A Tornado Cash fejlesztő letartóztatása ellen tüntettek Amszterdamban

Több mint 50 ember gyűlt össze szombaton az amszterdami Dam téren, hogy tiltakozzon Alexey Pertsev blokkláncfejlesztő letartóztatása ellen. Pertsevet augusztus 10-én tartóztatták le a Tornado Cash protokoll fejlesztésében való részvétel gyanújával, miután a hónap elején az amerikai hatóságok szankciókat vezettek be a Tornado Cash kriptomixer szolgáltató ellen.

A 29 éves férfit mindössze két nappal azután vették őrizetbe, hogy az amerikai pénzügyminisztérium befagyasztotta a Tornado eszközeit, amelyet a gyanú szerint észak-koreai hackerek használtak. Egy augusztus 12-i zárt ajtós meghallgatás után egy vizsgálóbíró beleegyezett, hogy két hétig őrizetben tartsák Pertsevet. A holland pénzügyi bűnözéssel foglalkozó hatóság, a FIOD által kiadott sajtóközlemény szerint a letartóztatásra “a bűnügyi pénzmozgások elrejtésében való részvétel és a pénzmosás elősegítése” gyanújával került sor a kriptomixer szolgáltatón keresztül, amely képes elfedni a rajta áthaladó pénzeszközök forrását és célját.

Bár a rendszer alkalmas lehet a bűncselekményekből származó bevételek elrejtésére, törvényes felhasználási módot is kínál. A holland hatóságok azonban nem közölték, hogy Pertsev állítólag milyen törvényeket sértett meg. A különböző sajtóközlemények és nyilatkozatok különböző magyarázatokat adtak. Magát Percevet még nem vádolták meg semmilyen szabálysértéssel, így a tüntetők nem kívántak jogi kérdéseket kommentálni. Sokan azonban aggódnak amiatt, hogy Pertsev letartóztatása mit jelent a Web3 jövőjére nézve, és aggodalommal tölti el őket, hogy ez a letartóztatás milyen dermesztő hatással lehet a hollandiai blokklánc-ökoszisztémára.

Tornado Cash fejlesztő tüntetés

A tüntetők a szólásszabadsági miatt is aggódnak

Ez egy olyan ügy, ahol a kriptovaluta alapelvei megkérdőjeleződnek” – mondta Roman Buzko a Buzko Krasnov ügyvédi irodától a tüntetésen. Az ügy lényegében azt kérdőjelezi meg, hogy “a programkód a szólásszabadság kifejeződése-e. Véleményem szerint igen.

Az Egyesült Államokban a kódot az ország alkotmányának első kiegészítése alapján védettnek tekintik, de ezt a felfogást Európában még nem vették át.

A tüntetők, akik között ott volt Pertsev felesége, Xenia Malik is, a szabadon bocsátását követelő plakátokat lengettek, és azt skandálták, hogy “a nyílt forráskód nem bűncselekmény“.

A FIOD azt is mondta, hogy a decentralizált autonóm szervezetek (DAO), azaz számos Web3-projektet irányító laza struktúrák mögött állók “nagymértékű profitot szereztek” a bűnügyekhez kapcsolódó tranzakciókból, bár nem világos, hogy szerintük Pertsevnek köze volt-e ehhez.

A letartóztatás “szembemegy mindennel, amiért az elmúlt években dolgoztam” – mondta Eléonore Blanc tüntető. “Ez olyan dermesztő hatást kelt, amely az innováció és a közösség ellen irányul“.

A FIOD nyilatkozata “inkább csak FUD, azaz még több félelem, bizonytalanság és kétség, amely a holland szabályozó hatóságoktól származik. Ez nem jó” – mondta Blanc a cryptocanal.org, a Web3 rendezvényekkel és tanácsadással foglalkozó cég alapítója. “Maradjunk versenyképesek, legyenek világos törvények … ez a mostani helyzet bizonytalanságot teremt“.

A tüntetők nem értik az ügy jogalapját

Mások szerint a hatóságoknak inkább arra kellene összpontosítaniuk, hogy felelősségre vonják azokat, akik felelősek az olyan csalásokért, mint a TerraUSD közelmúltbeli összeomlása.

“Alex csak egy fejlesztő. Az igazi bűnözők után kellene menniük” – mondta Naomi Schettini, egy tüntető és Web3-fejlesztő. „Pertsev nem felelős azért, hogy a bűnözők illegális tevékenységre használják a kódját. Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy a kés feltalálója felelős a gyilkosságokért. Ez valóban nevetséges.”

A letartóztatásnak következményei lehetnek a webfejlesztés más területein dolgozókra nézve is, mondta Rodrigo Zapata, egy blokklánc-alapú biodiverzitással foglalkozó cég projektmenedzsere.

“Ez egyenértékű azzal, mintha valakit börtönbe zárnának, aki Linuxot kódol, mert néhány hacker valahol egy országban azt használja néhány kormányzati rendszer feltörésére” – mondta el a véleményét Zapata. “Ez egyszerűen nevetséges és hibás döntés”.

Szerinte a hatályos törvényeket a nyílt forráskódú korszakhoz kell igazítani. “A hatóságok túllépik azt, amit a jogalkotóknak kellene megtenniük, és nem a végrehajtó hatalomnak.