Már épül Európa blokklánc infrastruktúrája

Az Európai Blokklánc Szolgáltatások Infrastruktúrájának (European Blockchain Services Infrastructure – EBSI) első szakasza február 12-én Belgiumban került aktiválásra. Az EBSI célja, hogy biztonságosabbá és ellenőrizhetőbbé tegye a határokon átnyúló közszolgáltatásokat az Európai Unióban (EU).

2018-ban az EU tagországai létrehozták az Európai Blokklánc Partnerséget (European Blockchain Partnership – EBP) az EBSI támogatására és annak felépítésére. Jelenleg az EBP-nek 30 tagországa van, többségük uniós ország, de tagja még az Egyesült Királyság, Norvégia és Liechtenstein is.

A belgiumi csomópontot a Belnet internetszolgáltató hozta létre a másodikat a Smals informatikai szolgáltató cég építi.
Európai szinten több blokkláncú protokollt is támogatni fognak, köztük a Hyperledger Fabric-ot, valamint az ausztriai-spanyol konzorcium Ethereum alapú Quorum-át.

Az elképzelés szerint az EBSI egy egész Európát behálózó blokklánc-csomópontok hálózata lesz, mellyel támogatják Európai Bizottság általi szabályozásokat.

Jelenleg az EBSI négy speciális felhasználási területtel rendelkezik, mindegyiket egy tagállam és egy felhasználói csoport irányít. A felhasználási területek magukban foglalják az adat integritásának igazolását, a megbízható képzés hitelesítő okmányok láncolatát, az önálló szuverén európai identitást az adatok feletti ellenőrzés érdekében, valamint a határokon átnyúló kereskedelem, adó és egyéb pénzügyi rendszerek megbízható adatmegosztását.

A 2020-as tervek között szerepel az EBSI-nek az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (Connecting Europe Facility – CEF)) tagjává válni, ezzel szoftvereket, specifikációkat és szolgáltatásokat nyújtani a tagországok és saját adminisztrációja számára.

A CEF Building Block az egy EU irányítása alatt kidolgozott digitális szolgáltatások megosztására irányuló uniós kezdeményezés, mellyel az Európai Bizottság egységes digitális piacot képes teremteni az összes EU-tagország számára.

Néhány hónappal ezelőtt az EK 100 millió euróval járult hozzá az Európai Beruházási Alap (EBA) által elindított blokklánc és AI programhoz.

Az Európai Unió tudományos részlege nemrégiben adta ki a „Blockchain Now and Tomorrow” jelentést, amely a blokkláncok több felhasználási területét tárta fel és elemezte.

Tavaly az Európai Űrügynökség (ESA) bejelentette, hogy a SpaceChain UK blokklánc vállalkozás finanszírozásával kiépít egy nyílt forrású műholdas hálózat. Az ESA nemrégiben együttműködést kötött a brit Hypervine céggel, hogy egységesítse a műholdas adatok elérhetőségét és szabványát a bányászati szektor számára.

Az Európai Központi Bank tervei közt ott figyel egy digitális euró bevezetése is, aminek blokklánc hálózatáról egy koncepció terv már publikálásra került.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük