Három fundamentális ok miatt esik a bitcoin árfolyam most

A 2022-es év az egyik legszélsőségesebbnek bizonyult eddig a bitcoin árfolyama szempontjából. Az eszköz közel 50 000 dolláron nyitott, és a következő 12 hónapban dollár értékének több mint 65%-át veszítette el.

Kicsit közelebbről nézve, a héten a bitcoin megpróbálta leküzdeni a 17 000 dolláros ellenállást, azonban ez a kísérlet csúnyán elbukott.

Néhány egymást követő áresés végül a tegnapi napon a bitcoint 16 400 dollár alá is vitte. Az év végét tehát igencsak komor hangulatban zárta a BTC. Mindeközben az altcoinokkal szembeni dominanciája továbbra is 40%-on áll. A piaci kapitalizációja azonban lassan alig haladja meg a 320 milliárd dollárt.

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

A Michael Saylor által vezetett MicroStrategy technológiai vállalat 2500 bitcoinnal növelte állományát az utóbbi időben még úgy is, hogy közben adózási könnyebbség kedvéért eladta a bitcoinjai egy kisebb részét. A MicroStrategy 2395 bitcoint vásárolt 42,8 millió dollár készpénzért november 1-e és december 21-e között. Ezt követően a Michael Saylor nevéhez kötődő cég 704 BTC-t veszteséggel adott el december 22-én, hogy ellensúlyozza bizonyos korábbi tőkenyereségeit – írja a Bitcoin Magazine. A MicroStrategy ezután december 24-én további 810 BTC-t vásárolt.

A BTC.com anyavállalata, a BIT Mining Limited nemrég jelentette be, hogy még a hónap elején támadás érte a webhelyet és körülbelül 3 millió dollárnyi eszközt loptak el a támadók. Ebből az információk szerint 700 ezer dollár volt a felhasználók tőkéje és 2,3 millió dollár volt a cég pénzeszközeinek része. A tőzsdén kereskedett céget még december harmadikán támadták meg hackerek. A cég a támadást be is jelentette a sencseni hatóságoknak, és a hírek szerint a BTC.com ellopott pénzeszközeiből is sikerült valamennyit visszaszerezni. A nyomozás a támadás kapcsán december 23-án indult meg, így került a hírekbe most az ügy.

Több sziget is nyit a kriptopénzek irányába

A több mint 500 szigetből álló Palau állama partnerségre lépett a Ripple vállalattal, hogy egy nemzeti stabilcoint fejlesszenek ki az ország számára. Az állam elnöke, Surangel Whipps Jr. ezennel csatlakozott a web 3.0-át, a metaverzumot és a blokklánc technológiát támogatók táborához, majd megerősítette a híreket az ország digitális jövőt előmozdító politikájáról és a nemzeti stabilcoin projektjéről. Elmondta továbbá, hogy dolgoznak egy NFT digitális személyazonosító igazolvány létrehozásán is.

A Fidzsi-szigetek újonnan megválasztott miniszterelnöke elviekben a bitcoin törvényes fizetőeszközként való elfogadása mellett tette le a voksát. Sitiveni Rabuka, aki nemrégiben lépett hivatalba, aktívan fontolgatja, hogy állama El Salvador példáját követve elfogadja a bitcoint törvényes fizetőeszközként. Rabuka egyébként mindezidáig nyíltan nem beszélt a kriptovalutával kapcsolatos álláspontjáról, ám Lord Fusitu’a, a szomszédos Tonga korábbi parlamenti képviselője megerősítette, hogy az új miniszterelnök határozottan Bitcoin-párti.

esik a bitcoin árfolyam

Három ok amiért a bitcoin árfolyam esik most

Néhány ok jól magyarázhatja a jelenlegi negatív hangulatot a piacon, ami FUD, azaz a félelem és a bizonytalanság szellemét vetíti rá az árfolyamokra is.

A Mazars Group könyvvizsgáló bejelentése, hogy kilép a kriptovaluta szektorról nem vet túl jó fényt a kriptotőzsdék állapotára. A vállalat korábban a Binance, a KuCoin és a Crypto.com számára is nyújtott igazolási könyvvizsgálati szolgáltatásokat. Ezt azonban nem tisztázott okokra hivatkozva két hete felfüggesztette.

Emellett az Egyesült Államok egyik legnagyobb kriptovaluta bányásza, a Core Scientific cég csődje sem tesz jót a kereskedési hangulatnak. A tőzsdén jegyzett társaság december 21-én csődöt jelentett az emelkedő energiaköltségek, az erősödő verseny és a Bitcoin 2022-es árzuhanása miatt.

Végül pedig az egyik utolsó talpon maradt kriptohitelező és kereskedési platform, a Genesis Global és anyavállalata, a Digital Currency Group (DCG) is likviditási válsága félelmet váltott ki a befektetők körében. Ennél is fontosabb, hogy a DCG kezeli a 10,5 milliárd dolláros Grayscale Bitcoin Investment Trust-ot. Az alap jelenleg nettó eszközértékéhez képest 47%-os kedvezménnyel kereskedik, részben a Genesis Global kitettségével kapcsolatos befektetői spekulációk miatt.

Mi állíthatja meg a bitcoin árfolyam esést?

A negatív hírfolyam mellett egyelőre a makrogazdasági forgatókönyv sem fest túl jól.

Az amerikai jegybank 50 bázisponttal megemelte a kamatot december 14-én. Elemzők szerint pedig továbbra is szigorú monetáris politikára kell számítani 2023-ban is. Emiatt a befektetők attól tartanak, hogy a Bitcoin a jelenlegi 16 100 dolláros csökkenő trend alá eshet. Másfelől viszont ha erre sor kerül, az igen éles korrekciót válthat ki a későbbiekben.

A derivatív piacon a kereskedés továbbra is igen gyenge. Még aggasztóbb, hogy még a december 14-i 18 000 dollárig kiugró árfolyam sem tudta megmozgatni az árjegyző bálnákat, ami egy kiegyensúlyozott tőkeáttételi kereslet felé terelné a long és a short pozíciókat.

Lon gés short bitcoin pozíciók

Amikor a határidős ügyletek diszkonttal kereskednek a szokásos azonnali piacokhoz képest, az azt mutatja, hogy a tőkeáttétel vásárlói nem bíznak az árfolyam emelkedésében. Azonban a tőkeáttételes vásárlás iránti kereslet hiánya jelenleg nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kereskedők azonnali kedvezőtlen árlépésre számítanak. Hiszen az év végén amúgy is szabadságra mennek a professzionális kereskedők, így alapvetően kisebb is a forgalom.

A medvepiacokon az opciós befektetők nagyobb esélyt adnak az áremelkedésre, aminek következtében a skew mutató 10% fölé emelkedik. Másrészt a bika piacok idején általában -10% alá hajtják az opciós skew mutatót, ami azt jelenti, hogy az eladási opciók áron alul forognak.

Delta skew tetőzés

A delta-skew december 29-én 23%-on tetőzött, jelezve, hogy az opciós kereskedők egyre kényelmetlenebbül érzik magukat a lefelé irányuló kockázatok miatt.

Altcoin hírek

A Solana számára 2022 különösen viharos év volt. A mostanra megszűnt FTX kriptotőzsde fizetésképtelenségének november eleji leleplezése után a SOL árfolyama 55%-ot zuhant a hónap folyamán. A Solana protokollban lekötött teljes érték (TVL) egy hét alatt 63%-ot esett az FTX fiaskó közepette. November 14-én a Solana TVL-je már csak 330 millió dolláron állt, miután egy hét alatt közel 500 millió dollárt veszített értékéből. A DefiLlama adatai szerint ez az érték tovább esett, most 210 millió dolláron áll.

Az elmúlt két hónap minden volt, csak szép nem a Solana számára. Továbbra is gyorsan veszít értékéből az FTX és az Alameda összeomlása után, így az árfolyam továbbra is 10 dollár alatt marad.

A Solana (SOL) igencsak lenyűgöző teljesítményt ért el tavaly, a 2021-es bikapiac egyik legjobban teljesítő altcoinja volt. Ám Sam Bankman-Fried kriptobirodalmának felbomlása óta értékének több mint 70%-át veszítette el. Minden idők csúcsához képest még megdöbbentőbb, hogy több mint 95%-át veszítette el a tavaly novemberi rekord óta. Egy ekkora méretű összeomlás a legrugalmasabb befektetőket minden bizonnyal megrázta.

A Santiment kriptoelemző platform adatai szerint a Solana fejlesztési tevékenysége erőteljesen visszaesett. A fejlesztők már nem látnak túl sok új előnyt a hálózat használatában, és lassan a halálhoz közeli állapotban vannak.

A Solana társalapítói, Anatolij Jakovenko és Raj Gokal azonban átmenetinek tekintik a kudarcokat. A két vezető nemrég azt mondta a Fortune lapnak nyilaztkozva, hogy az elkövetkező események döntő jelentőségűek lesznek a hálózat számára a továbblépésben. Egy új frissítés ugyanis nagy mértékben javíthatja majd a hálózat megbízhatóságát.


A BitcoinBázis újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon!