Újra tud-e éledni egy halott kriptopénz?

Hónapok teltek el a Terra ökoszisztéma összeomlása óta, de ezen a héten több új fejlemény történt, ami a LUNC árfolyamára pozitívan hatott. Mindeközben a bitcoin ismét hozta a szokásos +/-10%-os árfolyam mozgását.

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

A Telefónica egy spanyol távközlési vállalat, amely a világ egyik legnagyobb telefon- és mobilhálózat szolgáltatója. Ennek tükrében kifejezetten nagy hírnek számít az, hogy a cég a Bit2Me vállalatával való közreműködésben elérhetővé teszi a kriptovalutás fizetéseket a Tu.com piacterén. Emellett a Telefónica nemrégiben szerződést írt alá a Qualcomm Technologies vállalatával is. A cél, hogy közösen fejlesszenek tovább egy kiterjesztett valóságos platformot SnapDragon Spaces néven.

Mostantól az App Store-ban is vásárolhatunk NFT-ket, azonban ennek meg is van az ára. Az Apple mostantól lehetővé teszi az NFT-ket értékesítő alkalmazások telepítését az App Store-on keresztül. Azonban mint tudjuk, semmi sincs ingyen. Az NFT-k vásárlásakor az Apple 30%-os díjat számol fel. Sokak indokolatlannak és feleslegesnek tartják ilyen magas díj felszámolását.

Egyre kisebb az érdeklődés a kriptopénz bányászat iránt

Történelmi mélyponton a GPU-k ára Kínában a Merge miatt. A jelentések szerint a GPU-k értéke akár 40%-kal is csökkent Kínában az Ethereum egyesülés óta. Az Nvidia GeForce RTX 3080 ára 8000 jüanról (1118 dollár) 5000 jüanra(696 dollár) csökkent három hónap alatt egy kínai kereskedő szerint. A kriptobányászok, akik kezdetben a GPU-kompatibilis proof-of-work tokenek felé özönlöttek az Ethereum (ETH) egyesülés után, a rendelkezésre álló adatok szerint menekülnek ezekből a hálózatokból, miután a továbbra is bányászható tokenekkel nem rentábilis foglalkozni.

Mindeközben az elmúlt hetek újabb fejfájást okoztak a bitcoin bányászoknak is, akik most már havonta több mint 8000 BTC-vel csökkentették bitcoin készleteiket. Bár ez az eladási mennyiség később csökkent, figyelembe véve a BTC árának változásait, a bányászok továbbra is többet adnak el, mint amennyit keresnek.

A bányászok továbbra is jelentős stressz alatt állnak a jelenlegi árszint mellett. Az adatok azt mutatják, hogy a bányászok kénytelenek eladni a kibányászott érméiket, hogy kiadásaikat finanszírozni tudják.

A helyzet jelentősen szemben áll a nyáron tapasztaltakkal. Akkor a júniusi mélyponton, amikor a BTC/USD árfolyama elérte a jelenlegi többéves 17 600 dolláros minimumot, a bányászok még jelentős mennyiségű BTC-t halmoztak fel. Az utóbbi hónapok árfolyam döcögése és a növekvő energiaárak azonban térdre kényszeríthetik a farmokat.

Ráférne már egy unalmasabb hét a kereskedésre

Az elmúlt pár hónapban szinte hétről-hétre 5-10%-ot esett és kelt a kriptopénz piac, ahogy a világgazdasági és kripto eseményekre reagáltak az érmék árfolyamai.

Kedden 12 nap után először indult meg az árfolyam, amikor 20 000 dollár fölé emelkedett a bitcoin. A medvék azonban szorítottak egyet a piacon, és gyorsan visszafordították az emelkedő trendet. Néhány óra alatt a BTC 18 500 dollár alá esett. Ennek ellenére a hét végére már vissza is pattant az árfolyam az ismerős  19 000 és 20 000 dollár közötti kereskedési tartományba. Mintha mi sem történt volna.

Érdemes azonban megjegyezni, hogy a bitcoin dominanciája az altcoinokkal szemben ezen a héten kis mértékben ugyan, de nőtt. A mutató múlt pénteken még 37,5%-ra esett vissza, de tegnap már megérintette a 40%-ot is.

A Bitcoin hosszú távú jövedelmezősége a legutóbbi, 2018 decemberi medvepiacon tapasztalt szintre esett vissza. A Glassnode kriptoelemző cég által megosztott adatok szerint a BTC tulajdonosoknak jelenleg már 42%-os veszteséggel adják el az érméiket a jelenlegi árfolyamszinteken. Legutóbb 2018-ban láttunk hasonló kapitulációt. Ezután pedig szépen meg is indult felfelé az árfolyam nem sokkal később.

Ismét elkezdett a média a bitcoinnal foglalkozni

Annak ellenére, hogy az erős dollár szinte kivégzi az összes többi eszközcsoport árfolyamát, a Bitcoin stabilan tartja magát. Így a mainstream médiának sem marad más választása, mint a Bitcoint újra a címlapon hozni.

Mivel az olyan fiat valuták, mint az euró és az angol font nem tartják magukat az amerikai dollárral szemben, a mainstream média ismét elkezdte a Bitcoint a figyelem középpontjába helyezni annak folyamatos teljesítménye miatt. A New York Times kiemelte a BTC 6,5%-os növekedését az elmúlt hét napban. Eközben a Fortune Magazine is összehasonlította a Bitcoin kiemelkedő teljesítményét más eszközökkel.

Mivel a brit font új történelmi mélypontot ért el az amerikai dollárral szemben, a Bitcoin korlátozott kínálata potenciálisan előnyt jelenthet a fonttal szemben.

Lehet, hogy itt az ideje, hogy mindent a Bitcoinba helyezzünk?

Ilyen és ehhez hasonló címeket régen látthattunk a mainstream média oldalain. Annak ellenére, hogy a cikkben ugyan a címet szarkazmusként ecsetelte a szerző, kiemelték, hogy az intézményi befektetők többsége arra törekszik, hogy véget vessen a jelenlegi kriptotélnek.

Altcoin hírek

Újra tud-e éledni a Luna?

Néhány hónappal azután, hogy a Luna Classic tokenjének ára konkrétan a földbe állt, most az árfolyam kilőtt. Rövid időszak alatt 35%-ot tudott emelkedni a LunaC. Az elmúlt napok növekedése mögött egyértelműen az a hajtóerő, hogy a Binance kriptotőzsdéje részletezte égetési terveit. Egy hétfőn megjelent blogposztban a Binance jelentette be, hogy a spot és margin kereskedési párok esetén elkezdik égetni a LunaC kereskedési díjakat.

Azonban ne feledjük kicsit távolabbról is szemlélni az eseményeket. A LunaC árfolyama 100 dollárrol esett össze, a jelenlegi növekedést pedig 0.0002 dollárról 0.0003 dollárra produkálta az árfolyam.

Nem lehetetlen persze, hogy újjáéledjen a projekt, de ehhez szükséges lenne alapjaiban visszaállítani a bizalmat a piaci szereplőkben. Ami nem könnyű a fejleményeket tekintve.

Az alapító körözés alatt áll

Do Kwon a projekt alapítóját már az Interpol is körözi. A dél-koreai tőkepiaci szabályok megsértésével vádolják, és több joghatóságban is jogi kihívásokkal kell szembenéznie. Bár holléte ismeretlen, Kwon ragaszkodott hozzá, hogy nem szökésben van, és hozzátette, hogy gyakran megy sétálni és bevásárlóközpontokat látogatni. A 31 éves fejlesztő biztosította a közvéleményt, hogy folyamatosan együttműködött a szabályozókkal, hogy tisztázza a nevét. Emellett rendszeresen posztol a Twitterrre is.

A dél-koreai ügyészség nemrég arra kérte a két tőzsdét, hogy fagyasszák be a Kwonhoz köthető bitcoinokat, amik 67 millió dollárt tesznek ki. A hatóság nyomon követte a Luna központi szervezetének, a Luna Foundation Guard pénztárcáiból származó pénzátutalásokat. A jelentés szerint a CryptoQuant elemző platform egy új pénztárcacímet azonosított, amelyből vélhetően a szeptember 15-én 3310 bitcoin került át a KuCoinra és az OKX-be.

Az LFG hamarosan közleményt adott ki, amelyben megtagadta az átutalást, és hozzátette, hogy a Terra májusi összeomlása óta nem mozgatták meg a pénzeszközöket. Ezenkívül nem hoztak létre új pénztárcákat a pénzeszközök átutalására. Ezen a héten pedig Kwon is tagadta ezeket az állításokat.

Szóval látható, hogy igen nagy még mindig a zűrzavar az egykor fényes jövő előtt álló stabilcoin érméje mögött, ahhoz, hogy ebből tényleg ismét legyen is valami, még újra kéne építeni a bizalmat. Ettől függetlenül a lokális árfolyam mozgásokból a héten sokan profitálhattak, hiszen mint láthattuk 35%-ot is tud egy hét alatt produkálni az árfolyam. Csak sajnos ez fordítva is igaz, napok alatt produkált annak idején is -99%-t.


Bitcoin Kebab

Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.

A műsor eheti vendége Szombati Anikó, a Magyar Nemzeti Bank digitalizációért felelős ügyvezető igazgatója és FinTech szektor fejlesztéséért felelős ügyvezető igazgatója. Szó lesz arról, hogy mi az a digitális jegybank pénz, mi a különbség az úgynevezett wholesale vagy intézményi, illetve retail vagy lakossági digitális jegybank pénz között és kitér arra is, hogy mely országokban valósultak már meg CBDC-projektek a világon. Az igazgatónő beszél majd arról is miket tervez az MNB az esetleges digitális jegybank pénz megvalósulása esetén a lakosság felkészítésére, milyen előnyei is vannak a központi bankok által kibocsátott virtuális valutáknak a hagyományos valutákkal szemben, milyen hátrányaival kell szembenéznünk, illetve hogyan lehet azokat beilleszteni a jelenlegi kereskedelmi bankrendszerbe.

A BitcoinBázis újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon!