen tiltja, hogy az árjegyzők (market maker) tisztességtelen előnyhöz jussanak a tőzsdén keresztül. 2015-ben az Investment Technology Group például 20,3 millió dolláros bírságot fizetett hasonló vádak miatt. A cég akkor beismerte, hogy rendszerén keresztül a vállalattal kapcsolatban álló vállalatok a tőzsde ügyfelein felülkerekedve kereskedhettek.

Gary Gensler, a SEC elnöke megerősítette, hogy ugyan a hatóság nem kommentálhatja az aktív vizsgálatokat, az biztos, hogy lépéseket fog tenni a befektetők védelme érdekében. Korábban a kriptoökoszisztémát a vad vadnyugathoz hasonlította, és váltig állította, hogy szerinte az eszközosztályban még mindig rengeteg a „csalás, az átverés és a visszaélés“.

A Binance nem köteles mindenről beszámolni

Januárban CZ szembe ment a vádakkal, különösen a pénzmosás elleni ellenőrzések miatt:

„Egy gyanúsított számlát hoz létre egy banknál, majd egy kriptotőzsdénél. Ez teljesen rendjén van a bank esetében, a kriptotőzsde bezzeg a rosszfiú. A Binance ugyanolyan, ha nem erősebb pénzmosás ellenes eszközöket használ, mint a bankok. A tőzsde világszerte segíti a bűnüldöző szerveket az ügyleteikben. Sok köszönőlevelet kapunk. 🙏” – tweetelte.

Stephen Milton, a Binance szóvivője továbbá elmondta, hogy a Binance nem köteles nyilvánosan közzétenni a vállalati struktúrával kapcsolatos információkat. Állítása szerint a tőzsde minden információt megoszt a szabályozó hatóságokkal, ahogyan annak lennie kell.

A tőzsde egyszerűen nem bírja az ellenállást

A Binance már rengetegszer szembe szállt a szabályozó hatóságokkal, amiért a SEC már korábban vizsgálatot is indított ellene, mivel állítólag engedély nélkül hagyta az amerikai befektetőknek, hogy a tőzsdén keresztül kereskedjenek. A ’Tai Chi’ dokumentum részletesen leírta, miként tervezte meg a Binance az amerikai szabályozószervek megtévesztését, hogy a hatóságok tudta nélkül profitáljon az amerikai befektetőkből. Később az amerikai pénzügyi felügyeleti szerv, a CFTC indított nyomozást a kriptotőzsde ellen.

Kína ellenállása miatt a Binance 2017-es alapítása után elhagyta az államot, majd az ország legutóbbi kriptovaluta ellenes hadjárata után felfüggesztett a kínai felhasználókat, és törölte a jüant a tőzsdéről.

A Binance először Máltán kívánta megtalálni új otthonát, most pedig azt állítja, hogy a Kajmán-szigeteken van bejegyezve. Jelenleg ugyanakkor nincs állandó székhelye, és a Kajmán-szigetek pénzügyi felügyelete is bejelentette, hogy a tőzsde bizony nem kapott engedélyt az országban való működésre. Egyesek azt feltételezik, hogy a Binance az Egyesült Arab Emírségekben vagy Bahreinben alakíthatja ki állandó globális bázisát, miután CZ lakást vásárolt Dubaiban, és nyilvánosan felvette a kapcsolatot a helyi vezetőkkel.