A CBDC-k betiltását szorgalmazza a floridai kormányzó

Ron DeSantis floridai kormányzó szerint a digitális jegybankpénzek (CBDC) aláássák a pénzügyi szabadságot, amiért arra ösztönzi az államokat, hogy a lakosok védelme érdekében hagyjanak fel a CBDC-k bevezetésével. 

DeSantis úgy véli, a CBDC-párti törekvések a polgárok pénz feletti ellenőrzését a kormányra ruházza át, aminek megakadályozására egy törvényjavaslatot terjesztett elő, hogy megvédje a lakosokat az államok „felügyelete és ellenőrzése” ellen. Kihangsúlyozta, hogy Florida nem fogja támogatni a pénzügyi szabadság elnyomását.

A Fed nemrégiben bejelentette, hogy 2023 júliusában elindítja a programozható CBDC előfutárának tartott FedNow fizetési rendszerét, melynek célja a tranzakciók átfutási idejének csökkentése lesz. A szolgáltatás egyébként nem használ blokkláncot – ellentétben a CBDC-k blokklánc-alapú elszámolási rendszerével. Azt viszont Lael Brainard, a Fed alelnöke tavaly májusában megerősítette, hogy a FedNow szinte ugyanazt a funkciót fogja ellátni, mint a digitális jegybankpénzek.

Floridával szemben több másik államban, köztük New Hampshire-ben, Észak-Dakotában, Texasban és Kaliforniában is támogatják a CBDC-párti törvényeket. Joe Biden amerikai elnök az elmúlt év szeptemberében bejelentette a digitális valutákra vonatkozó politikai céljait, majd arra utasította az amerikai pénzügyminisztériumot és a nemzetbiztonsági tisztviselőket, hogy osszák meg egymással a projekttel kapcsolatos tudnivalókat. Jerome Powell, a Fed elnöke március 8-án azonban kijelentette, hogy egyelőre nincs megállapodás a nemzeti CBDC létrehozásáról, pusztán vizsgálják, hogyan működne a technológia. Tavaly például a New York-i Fed egy nagykereskedelmi CBDC prototípust fejlesztett ki, amely a digitális dollár kidolgozását jelentette.

Mindeközben a SWIFT bankközi üzenetküldő hálózat megkezdte a CBDC-kísérlet második szakaszát, miután a központi bankok digitális valutáit összekötő tesztelése sikeresen lezárult. Nigériában ugyanakkor káoszhoz vezetett a CBDC, miután brutális készpénzhiány alakult ki.

Kapcsolódó cikkeink: