Miért nélkülözhetetlenek a kriptofizetések számunkra?

A kriptovaluták mindig is a fizetési forradalom ígéretét hordozták magukban. De ez a forradalom eddig még nem következett be, pedig már tizenhárom éve tart a Bitcoin-korszak.

Nagy valószínűséggel ennek egyik oka, hogy a Bitcoin a proof-of-work eljárásra épült, amelynek a környezeti hatásairól mindenkinek megvan a maga véleménye. A proof-of-work működtetése hatalmas mennyiségű áramot igényel, és a globális felmelegedés korában nincs helye az energiafogyasztás ilyen félelmetes megnyilvánulásának.

Ezidáig tehát még egy kriptovalutának sem sikerült elfogadtatni magát egy mainstream fizetési hálózatként. A kriptók eredendő volatilitása és innovatív újszerűsége hatalmas akadályokat jelent. Ha ehhez hozzávesszük a kriptoszektor környezetre gyakorolt hatásával kapcsolatos aggodalmakat, a fizetési rendszer beindítása még nagyobb kihívást jelent.

Ennek ellenére még azoknak is, akiket nem érdekel a kriptovaluta, azt kellene akarniuk, hogy a kriptovaluta mint fizetési eszköz sikeres legyen.

A kriptofizetések jelentik az ellenszert a Mastercard és a Visa oligopóliumára

A készpénz mint fizetési eszköz ugyanis gyors eltűnőben van. A nagy nyertesek a Visa és a Mastercard kártyaoligopóliumai. Minden egyes alkalommal, amikor valaki elhagyja a készpénzt, a kártyahálózatok egy kicsit erősebbek lesznek. Fogyasztóként gyakran észre sem vesszük azt a néhány centet, amit a kártyahálózatok kivesznek a zsebünkből, amikor bankkártyával vagy hitelkártyával fizetünk. Viszont ez elképesztő profitot hoz össze számukra. A Visa és a Mastercard mint tőzsdei cégek tőkehozamai – 40% és 120%-os éves hozamok – széles oligopolisztikus jellegről tanúskodnak. Főleg annak tükrében, ha összehasonlítjuk ezt az átlagos vállalatok hozamával, ami nem magasabb 10-15%-nál.

Az oligopóliumok ellen számos megoldás létezik: ezek közül az egyik a verseny. Ha több fizetési hálózat küzd a piaci részesedésért, akkor nekünk fogyasztóknak lenne lehetőségünk legalább a legolcsóbbat választhatni. És ezért lenne jó, ha a kriptofizetések működnének.

Sajnos a kriptohasználat eddig leginkább a spekulatív kriptogazdaság viszonylag szűk keretei közé szorult, és csak időnként szivárgott ki a lehetőség, hogy normális fizetési eszközként szolgáljon. Ezek a szivárgások is azonban lassan eltömődhetnek. Az elmúlt körülbelül egy évben aktivisták csoportjai megpróbálták visszaszorítani azt a kis előrelépést, amit a kriptók a fizetések terén eddig elértek.

kriptofizetések

A szabadvilág enciklopédiája, a Wikipedia a kriptofizetések ellen?

A múlt hónapban több száz, régóta a Wikipédián dolgozó szerkesztő kérte a Wikimedia Alapítványt, hogy ne fogadjon el több kriptopénzt. A lenagyobb indokként a környezeti fenntarthatóságot hozták fel. Néhány hónappal korábban pedig a Discord fojtotta el a kriptopénz-integrációról szóló pletykákat, miután az energiafelhasználás miatt aggódó felhasználók visszautasították a lehetőséget.

A Wikipedia szerkesztőinek hevessége nagy ellentétben áll a Wikimedia által összegyűjtött aprócska mennyiségű kriptovalutával. A Wikimedia szerint az adományoknak mindössze 0,08%-a volt kriptóban fizetve, azon belül is főként Bitcoinban.

Ha az aktivisták azért kampányoltak volna, hogy a Wikimedia ne fogadjon el többé Visa kártyákat, az például teljesen esélytelen lett volna. A Visa előnyben van a kriptovalutával szemben. Ugyanis már most is nagy a részesedése az adományokon belül, valószínűleg a Wikimedia adományainak döntő százalékát teszi ki.

Az, hogy a Visa-nak nem lehet nemet mondani, de a kriptovalutáknak igen, jól szemlélteti a kriptofizetések dilemmáját. A retail jellegű fizetési hálózatokat köztudottan nehéz beindítani. Ez a klasszikus tyúk és tojás esete. Ahhoz, hogy egy új fizetési módot elfogadjon az egyén, már széles körben elérhetőnek és elkölthetőnek kell lennie. De ezt nem lehet megvalósítani, ha senki sem akarja kipróbálni. Ezt a paradoxont súlyosbítja, hogy a kártyahálózatok már szilárdan megvetették a lábukat az élet minden területén. Az emberek hozzászoktak a plasztikhoz, és az inkumbensek különféle piszkos trükköket alkalmaznak, hogy kikényszerítsék az elköteleződést. Ilyenek például a kártyák lojalitás pontjai és a díjmentes árképzés. A kriptovaluták pozícióját pedig súlyosbítja az extrém volatilitásuk. A kockázatkerülő új felhasználók nem szívesen próbálják ki ugyanis a volatilis eszközöket.

A kriptofizetések dönthetik meg a kártyatársaságok dominanciáját

A kriptoszektor azonban megalkotott egy választ az árfolyam-ingadozásra. A stabilcoin a kriptopénzek egy olyan típusa, amely a hagyományos fiat pénzhez van kötve, ami kevésbé ijesztővé teszi az emberek számára a használatát. Így, ahol a hagyományos kriptovaluták alulmaradnak, a stabilcoinok legalább harci esélyt kapnak a Mastercard és a Visa oligopóliumával szemben.

Sajnos azonban a stabilcoinok is az energiaigényes proof-of-work blokkláncokra épülnek, ami egyre nagyobb környezeti kritikát vált ki a felhasználók körében. Vannak azonban pozitív fejlemények.

A Mozilla közelmúltbeli kriptoelfogadási szabályozásának újraértékelése jó példa arra, hogy a vita hogyan fog alakulni. Januárban a Mozilla – a Firefox webböngészőt gyártó nonprofit szervezet – úgy döntött, hogy ideiglenesen szünetelteti a kriptopénz-adományozást, hogy megnézze, hogyan “illeszkedik a kriptovaluta elfogadás a klímacéljaikhoz”.
Áprilisban azonban a Mozilla bejelentette az új szabályozását. Ahelyett, hogy bezárta volna az ajtót a kriptovaluták előtt, árnyaltabb megoldással álltak elő. A Mozilla nem fogja elfogadni a proof-of-work alapú tokeneket, de elfogadja a proof-of-stake eljárásra épülő kriptovalutákat, amelyeket “kevésbé energiaigényesnek” lát.

Ha a Mozilla kriptobarátabb politikáját követik a mainstream szektor meghatározó szolgáltatói is, és reméljük, hogy így lesz, ez egy lehetőséget kínál a stabilcoin kibocsátóknak is. De ennek azonban ára van. Ha a stabilcoinok valaha is érdemben versenyezni akarnak a kártyahálózatokkal, akkor el kell határolódniuk a proof-of-work-től. Legrosszabb esetben ez azt jelenti, hogy tehetetlenül várakoznak mindaddig, míg a proof-of-work láncok, például az Ethereum, átállnak a kevésbé energiaigényes módszerekre.

A stabilcoinokra ugyanis mindenképp szükségünk van ahhoz, hogy legyőzzük a Visa és a Mastercard dominanciáját.