6+1 esemény ami lenullázhatja a bitcoin árfolyamát

Bár a héten végre megtört a jég és eljött a felpattanás a bitcoin árfolyamában, van még egy pár fekete hattyú pillanat, ami beárnyékolhatja a kriptopénzek jövőjét.

Fekete hattyúnak nevezzük azt az eseményt, aminek bekövetkezésére kicsi a valószínűség, de ha megtörténik annál nagyobb a hatása az árfolyamokra.

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

Mt. Gox kriptotőzsde hírhedt összeomlása után éveken át tartó jogi procedúra után végre kilátásba került a károsultak számára némi kompenzáció. A károsultak egyébként szinte egytől-egyig megszavazták a Mt. Gox vagyonkezelőjének javaslatát a bitcoin vagyon felosztására. Ezt a bíróság is jóváhagyta, viszont eddig még nem lehetett tudni, mikor lesz valami a kifizetésekből. 8 évvel azután, hogy az Mt. Gox összeomlott, most úgy néz ki végre a károsultak némi pénzhez juthatnak. Ez pedig az amúgy is több sebből vérző piac kapcsán újabb aggályokat vet fel. Ugyanis 8 évvel ezelőtt a mostani 20 ezer dollárnak csak a töredékét érte a BTC, úgyhogy valószínűleg a károsultak döntő többsége azonnal el fogja adni a coinokat.

1 milliárd kínai állampolgár személyes adatát árulják 10 bitcoinért a darkweben. A mintegy 23 terabájtnyi információ a történelem egyik legnagyobb adatlopása. A kiszivárgott adatok között szerepelnek nevek, címek, születési helyek, személyi igazolványszámok, mobilszámok, valamint elkövetett bűncselekmények és azok részletei.

Néhány fekete hattyú esemény, ami kritikusan hathat a bitcoin árfolyamára

  1. MT.Gox károsultak megkapják (és eladják) a bitcoinjaikat

Ez most talán a legforróbb téma kriptopénz piacon, hiszen a héten ismét közelebb kerültünk ahhoz, hogy az MT.Gox károsultak megkaphassák a bitcoinjaikat. Ez pedig igencsak negatívan hathat az árfolyamra.

Amint az a Glassnode elemzőközpont grafikonján is látszik, amikor 2018-ban visszakerült valamennyi BTC a csődbement tőzsde károsultjaihoz, azok gyorsan túl is adtak az érméken. Többek között emiatt és egy sor más faktor következtében jelentősen vissza is esett az árfolyam. Ha az MT.Gox károsultak ismét túladnak majd a frissen visszakapott bitcoinjaikon, az végzetes is lehet a bitcoin árfolyamát tekintve.

Mt.Gox bitcoinok eladása

  1. Tether összeomlása

Az elmúlt hónapokban a stabilcoinok körül igencsak forró lett a levegő. A LUNA és az UST összeomlását követően a többi stabilcoin iránt is megrendült a bizalom, így a paritás is ki-ki lengett rövidebb ideig több érme esetében is. A Tether körül időről-időre felröppennek különféle piaci pletykák, hogy nincs is megfelelő fedezet a legnagyobb dollár alapú stabilcoin mögött. Így egy igazi “bank run” esetén, vagyis amikor az ügyfelek visszaváltanák az összes USDT-t dollárra valójában összeomlana a rendszer. Ez pedig beláthatatlan következményekkel járna a váltók likviditására és egyben a BTC árfolyamára.

BTC árfolyam és USDT kínálat

  1. Részvény piaci fekete hattyú megjelenése

Az utóbbi hónapok során a bitcoin árfolyama fej-fej mellett halad a részvénypiaccal ami egyben azt is jelenti, hogy egy fekete hattyú esemény a részvénypiacon gigantikus piros gyertyákkal járna a kriptopénz piacon is.

Részvénypiaci fekete hattyú kihathat a bitcoinra is

És ha valamit megtanultunk az utóbbi évek során, akkor ezek a fekete hattyú események már nem is olyan elképzelhetetlenek, mint eddig. Gondoljunk csak a covid összeomlásra vagy az orosz-ukrán háborúra.

  1. Geopolitikai feszültségek fokozódása

Ha a háborús helyzet fokozódik, akkor az jellemzően kihat a kockázatos eszközök piacára is, így a kriptopénzek is szenvedhetnek miatta. Akár egy esetleges kínai-taiwan invázióról, akár egy india-pakisztán eszkalációról van szó bármi, ami átrendezheti a jelenleg ismert térképet visszaveti a keresletet a kockázatos eszközök iránt.

  1. Előkerül Satoshi és eladja a bitcoinjait

Több mint 10 éve nem hallani semmit Satoshi Nakamotóról. A bitcoin feltalálója, aki kibányászta az első bitcoinokat hatalmas BTC vagyonnal rendelkezik. Bár kiléte nem ismert és az évek során többeket is kikiáltottak annak (vagy éppen magukat kiáltották ki Satoshinak) amennyiben egyszer valóban előkerül Nakamoto és hozzányúl a régóta őrzött tárcáihoz, az szintén jelentős árfolyam volatilitást hozhat magával a forgalomba került bitcoinok megnövekedett mennyisége miatt.

  1. Kvantumszámítógép kibányászik minden bitcoint

A kvantumszámítógépek megjelenése is évek óta rettegésben tart sokakat. A mondás úgy tartja, az lesz az első jele annak, hogy feltalálták az első kvantumszámítógépet, hogy kibányásszák vele az összes bitcoint egy pillanat alatt. Aki pedig ezeket a bitcoinokat birtokolja és ráönti a piacra, valószínűleg be is döntheti vele az egész piacot.

+1 Bitcoin, mint B terv

A fentiek során csak a negatív eseményeket vázoltuk, amik a bitcoin és a kriptopénzek árfolyamát a földbe döngölheti. Azonban a nem várt események a bitcoin árfolyamát akár pozitív irányba is mozgathatják.

A geopolitikai feszültségek, az infláció és a privát adatok szükülése már most is egyre többeket terel a bitcoin irányába.

Sok ország helyi valutája szenved a dollár erősödése miatt. Vannak olyan helyek, ahol a külföldi deviza használatot korlátozzák is emiatt (pl. Argentína, Törökország). Az államhatárokon átnyúló és kormánytól független bitcoin azonban valós alternatíva már most azokban az országokban ahol nem bíznak az emberek a helyi pénzben.

Másfelől digitális identitás egyre erősödik a világon. Egyre több szolgáltatást kapcsolnak össze a digitális azonosítókkal, azonban nem mindegy, hogy egy-egy ilyen kezdeményezés mögött az állam áll, vagy pedig decentralizáltan jön létre. Az államellenes vélemények leginkább a kínai ‘social score’ rendszere miatt aggodalmak miatt születnek. Kínába a digitalizáció odáig jutott, hogy azt jó dolgok helyett az emberek megfigyelésére használják. Éppen ezért a decentralizált pénzügyi eszközökre egyre nagyobb igény jelentkezik, ami megfelelő függetlenséget ad az állami szférától.

bitcoin mint b terv

Ahogy ezek a folyamatok átgyűrűznek más országokba, úgy nő a bitcoin elfogadottsága és ezzel együtt a hosszútávú árfolyam lehetősége is.

Altcoin hírek

Shiba Inu és a Dogecoin

Már dogecoinnal is fizethetünk Elon Musk földalatti Tesla-taxi szolgáltatásáért. A földalatti alagútrendszer segítségével az ingázók sofőr által vezetett Tesla márkájú elektromos járművekkel juthatnak el egyik megállóból a másikba. Bár a The Boring Company hivatalosan nem erősítette meg az új fizetési módot, az alapító Elon Musk látszólag igen, amikor a hírről szóló tweetre reagált, mondván: “Támogatom a Doge-t, ahol csak lehet”.

A hír, mint az Elon Musk megszólalásaikor lenni szokott jól megmozgatta a DOGE árfolyamát, azonban a mémcoin teljesítménye továbbra is elmarad a rivális Shiba Inu token mozgásától.

Szárnyal a SHIB

A Shiba Inu (SHIB) az elmúlt két hónapban jelentősen erősödött legnagyobb mémcoin riválisával, a Dogecoinnal (DOGE) szemben. Egészen pontosan a SHIB/DOGE kereskedési pár valamivel több mint 40%-ot erősödött május közepe óta. Az erősödés mögött több faktor is áll.

SHIB vs DOGE

Egyrészt az érmeégetés a leglogikusabb magyarázat a SHIB utóbbi időszakban tapasztalt növekedése mögött. A tokenégetés folyamata során SHIB tokeneket küldenek egy tárcába, aminek nincs tulajdonosa. Azaz végleg kivonják őket a forgalomból, így mesterségesen csökkentik a SHIB készletét, ami árfolyamfelhajtó erővel bír. Ezzel szemben a Dogecoin nem büszkélkedhet érmeégető funkcióval, és végtelen készlettel rendelkezik. Ez okot adhat a kereskedőknek arra, hogy SHIB-t halmozzanak fel a DOGE-dzsal szemben.

Másfelől pedig a Shiba Inu projekt elindítása is már azzal az ígérettel érkezett, hogy a Dogecoin jobb verziója lesz. A projekt olyan fejlesztéseket ígért, mint például az intelligens szerződések és a ShibaSwap nevű exkluzív decentralizált váltó, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a Shiba Inu ökoszisztémán belül két másik tokenre tegyenek szert.

Mindeközben egy rejtélyes XRP bálna állítólag mintegy 210 millió dollár értékű Shiba Inu-t utalt át a héten egy Binance tárcából saját tárcájába. Ezzel pedig a Shiba Inu történetének eddigi legnagyobb tranzakcióját bonyolította le. Úgy tűnik tehát más is látja benne a fantáziát.


Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.

Az adás eheti vendége Venczel Zsuzsanna, a SwissBorg kriptovaluta tőzsde pénzügyi bűncselekmény megelőző osztályának vezetője. Zsuzsanna legelőször arról mesél nekünk, hogy hogyan is csöppent a banki, majd a szerencsejáték világból a kriptoökoszisztémába.

A BitcoinBázis most már két újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon és a TikTokon!