Kemény tél vár ránk

Vajon előbb lesz újra 10 ezer a bitcoin árfolyama, mint 30 ezer? Lássuk mit hozhat még a kriptotél.

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

Csődvédelmet kért a Celsius Network kriptohitelező platform, miután nemrégiben a kriptopiac turbulenciájára hivatkozva befagyasztotta ügyfelei vagyonát. A New York-i szövetségi bíróságra benyújtott indítvány szerint a vállalatnak valahol 1 és 10 milliárd dollár között van az eszköze és tartozása, hitelezői száma pedig több mint 100 ezer. A csődvédelem “lehetőséget biztosítana a cég számára, hogy stabilizálja üzleti tevékenységét“.  A Celsius, mely egykoron évi 18 százalékos kamattal és “kevésbé kockázatos” jellegével várta a befektetőket, a medvepiac közepette felfüggesztette a kifizetéseket. Azóta a vállalat tűzközépben áll, és nemrégiben bírósági eljárást is indítottak ellene, hiszen a vizsgálatok szerint a Celsius tudatosan piramisjátékot épített. A csőd bejelentése további lavinát indíthat el a már így is problémás vállalatok körében, ahol a kriptotél jelentős pusztításokat végzett már most is.

Az Európai Központi Bank közzétette a kriptoiparral kapcsolatos megállapításait még a szabályozások bevezetése előtt. A jelentés elismerte, hogy a digitális eszközök piaca gyorsan fejlődik, és kiemelték, hogy ha a jelenlegi trendek folytatódnak, “a kriptoeszközök komoly kockázatot jelentenek a pénzügyi rendszer stabilitására, ezért hatékonyan kell szabályozni és felügyelni azt”.

Inflációra ugrott a bitcoin árfolyama

A kriptovaluta befektetők július 14-én találtak okot az ünneplésre, mivel a piac ismét pozitív kereskedési hangulatot mutatott egy nappal azután, hogy az amerikai fogyasztói árindex (CPI) júniusra 9,1%-os értéket mutatott, ami 1981 óta a legmagasabb szint.

A piac felfelé emelkedése nem volt teljesen váratlan a tapasztalt kereskedők számára. A legutóbbi inflációs jelentések után ugyanis jellemzően mostanában mindig volt egy-két napos kiugrás. Ezek a kereskedők azt is tudják azonban, hogy nincs miért még örülni, nincs még itt a kriptotél vége. A felpattanásokat jellemzően ugyanis több lefelé mutató követte, miután az emberek rájöttek, hogy a magas infláció valójában negatív fejlemény a kockázatos eszközök piacán.

A jelenlegi kriptopiaci árak megugrása mögött részben az is állhat, hogy felreppent a hír, hogy az Egyesült Államokban 100 bázispont helyett csak 75 bázispontos kamatemelést hajhatnak végre.

A Crypto Fear & Greed Index szerint a kriptovaluták árának megugrása most még csak rövid életű lehet, mivel a piaci általános hangulat továbbra is az „extrém félelem” zónában marad. Sőt, ha az USA-ban magasabb kamatemelésre kerül sor az infláció megfékezésére az még inkább lefelé viheti az árfolyamokat.

Szakértők szerint a piacoknak fenn kell tartaniuk az emelkedő lendületet ahhoz, hogy visszanyerjék a befektetők bizalmát hosszútávon is.

Kemény kriptotél vár a piacra

Jelenleg minden kriptobefektető a kriptotél környezetét “élvezi” – hiába van nyár.  A kriptovaluták brutális bukást szenvedtek idén, és 2000 milliárd dollárt veszítettek értékükből a 2021-es csúcspont óta. A Bitcoin árfolyama 70%-kal alacsonyabb a novemberi rekordhoz képest. Ennek eredményeként sok szakértő figyelmeztetett a „kriptotélnek” nevezett jelenségre, mely az elhúzódó medvepiacot jelenti. Az utolsó ilyen esemény 2017 és 2018 között húzódott és számtalan piaci szereplőt söpört ki a hosszú hónapok leforgása alatt.

Nem világos, hogy a piaci turbulencia mikor ér a végére. Az elemzők azonban arra számítanak, hogy még több fájdalom várhat a befektetőkre, mivel a kriptovállalatok nehezen törlesztik adósságaikat.

Elemzők szerint a kriptohitel platformok után a következő dominók a kriptotőzsdék és a bányászok lehetnek. Tekintettel arra, hogy igen zsúfolt piacról van szó, a tőzsdék bizonyos mértékig a méretgazdaságosságra támaszkodnak. A jelenlegi környezet valószínűleg további áldozatokat is hoz magával, mivel ha sok a fóka és kevés a hal – akkor valaki éhen hal.

Az legnépszerűbb amerikai kriptotőzsdén, a Coinbase-en az utóbbi időben a kereskedési volumen összeomlott a digitális valuták árának zuhanásával párhuzamosan. Ennek következtében közel 20%-os leépítést hajtottak végre. Eközben a kriptobányászok is bajba kerülhetnek, az árfolyam csökkenése miatt ugyanis egyre kevésbé tudják a bányászfarmokat a növekvő energiaárak mellett fenntartani.

Előbb lehet 10 ezer, mint 30 ezer dollár a bitcoin?

A kínai Weibo közösségi médiaplatformon 2200 ember bevonásával végzett felmérés szerint a többség arra számít, hogy a bitocin ára még tovább csökken. A válaszadók 40%-a szerint 10 000 dollárig csökkenhet az árfolyam és csak ennyiért vásárolnának BTC-t.

Érdekes módon a Bloomberg MLIV Pulse által korábban júliusban végzett másik felmérés hasonló eredményt hozott. A Wall Street-en 950 embert kérdeztek meg hasonló témában. Itt a válaszadók 60%-a vásárolna 10 000 dolláron Bitcoint.

A Bitcoin potenciális medvepiaci zászló mintát rajzolt fel a grafikonon

Ezzel párhuzamosan a gyengülő technikai mutatók is kezdik alátámasztani a további lejtmeneteket. A Bitcoin potenciális medvepiaci zászló mintát rajzolt fel a grafikonon, ami szeptemberre 13 000 dollár alá nyomhatja az árfolyamot.

A BTC/USD továbbra is tartós makrogazdasági ellenszélben hajózik, ami szintén erős érveket támaszt az ár további lehetséges esésére.

Hibernálódnak a bálnák is a kriptotél alatt

A blokklánc adatok azt sugallták, hogy a legnagyobb bitcoin tulajdonosoknak nincs kedvük a jelenlegi árakon cselekedni.

A bálnák tulajdonképpen hibernált állapotban maradnak, és továbbra is a megfelelő pillanatra várnak, hogy felébredjenek – jegyezte meg egy elemző.

Az intézményi mozgások vagy általában “bálnatevékenységnek” nevezett nagy volumenű tranzakciók nyomon követhetők a rövid idő alatt megmozgatott tranzakciók mennyisége alapján, mind BTC-ben, mind USD-ben.

kriptotél alatt egyértelműen hiányoznak a nagy volumenű tranzakciók a hálózaton

A fenti diagram azt mutatja, hogy a kriptotél elmúlt hónapjaiban egyértelműen hiányoznak a nagy volumenű tranzakciók a hálózaton. Csak a Terra LUNA összeomlása okozott átmeneti trendtörést.

Itt világos rálátásunk van arra az alacsony intézményi aktivitásra, amely szinte teljesen eltűnt május után. Bár a LUNA összeomlása során rövid időre felébredt, de utána ismét hibernált állapotba került vissza.

Altcoin hírek

Polkadot a Revoluton

A Revolut is csatlakozott azon cégek táborához, amelyek a Learn and Earn (vagyis Tanulj és keress) koncepción keresztül ösztönzik a klienseiket. A tanfolyamok és egy végső teszt teljesítésével körülbelül 15 dollár üti majd a markukat. Jelen pillanatban 2 rövid tanfolyam áll az érdéklődők rendelkezésére, de ez a szám a jövőben bővülni fog. Az első kurzus a kriptovaluták és az őket alkotó blokklánc technológia alapvető fogalmait mutatja be. A második inkább a Polkadot-ot hivatott bemutatni és azt, hogy hogyan járul hozzá a „blokkláncok Web3-ba való egybeolvasztásához”.

Uniswap a Robinhoodon

A Uniswap, az egyik legnagyobb decentralizált tőzsde saját tokenje július 13-án meredek emelkedést mutatott. A token a mélypont óta 36%-ot kúszott fel, és július 14-én elérte napi csúcsát, 7 dollárt, miközben a 24 órás kereskedési volumen megduplázódott.

Az Uniswap július 14-én elérte napi csúcsát, 7 dollárt

Az UNI árában és a kereskedési volumenben bekövetkezett éles fordulat feltehetően azért következett be, mert a népszerű Robinhood brókercég bejelentette, hogy az UNI token már elérhető a platformon való kereskedéshez. A bejelentés egyben azt is hozza magával, hogy így az eszközt új vevők nagy csoportja előtt teszik elérhetővé, amely vevők nem rendelkeznek számlával más kriptovaluta tőzsdéken, ezzel új szereplőket vonzva a piacra.


Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.

Az adás eheti vendége Six, a Polkadot kelet-európai nagykövete, valamint a Crypto CTF társalapítója. Six elmeséli, hogy ő maga hogyan lett hacker, beszél a hacker társadalomról és annak jellemzőiről. Megtudhatjuk többet között azt is, hogy mi a különbség a kriptográfia és a kriptovaluta között, illetve, hogy milyen hackelési trendek vannak most és hol állnak a magyar hackerek világviszonylatban.

A BitcoinBázis most már két újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon és a TikTokon!