A Monero új fiat pénz és kriptovaluta alapú XMR vásárlási szolgáltatást indított

Június 2-án, csütörtökön a Monero.com bejelentette az új fiatvaluta és kriptovaluta alapú XMR vásárlási és eladási szolgáltatásának elindítását. A támogatott pénznemek között van az USD (amerikai dollár), EUR (euró), GBP (brit font) és CAD (kanadai dollár), a fizetések lebonyolítása pedig SEPA és SWIFT átutalással, valamint Visa és Mastercard kártyával is történhetnek. Fontos kiemelni, hogy kötelezővé tették a KYC – ügyfélazonosítás követelményt azok számára, akik fiatvalutákat szeretnének használni a platformon.

A Monero privátcoint azért alkották meg, hogy kiemelten védje a használói privát adatait, ezért szükségszerűen magas szintű anonimitást biztosít. Valójában pont ez az anonimitás messze az XMR legfőbb előnye. Felmerülhet tehát a kérdés, hogy milyen előnyökkel járhat az XMR használata a Monero.com-on, ha a fiatvalutával kereskedni kívánóktól személyazonosság-ellenőrzést követelnek meg.

XMR vásárlás

Mi a valódi különbség a Monero protokollhoz képest?

Az első különbség az, hogy a Monero.com nem csak a fiat-kripto swapokat támogatja, hanem a kripto-kripto swapokat is. Ezek a tranzakciók névtelenek maradnak, így az új szolgáltatás bevezetése nem szünteti meg az anonimitást a Monerón.

A második külünbség, hogy a Monero.com nem Monero. Az új weboldal valójában egy a sok felhasználói felület közül, amely lehetővé teszi az XMR használatát. Míg a Monero az a decentralizált protokoll, amely lehetővé teszi az XMR anonim cseréjét. A Monero.com weboldal központosított, és a Cake Labs LLC vállalat menedzseli, míg a decentralizált Monero protokoll hivatalos weboldala a getMonero.org.

A harmadik különbség, hogy nem igazán lehet teljesen legálisan használni a fiatvalutákon alapuló anonim szolgáltatásokat. Ugyanis a törvények szinte mindenhol KYC-t írnak elő azok számára, akik fiatvalutákon alapuló online tőzsdéket üzemeltetnek. Mivel tehát a Monero.com központosított, és mivel az azt működtető cég valójában egy közvetítő, nem tudnak kibújni a KYC-t előíró szabályozás alól.

Más fiat-kriptó szolgáltatások

Vannak más platformok is, amelyek KYC nélküli fiat-kriptó cserét tesznek lehetővé, de ezek P2P platformok, ahol a cserék közvetlenül a felhasználók között, közvetítők nélkül zajlanak.

Amíg az XMR-t decentralizált vagy P2P platformokon, vagy olyan platformokon használjuk, amelyek kripto-kripto swap-ekre korlátozódnak, addig lehetséges anonim módon Monerót vásárolni. De ha valaki a közvetítők által működtetett fiat-kripto platformokhoz fordul, akkor reálisan nem várható teljes anonimitás. Ez az oka annak, hogy az XMR-t nem használják olyan széles körben világszerte. Annak ellenére, hogy valójában magas szintű anonimitást biztosíthat. De mivel a fiatpénzre való átváltás pillanatában az anonimitás ténylegesen megszűnik, ezért a használata korlátozott. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a Monero blokkláncán ritkán rögzítenek napi 30 000 tranzakciónál többet (percenként körülbelül 20-at), és hogy az utóbbi időben az XMR-t ugyanannyian használják, mint például a DOGE-t.

A helyzet akkor változna, ha az XMR-t ahelyett, hogy fiatvalutává cserélnék, helyette stabilcoinokra váltanák át, amelyek viszont teljesen anonim módon használhatók.