Rögös út áll a bitcoin előtt

A bitcoint régóta emlegetik értékmegőrző eszközként, azonban az elmúlt hetek teljesítménye alapján lassan egy az egyben leköveti a részvénypiac mozgását az árfolyam.

Hogy válhat így a bitcoin fedezeti eszközzé a jövőben?

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

Beállt a Binance is Elon Musk Twitter felvásárlása mögé. A Binance kriptopénz tőzsde 500 millió dollárt, a Sequoia Capital kockázati tőkecég pedig 800 millió dollárt ajánlott fel Elon Musknak a 44 milliárd dolláros Twitter közösségi médiaplatform felvásárlásához. Mintegy 7,1 milliárd dollár jött össze 19 különböző partnertől Elon Musk álmának megvalósítására. Mindez a SEC-hez benyújtott hivatalos dokumentumokból derült ki. Musk korábban azt mondta, hogy a Twittert a szólásszabadság szószólójává szeretné tenni.

A Terra Luna ökoszisztéma mögött álló, szingapúri non-profit szervezet, a Luna Foundation Guard több mint 1,5 milliárd dollár értékben vásárolt be bitcoinból nemrégiben. A cél a vásárlással az volt, hogy a hálózat legnépszerűbb stabilcoinja, a U.S. Terra mögött lévő tartalékok összegét tovább növelje.

Vérfürdő a piacokon

Vérfürdő a piacokon

Május 5-én igazi vérfürdő volt a hagyományos és a kriptovaluta piacokon egyaránt. 2020 óta ez volt a legrosszabb kereskedési nap. A Bitcoin 7% fölött esett, míg a NASDAQ 5%-ot vesztett napon belül az értékéből.

A kriptovaluták és a részvények visszaesése a Federal Reserve (várt) kamatemelése nyomán, az előző napi kezdeti felpattanást követően történt. A kiugrás a kamatemelés után, többnek tűnt, mint amit a kereskedők vártak. Így a profit realizálás is erősebb volt.

Az S&P 500 3,5%-os, a Nasdaq 5%-os mínuszban fejezte be a napot. A részvényeken kívül az Egyesült Államok 10 éves kincstári határidős jegyzései is 1%-ot estek, ami ritka kombináció. Emiatt néhány piaci szereplő gondolkodási szünetet tartott – azaz készpénzbe helyezte át a pozícióját.

Sokan reménykedtek a kapitulációban a részvény és a kriptopiacon, és bár a Bitcoin rövid távú kilátásai gyengének tűnnek, egy elemző és néhány bizonyíték arra utal, hogy a Bitcoin továbbra is kockázatmentes eszközzé válhat a jövőben.

Első körben azt láthattuk, hogy a bitcoin árfolyama szinte szóról-szóra követi a techrészvények árfolyam mozgását. Ez alapján nem nagyon érvényesül az utóbbi időben a sokak által várt értékmegőrző szerepe.

Azonban önmagában az tény, hogy a világ éjjel-nappali kereskedési eszköze, a Bitcoin csak 15%-kal esett 2022-ben május elejéig, ezzel szemben a Nasdaq 100 részvényindex már 20%-os negatív hozamnál van, előrevetítheti a lehetőségeket.

Csapda volt a kiugrás?

A Bitcoin (BTC) több mint két hónapos mélyponton érte el a legalacsonyabb szintjét csütörtökön, amikor a Wall Street-i kereskedés erős lendülettel visszatért a volatilitásba.

Több elemző szerint is egy elég nagy bikacsapda ejtette el a kereskedőket miután az árfolyam 37 ezer dollár alá esett.

A jelenlegi helyzetben tehát a medvék uralkodnak mindaddig, amíg 37 500 dolláros korábbi támaszt visszaveszi az árfolyam. 37 500 dollár alatt pedig nincs mit mondani a további emelkedő trend lehetőségéről.

Csapda volt a kiugrás?

RektCapital Twitter elemző szerint, fel kell készülni a jelentős árfolyammozgásra a közeljövőben.

“Nem lennék meglepve, ha májusban vörös vonal körül volatilitást tapasztalnánk. A piros feletti havi zárás most a legfontosabb a jövőbeni árfolyam trend érdekében.”

A lefelé irányuló mozgás előtt azonban még bőven van tér. Ha a 35 ezer dollárt nem tudja tartani az árfolyam, akkor ismét felmerülhet a 25-30 ezer dollár közötti árfolyam sáv is. Ne feledjük, a bitcoin mindenkori csúcsához képest, még “csak” 50%-os esésben áll a piac. Korábbi medve piacok alja volt, hogy 80%-nál állt meg – ilyen alapon akár a 15 ezer dolláros bitcoin árfolyam is felmerülhet. Azonban ne feledjük, ez a piac már más, mint a 4 évvel korábbi: tele van bálnával.

Bitcoin bálnák a piacon

A Bitcoin bálnáinak a közelmúltbeli piaci volatilitás során tanúsított viselkedéseinek adatait vizsgáló Whalemap azt sugallta, hogy 43-46 ezer dollár körül szállt be több bálna is a piacra. Így ez a szint egy átmeneti középtávú csúcsot jelentett a Bitcoin számára. Az olyan nagy piaci szereplők, mint a MicroStrategy vagy a Luna Foundation minden adandó alkalmat kihasznál a bitcoin felvásárlására – így pedig egy idő után egyre nehezebb lejjebb nyomni az árfolyamot.

Mindeközben az OBV mutató értéke január óta felfelé ível. Folyamatosan magasabb csúcsokat és magasabb mélypontokat teszünk. Ez pedig egy korrekció után emelkedő tendenciát ír le – bármennyire is világvége a hangulat. A Bitcoin jobban néz ki, mint ahogy az emberek elhiszik róla.

Az OBV, vagyis on balance volume indikátor a forgalmi adatok alapján azt mutatja, divergencia van a piacon, azaz az árfolyam trend nem egyezik meg a volumen adatok változásának irányával.

OBV volumen index bitcoin

Fedezeti eszköz lehet a bitcoin hosszútávon

A piacok egyáltalán nem óramű pontossággal működnek és nem tévedhetetlenek. A kockázat-kiegyenlítő vagy fedezeti eszköz olyan eszköz, amely jól teljesít akkor, amikor az általános piaci hangulat csökken.

Az államkötvények kockázatmentes eszközök, míg fordítva, a technológiai részvények és a kriptovaluták kockázatos eszközöknek minősülnek. A kockázattal járó eszközök jól teljesítenek, ha a piac általános hangulata javul – vagyis amikor az Egyesült Államok központi bankja nem emeli a kamatokat. Most azonban fordult a kocka. A kamatemeléssel a befektetők menekülni kezdtek a kockázatos eszközök elől, hiszen a “biztonságos” államkötvények is egyre többet hozhatnak majd.

Mindazonáltal a Bloomberg egyik elemzője megosztott egy érdekes grafikont, amely leírja hogyan bővül folyamatosan a bitcoin elfogadottsága. Ez arra utalhat, hogy a bitcoin végre biztonságos kikötőként mutatkozhat majd meg a zavaros vizeken.

A grafikonon az látható, ahogy a bitcoin volatilitása és teljesítménye felülmúlja a Nasdaq részvényindexét.

bitcoin nasdaq index

A romló makrogazdasági háttér miatt azonban több elemző szerint a Bitcoin nem fogja még idén elérni a 100 000 dolláros árfolyamot.

Altcoin hírek

Elon Musk aktuális Twitter profilképét változtatta meg egy BoredApes kollázsra a héten, ezzel pedig mintegy 1 milliárd dollárral növelve az APE piaci kapitalizációját. Nem sokkal a képcsere után az ApeCoin, a Bored Ape Yacht Club (BAYC) natív tokenje kevesebb, mint egy óra alatt 14,49 dollárról 17,49 dollárra szökött fel. Ez egy 15%-os emelkedést jelent. Figyelemre méltó, hogy az APE értéke majdnem 1 milliárd dollárral nőtt ez alatt a kiugrás alatt, 4,13 milliárd dollárról 4,98 milliárd dollárra, mielőtt végül visszaesett.

Április 30-án a Yuga Labs, a már közismert Bored Ape Yacht Club ötletgazdái elindították az Otherside NFT mintelést, ami óriási káoszt okozott az Ethereum blokkláncán. Annak ellenére, hogy a Yuga Labs csapata az indítás előtt kijelentette, hogy óvintézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy enyhítsék a masszív gas díj emelkedés lehetőségét, a mintelés végül az Ethereum történetének legnagyobb gas díjait produkálta.

Ichimoku felhő solana

A Solana blokkláncra épített új, NFT projekthez kapcsolódó botok múlt szombaton hét órás hálózati fennakadást okoztak a hálózaton, erősítették meg a projekt fejlesztői egy keddi blogbejegyzésben. Ez idő alatt a hálózaton egy új blokk sem generálódott. Szombat este azonban másodpercenként több millió tranzakció árasztotta el a hálózatot. Ez ahhoz vezetett, hogy a hálózati validátorok – vagyis a hálózaton tranzakciókat feldolgozó és a hálózatot támogató entitások – kifogytak a memóriából és összeomlottak, magyarázták a fejlesztők.

A Solana árfolyam napi grafikonján egy jó beszállási lehetőség rajzolódik ki, vagyis rajzolódna ki, ha éppen nem fürödne vérben a piac. Az Ichimoku felhő 120 dolláros vételi beszálló pontot jelez ugyanis. A profit cél akár 180 dollár is lehet, ha valóban kialakul az új, kibontakozó emelkedő trend. Azonban a jelenlegi piaci környezet nem kedvez a hasonló elméleti kereskedési ötleteknek és ha az árfolyam huzamosabb ideig 75 dollár alá süllyed, akkor teljesen érvényét is veszíti az alakzat.