Rákapcsolnának az oroszok a digitális gazdaság fejlesztésére

Oroszország új miniszterelnöke szerint prioritást kell élveznie a digitális gazdasági fejlesztéseknek.

Tegnap az orosz parlament megszavazta Mihail Misusztyint (képen) az ország miniszterelnökének. Miután szerdán Dmitrij Medvegyev lemondott, Vlagyimir Putyin orosz elnök, az adóhivatal vezetőjét Misusztyint javasolta a miniszterelnöki székbe. Tegnap pedig meg is szavazta a parlament alsóháza.

A miniszterelnök azonnal rámutatott azokra a teendőkre, amelyeket kiemelt fontosságúnak tart. Úgy véli, hogy az orosz intézményeknek reformokra van szükségük. Azt nyilatkozta, hogy az országnak végre a modern információs technológiák felé kell fordulnia, ideértve egy nemzeti digitális gazdaságfejlesztési program kidolgozását is.

Az államnak digitális platformmá kell válnia, amelyet az emberek számára teremtettek”, tette hozzá.

A blokklánc szerepe az orosz nagyvállalatoknál

A nagyobb orosz cégek, köztük olyanok is, amelyekben az állam jelentős részesedéssel bír, blokklánc technológiát fognak majd tesztelni. Innovatív technológiát szeretnék ugyanis több területen is használni a mindennapi tevékenységükben. Tavaly decemberben az orosz nemzeti energiahálózati üzemeltető, a PAO Rosetti elindította saját blokklánc alapú fizetési felületének tesztelését. Ezt a kiskereskedelmi villamos energia ágazatban az energiatermelők, a szolgáltatók és a fogyasztók közötti tranzakciók automatizálásra és a rendszer átláthatóbbá tételére használnának.

2019. novemberében Oroszország legnagyobb bankja, a többségében állami tulajdonban lévő Sberbank úttörő lett a visszavásárlási megállapodások blokklánc alapú kezelésében. A bank szabadalmat kapott a megoldás kifejlesztéséért, amely intelligens szerződéses technológiát alkalmaz a felek közötti repóügyletek automatizálására.

A kriptovaluta és a blokklánc ipar legnagyobb szereplői dicsérték Oroszországot a szektorban elért fejlesztésekért. Tavaly Changpeng Zhao, a Binance kriptovaluta tőzsde vezérigazgatója kiemelte azt, hogy Oroszországból számos tehetséges programozó kerül ki. Putyint például a blokklánc ipar legbefolyásosabb emberének nevezte.

Nem létező kriptoszabályozás

Oroszországban azonban még mindig nincsenek egyértelmű szabványok a kriptovalutákat illetően. Az elmúlt években számos kísérlet történt a kriptovaluták törvényes meghatározására. Putyin elnök, a helyi Legfelsőbb Bíróság és a Pénzügyi Akció Munkacsoport (FATF) már többször felszólította az orosz törvényhozókat, hogy hozzanak létre egy szabályozási keretet.

Az orosz parlament 2018 májusában elfogadta a „Digitális pénzügyi eszközökről” szóló kriptotörvény javaslatot, amelyet hamarosan vissza is juttattak a parlamenthez, mivel a kulcsfogalmak, mint például a kriptobányászat, a kriptovaluták és a tokenek meghatározása hiányzott a dokumentumból.

A kriptotilalom és bitcoin elkobzás

2019. novemberében szárnyra kapott a hír, hogy Oroszország állítólag tiltani fogja az áruk és a szolgáltatások kriptovalutával történő vásárlását. Az orosz központi bank sajtóosztálya akkor azt közölte: “Ha döntés születik a kriptovaluták fizetési eszközként történő betiltásáról jogszabályi szinten, akkor támogatni fogjuk az álláspontot.”

Még ugyanebben a hónapban attól volt hangos a sajtó, hogy Oroszország feltehetően olyan törvény létrehozását tervezte, amely lehetővé tenné a rendőrség számára, hogy a felhasználók digitális eszközeit elkobozza.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük