Akinek muszáj volt, már csődbe ment? 3 nyomós ok, amiért fordulat jöhet

Közeleg a fordulat? Túlnyomórészt már eladták bitcoinjaikat azok, akinek muszáj volt, legalábbis Arthur Hayes szerint, aki három ilyen csoportot azonosított. Ezzel az egyik legfontosabb akadálya elhárult annak, hogy az árfolyam magához térjen. Ha a nemzetközi kockázatvállalási kedv is javul, és a Fed abbahagyja a kamatemeléseket, jövőre megjöhet a várva várt fordulat.

A bitcoin a kriptodevizák legtisztább és leginkább bevált fajtája, ezért a bitcoinár alakulása fog leginkább jelezni, hogy a kriptópiac elérte-e a mélypontját vagy sem – írja Arthur Hayes ismert influenszer és a Bitmex tőzsde egyik alapítója. Szerinte három olyan csoport van, amelyek rákényszerültek arra, hogy bitcoinjaikat eladják és “az igazi hívők kezébe” adják át.

Három kényszereladás-hullám nyomta le a bitcoin árát

Mégpedig a centralizált kölcsönző és kereskedő cégek (Celsius, 3AC, az FTX-es Alameda stb.), a bitcoin-bányászok és az egyszerű spekulánsok. A szerző szerint mindhárom esetben a tőkeáttétel helytelen használata okozta a problémát, a kényszerlikvidálások bekövetkezését.

A centralizált hitelező cégek (CEL-ek) többnyire azért szoktak csődbe menni, mert vagy olyanoknak adnak kölcsön, akik nem fizetik azt vissza, vagy futamidőbeli anomáliák vannak a könyveikben. A második eset azt jelenti, hogy sokszor a nekik kölcsönadó befektetők rövidtávon visszavonhatják a betéteket. Viszont az általuk kihelyezett hitelek hosszútávúak, így nem vagy csak nagyon nehezen vonhatók vissza. (Vagyis rövid távú forrásokból hosszú lejáratú kinnlevőségeket finanszíroznak, ami már évszázadok óta nagyon rossz ómen szokott lenni a pénzügyi világban.)

A bitcoint adják el először

Mielőtt egy ilyen hitelintézet vagy pénzt kölcsönző csődbe megy, meg szokott próbálni tőkét emelni, új forrásokat bevonni. De amikor ezek a próbálkozások sikertelenek, eljön pillanat, amikor kénytelen eladni (likvidálni) a letétbe helyezett biztosítékokat. Először a legkönnyebben pénzzé tehető, nagy forgalmú, stabilabb eszközöket adják el, például a dollárhoz kötött stabilérméket, a bitcoint és az ethert.

A bitcoin árfolyama mintegy hat év alatt. (Tradingview.com)
A bitcoin árfolyama mintegy hat év alatt. (Tradingview.com)

Ezért van az, hogy a bitcoin már akkor esik, amikor a csődökről még talán tudomást sem szerzett a nyilvánosság. A második esési hullám a bitcoin árában rendszerint akkor szokott bekövetkezni, amikor kiderülnek a bajok, de a piac azt hiszi, hogy még további cégek mehetnek csődbe és adhatják el a bitcoint.

Akinek muszáj volt, már eladott

Ez látszik abból is, hogy az idén óriásira nőtt a Bitcoin kereskedési forgalma. A végén adják el az olyan illikvid, kis forgalmú és nehezen értékesíthető érméket, mint a pár millió vagy pár tízmillió dolláros nagyságú protokollok, újonnan indult platformok altcoinjai.

A szerző szerint azonban a bitcoinnál már nagyrészt lezajlott ez a folyamat, aki erre esélyes volt, már többnyire csődbe ment, alig maradt a piacon igazán nagy hitelező cég. Illetve akik megmaradtak, azoknak már alig van bitcoinjuk. Szinte szak illikvid, értéktelen érmék (shitcoinok) maradtak, valamint olyanok, amelyek valahogyan le vannak kötve határozott időre (locked) a korábbi megállapodások eredményeképpen.

Fordulat a bitcoin-bányászok életében

A bitcoin-bányászok köztudottan rá vannak kényszerülve, hogy folyamatosan adjanak el a megtermelt bitcoinokból az energiaszámlák kifizetése érdekében. Amíg bikapiac volt, igyekeztek minél kevesebbet eladni a folyamatosan emelkedő árú első számú kriptodevizából, inkább hiteleket vettek fel a kiadásaik fedezésére.

A medvepiacon ez azonban csúnyán visszaütött, hiszen a hiteleket is törleszteni kell az egyre inkább eső árú bitcoin-eladásokból, ami előbb utóbb likviditási problémákat okoz a cégeknek. A bányászok java része mára már kifogyott a bitcoinokból, sőt, bányászgépeik egy részét is kénytelenek voltak átadni a hitelezőknek.

Bányászgépek bagóért

A bitcoin-rendszer számítási teljesítménye (hash-rátája) most azért is esik folyamatosan, mert a hitelezőknek átadott hardvert a hitelezők nem feltétlenül tudják üzemeltetni. Nincsenek megfelelő olcsó energiaforrásaik és kellő szakértelmük ehhez. Ezt jelzi az is, hogy a szabadpiacon a bányászgépek ára milyen borzasztó alacsonyra, a korábbinak a töredékére esett.

A bitcoin árfolyama hosszú távon, logaritmikus skálán. (Tradingview.com)
A bitcoin árfolyama hosszú távon, logaritmikus skálán. (Tradingview.com)

Tehát a bányászcégeknek már nem igazán maradt bitcoinjuk, amit pedig napi szinten újra termelnek, az nem befolyásolja komolyan a piacot, amely könnyen felszívja ezt a mennyiséget. Így a bányászok nagyobb értékű kényszereladásainak is vége, ami megkönnyíti a fordulatot.

Kis és nagy halak a pácban

A harmadik fontos csoport, a spekulánsok, kisebb és nagyobb halak kényszerű eladásai pedig azért csökkentek nagyon jelentős részben, mert azok, akik túl nagy tőkeáttételes pozíciót vettek fel, már kibuktak a piacról. Kényszerlikvidálták a pozícióikat, vagy maguk zárták le azokat, erre utal, hogyan nyitott pozíciók mennyisége 2021 eleje óta nem látott alacsony szintre süllyedt. Csak olyanok maradtak a származékos piacokon, akik a származékos (határidős, opciós) ügyleteket valaminek a fedezésére használják (hedge), vagy óvatosak és csak minimális tőkeáttételt használnak. Így nem dőlnek be egykönnyen.

A hitelezés összeomlása jelezte a fordulatot?

Hayes bevallja, hogy ő sem tudja, a nemrégiben elért 15 900 dollár körüli bitcoinár volt-e a medvepiac alja, vagy sem. De bízik abban, hogy az lehetett, mert akkoriban lehetett a legnagyobb az eladói nyomás a kényszerlikvidálások miatt, amit a kriptoszektor hitelezésének összeomlása okozott.

A másik fontos tényező, ami komolyan hathat a piacra, az amerikai jegybank kamatemelési ciklusának leállása, a pénznyomtatás újraindítása, ami szintén bekövetkezhet valamikor 2023.ban. Ezért a szerző azt várja, hogy valahol a mélypont közelében járunk, és jövőre megkezdődhet a fellendülés. Bár jelenleg ő maga tőkéjének nagy része nagy részét öt százalékos kamatozású amerikai kincstárjegyekben tartja, azt tervezi, vagy ezeket fokozatosan lecseréli kriptodevizákra.

Két altcoint nyomat

Míg a fenti eszmefuttatás minden bitcoin-maximalista szívét felderíti, az már kevésbé népszerű körükben, hogy Hayes úgy véli, bétát szeretne elérni. Számára az ideális portfólió a bitcoinhoz vagy az ethereumhoz képest bétát, azaz nagyobb növekedési potenciált kellene biztosítson. Ezért olyan altcoinokat készül venni, amelyek valamiféle jövedelmet elérő protokollok alapján folyamatos jövedelmet – új szóhasználattal reálhozamot – fizetnek ki a tulajdonosaiknak (GMX, LOOKS).

Kapcsolódó cikkeink:

Az FTX csak az 50 legnagyobb hitelezőjének milliárdokkal tartozik

Egyre kevesebb coint kényszerülnek eladni a BTC bányászok

Megkezdődött a csődeljárási ügy a Celsius kriptohitelező platform esetében

A centralizált tőzsdéket szabályozni kell, el a kezekkel a DeFi-ktől

Címlapkép forrása: Pixabay.com