Az egyik kriptohitelező 3 milliárd dollár kártérítést követel Bulgáriától

3 milliárd dolláros kártérítést követel Bulgáriától a Nexo kriptovaluta hitelező platform, egy félbemaradt bűnügyi nyomozás miatt. A vádak szerint a bolgár nyomozás miatt hiúsult meg a cég amerikai tőzsdére való bevezetése és emellett a futballszponzori ügyletre vonatkozó terveit is el kellett vetnie. 

Az ügy a Reuters által megtekintett jogi dokumentumokból került a nyilvánosság elé.

Bulgária ellen nyújtott be kártérítést a Nexo

A Nexo AG, a Kajmán-szigeteken székelő Nexo Capital svájci egysége azt állítja, hogy a bolgár rendőrségi vizsgálat rontotta a hírnevét és tönkretette a részvényesi értékét. Ez derül ki a Világbank Befektetési Viták Rendező Nemzetközi Központjához (ICSID) benyújtott dokumentumokból.

A washingtoni székhelyű ICSID egy nemzetközi választottbírósági intézmény, amely nemzetközi befektetők és államok közötti viták rendezését intézi. A hatóság január 18-án regisztrálta az ügyet – derült ki a honlapján is elérhető információkból. Az ICSID szóvivője nem tudta megerősíteni a kért kár mértékét vagy egyéb részleteket a folyamatban lévő ügy miatt. A bolgár pénzügyminisztérium azonban közölte, hogy valóban kapott választottbírósági kérelmet az ICSID-től. Ezt egy erre szakosodott tárcaközi bizottság vizsgálja majd meg, majd javaslatot tesz a következő lépésekre.

“Ez vagy bármely más közlés… semmilyen módon nem tekinthető semmilyen követelés érdemi elismerésének vagy választottbírósági joghatóság elfogadásának” – tette hozzá a bolgár pénzügyminisztérium.

Az ügyben szintén alperesként eljáró ügyészség az észrevételezésre nem válaszolt.

Nexo ellen nyomozott a bolgár rendőrség

A bolgár ügyészek 2023 januárjában nyomozást indítottak a Nexo AG ellen, razziát tartottak a szófiai irodákban. Az alapítóit olyan bűncselekményekkel vádolták, mint például egy részvétel egy szervezett bűnözői csoportban, pénzmosás, adócsalás és számítógépes visszaélések.

Múlt hónapban azonban ejtették az ügyet, mondván, hogy nincs bizonyíték bűncselekmény elkövetésére.

Az ügyészek szerint Bulgáriában nincs jogi keret a kriptoeszköz szolgáltatások szabályozására.

A Nexo társ-alapítója, Antoni Trencsev – aki maga is volt bolgár törvényhozó – tagadta a jogsértést. Trencsev azt állítja, hogy a nyomozás politikai indíttatású volt, bár ezt az állítást az ügyészség korábban tagadta.

Precedens értékű eset

A szabályozói hatóságok, például az Egyesült Államokban is előszeretettel lépnek fel a vezető kriptovaluta cégek állítólagos tiltott tevékenysége ellen. Az azonban szokatlan, hogy egy kriptovaluta cég kártérítési igénnyel élne egy országgal szemben egy megszakított vizsgálat miatt.

Az ICSID korábban volt, hogy már több milliárdos kártérítés megfizetésére kötelezett több országot is köztük Pakisztánt, Ecuadort és Venezuelát.

A Reuters nem tudta ellenőrizni a Nexo állítólagos kárát. A hónap elején a Reutersnek adott interjújában Trencsev nem volt hajlandó nyilvánosan megnevezni azokat a bankokat, amelyekről azt mondta, hogy elutasították. Illetve azt sem mondta el, hogy melyik európai futballklub fejezte be a szponzori tárgyalásokat a Nexoval.

A kriptohitelezők bankként működnek a kriptovilág számára, és kamatot kínálnak az ügyfeleknek a platformon elhelyezett kriptovaluták után.
A 2018-ban alapított Nexo tavaly fokozatosan megszüntette a termékeit és szolgáltatásait az Egyesült Államokban, és beleegyezett abba, hogy 45 millió dollárt fizessen az állami szabályozó hatóságok azon díjainak rendezésére, amelyek miatt nem regisztrálta kriptoeszköz-kölcsönzési szolgáltatását.