Hogyan alakul a tőzsdén kereskedett bányászok teljesítménye?

A Bitcoin-bányászat esetében a hashráta a teljes számítási teljesítményt méri, amelyet egy proof-of-work mechanizmusra épülő kriptovaluta hálózat a blokklánc tranzakcióinak feldolgozására használ. A hashráta mellett azonban számos további tényező van, amely hatással lehet a bányászok hatékonyságára és eredményességére. A lokáció és az infrastruktúra egyaránt fontosak. Az olyan környezeti tényezők, mint a por, a homok, a páratartalom és a hőmérséklet mind szerepet játszanak a bányászat hatékonyságában és a berendezések élettartamában. A Bitcoin bányászat nagyon erőforrás-igényes, és nagy terhet róhat a bányászhardverekre. Ugyanakkor a bányászgépek megfelelő karbantartásával, a javítások ütemezésével, valamint a szoftverfrissítések végrehajtásával nagyban növelhetők ezeknek a bányászgépeknek az élettartama és hatékonysága.

Mivel a globális Bitcoin hashráta 2022 végére várhatóan meghaladja a 300 EH/mp-et, a bányászati nehézség szintén növekszik. A nehézség azt méri, hogy a bányásznak milyen keményen kell dolgoznia a blokkban lévő tranzakciók ellenőrzéséhez, és általában ez kéthetente változik. Ennek fényében egyre nagyobb kihívást jelent egy körülbelül 6,25 BTC értékű blokk kibányászása.

A tőzsdén kereskedett bányászok teljesítménye

A publikus bányászok rendszeresen közzéteszik a Bitcoin-termeléssel kapcsolatos adataikat. A havi bányászati jelentések tartalmazzák a telepített hashrátát, a kitermelt Bitcoinokat és a teljes birtokolt Bitcoin vagyont.

Ezekből az információkból megállapítható, hogy az egyes bányászok mennyi hashrátát használnak fel 1 Bitcoin előállításához. Az alábbi táblázat összefoglalja az 1 EH/s bányászati teljesítményre jutó Bitcoin-termelést. A táblázatból egyúttal a bányászok teljesítménye is kiolvasható.

Bányászati hatékonyság

Ez alapján megállapítható, hogy a Hive Blockchain a kiemelt időszakban a legkövetkezetesebben teljesítő bányászplatform volt. Az Iris Energy és a Bitfarms szorosan követi őket nagyon hasonló teljesítménnyel. A Marathon Digital és az Argo Blockchain is rendszeresen közli a teljesítményt. A táblázatból az is kiderül, hogy a Hive Blockchain az adott időszakban ténylegesen kb. 35-30%-kal több Bitcoint termelt EH/s hashráta egységekre lebontva, mint a Marathon Digital és az Argo Blockchain.

Ahogy fentebb említettük, számos külső tényező vezethet a vártnál alacsonyabb teljesítményhez. Például Észak-Amerikában az elmúlt hónapokban áramkorlátozásra került sor, amit a hidegebb időjárás miatt az áram iránti belföldi kereslet növekedése okozott. Mind a Bitfarms, mind a Hive Blockchain havi frissítéseiben olyan időszakokról számolt be, amikor jelentős áramkorlátozás történt.

Végezetül szerencse is egy kis szerepet játszik a Bitcoin-bányászatban. Van egy olyan elvárás, hogy ha egy bányász a hashráta 10%-ával rendelkezik, akkor a bányásznak a bányászott blokkok 10%-át kell elérnie. A szerencse tehát egy statikus érték, amely időnként frissül, nem pedig egy dinamikus, folyamatosan frissülő érték.

Mit tartogat a jövő?

A jövőbeni teljesítmény növelésének kulcsa a technológiai fejlődés lehet. Mind a Riot, mind az Argo úgynevezett nagy merülőberendezéseket telepít Texasban, amelyek növelik a hashrátára jutó teljesítményt, miközben csökkentik a léghűtéses egységeknél megszokott állásidőt.

A DMG Blockchain vezérigazgatója, Sheldon Bennett nemrégiben tett közzé egy tanulmányt a merítéses hűtés előnyeiről, és az eredmények nagyon pozitívak voltak:

  • A hashteljesítmény akár 30%-kal is növelhető.
  • A műveletek akár 18%-kal kevesebb villamos energiát vehetnek igénybe.
  • A potenciális megtérülés 25%-kal növelhető

Természetesen a merítésnek megvannak a lehetséges hátrányai is, különösen nagyon magas a tőkeköltség. Mégis érdekes lesz látni a hatást, és összehasonlítani a tanulmány eredményeit mind a Riot Blockchain, mind az Argo Blockchain esetében, amint az új folyamataik teljesen beágyazódnak a napi működésbe.