11 meglepetés a következő ingyen érmékre készülve

Az egyik következő aidrop, azaz ingyenes érmeosztás, a zkSync  előkészületei közben számos meglepetés ért minket. Az ingyenes érme, az airdrop könnyű pénzkeresetnek látszik, de nem mindig az. Sok a teendő és sok a veszély, a buktató is.

Airdrop-lázban ég a kriptós közösség az Arbitrum sikeres érmekibocsátása és ingyenes érmeosztása után. Az angol nyelvű kriptós interneten számos lista kering arról, milyen műveletekkel és protokollok használatával van esély az airdrop igénybe vételére. (Pár link a cikk végén.)

Az éles, zkSync Era nevű mainneten jártunk, de állítólag a tesztneten való tranzakciókkal is lehet airdrop-jogosultságot szerezni. Ha sikerül oda tesztérméket szerezni.

Az Arbitrum-kibocsátásról lásd:

Gyors, nem olcsó, de néha ingyenes műveletek

1. A zkSync Era blokklánc (a mainnet), ahogy ígérik, tényleg nagyon gyors, iszonyú gyors, nagyjából egy másodperc egy tranzakció. Mire felnézel a Ledgerről (a hardveres pénztárcáról), szinte már meg is van. Már vagy másfél tucat blokkláncot próbáltam, eddig ez a leggyorsabb. (Még a Polygonnál vagy a Fantomnál is gyorsabb.) Persze lehet, hogy az is belejátszik, hogy még viszonylag kevés a felhasználója.

2. A gas fee (tranzakciós költség) magas, 0,5-2,0 dolláros tranzakciókat sikerült eddig végezni. Ez viszont jóval magasabb, mint a konkurenseknél (például Polygon, Arbitrum, Avalanche, Solana stb.)

3. Ám a gas fee-t pár helyen jelenleg (még) visszatérítik. Az airdrop-hoz ajánlott SyncSwap és a Mute.io egyelőre ilyenek, azonnal visszafizeti a felhasznált gas fee-t.

A zkSync tranzakció teljesült, a költséget azonnal visszatérítették.
A zkSync tranzakció teljesült, a költséget azonnal visszatérítették.

Szép DeFi-hozamok az ingyen érmék mellé

4. A blokkláncon meglepően magas hozamokat lehet elérni a “likviditási tartályokban” (liquidity pool), DeFi-konstrukciókban, amelyek használata szintén melegen ajánlott az airdrop megszerzéséhez. Persze valószínű, hogy ez is csökkenni fog, ahogy egyre több szereplő jelenik meg. Nomeg számításba kell venni, hogy a kockázat is magasabb egy ilyen új, lényegében még kísérleti, nemrég indult, tesztelés alatt álló blokkláncon. Néhány hozamérték a cikk írásakor:

  • A SyncSwap ETH-USDC poolban: 46 százalék (APR, azaz éven belül nem kamatos kamattal számolva)
  • A Mute.io ETH-USDC poolban: 87 százalék (APY, azaz kamatos kamattal)
  • De egzotikusabb pároknál (például a ZKDOGE labilis árfolyamú mém-érme) három számjegyű, pár száz százalékos hozam (APY) is előfordul.
Hozamok egy zkSync DEX-en. Meddig tartható fenn?
Hozamok egy zkSync DEX-en. Meddig tartható fenn?

Legyen saját országnév-domained

5. A zkSync tesztnethez most éppen szinte lehetetlennek látszik ingyen Goerli teszttokeneket igényelni, és mintha nem is tennének semmit ennek megjavítása érdekében. Valószínűleg az éles zkSync Era mainnet hálózat tesztelése az igazán fontos már a fejlesztőknek. (A tesztnet bridge sem mindig működik.) Pedig ez egy kellemes, kockázatmentes módja lenne a blokklánc kipróbálásának, és talán némi airdrop megszerzésének is.

6. Van nekik saját domain name service-ük is, a zkSync Name Service, amely nemrég indult, és meglepően sok név még szabad. Kérdés, jó befektetésnek bizonyul-e hosszú távon például egy négy betűs, ma még nemigen használható, kísérleti domain-nevet 105, vagy egy három betűset 405 dollár körüli áron lefoglalni. Erős a konkurencia is a Web-domainek körében, az ENS (Ethereum Name Service, .eth) elég nagy sikert aratott. Óriásit lehetett kaszálni annak idején az airdrop-jával is. (Azért vettem egy nagy lélegzetet, és bár nem vagyok egy domain-bróker, lefoglaltam egy számomra szimpatikus ország négybetűs domain nevét. Ha a zk-domainek tényleg divatba jönnek, több ezer dollárt is érhet, ha viszont nem, buktam egy százast.)

7. Élénk NFT-kínálat van a Mintsquare rendszeren, NFT-t mintelni (létrehozni, “verni”) azonban már nem volt olyan olcsó, nyolc dollár körüli összegbe fájt. A remény hal meg utoljára, hogy hátha egyszer megveszi tőlem valaki… Lehet NFT-t venni is, pár centért, plusz az 1-2 dollár tranzakciós költség.

Egy NFT a zkSync Mintsquare kínálatban. Az ár sokszor csak a tulajdonos vágyálmait tükrözik.
Egy NFT a zkSync Mintsquare kínálatban. Az ár sokszor csak a tulajdonos vágyálmait tükrözik.

8. Az Orbiter bridge segítségével is lehet ide-oda mozgatni érméket a blokkláncok között. Ez meglepően fejlettnek tűnik, vagy tucatnyi lánc szerepel a kínálatában. Úgyhogy már a zkSync-től függetlenül is sikerült használnom – épp kéznél volt és olcsó. De lehet, hogy nagyobb összegeknél a bejáratottabb rendszerek biztonságosabbak. (Tavaly sok hackertámadás történt a hidak – bridge – ellen.)

9. A zkSync fejlesztők oktató jellegű feladatsora meglepő módon nagy mértékben támaszkodik a manstream közösségi médiára. Az még valamennyire érthető, hogy a kriptós világban oly fontos Twittert hozzá kell kapcsolni a profilunkhoz, de hogy még a Google-fiókot és az e-mailedet is? Persze az egész fő célja alighanem az, hogy kiszűrjék a “profilgyűjtögetőket”, robotokat, sorozatban gyártott, csakis az airdrop-vadászatra kitalált, fake profilokat.

Dupla, tripla airdropok?

10. Érdekes volt látni, hogy a zkSynch tranzakcióknak nem egyféle, hanem kétféle “validálása” van: Először a saját blokkláncukon, majd az Ethereum blokkláncon is kell egy megerősítést kapni. Az első után már megy tovább az élet, ahogy említettük, 1-2 másodperc alatt elfogadott tranzakciónak számít, de a másodikig nálam másfél-két nap is eltelt.

11. A zkSync rendszerben állítólag több DeFi-protokoll maga is esélyes saját airdropra, mint a ZigZag, az Orbiter vagy talán a Syncswap. Így ha ezekkel végzünk műveletet, az is lehet, hogy a végén többféle token is üti a markunkat a zkSync mellett. Két vagy több legyet üthetünk egy csapásra.

Sok az eszkimó, kevés a fóka?

Bár most akkora tömegek mozdultak rá az airdrop-üzletágra, hogy lehet: sok lesz az eszkimó, és kevés a fóka. (Van olyan Twitter-sorozat zkSync airdrop témában, amit 734 ezren olvastak már.) Arra azonban jó esély van, hogy legalább a tranzakciós díjak néhányszorosát, több tucat vagy pár száz dollárt  behozzon a vállalkozás.

Ne feledjük azonban, hogy az airdop-ok kiszámíthatatlanok, nem tudni, mikor jön (egy-két év is lehet), mekkora lesz. Sőt sokszor az sem biztos, lesz-e egyáltalán. Ha pedig lesz, előfordulhat, hogy a feltételeket úgy határozzák meg, hogy te valamiért kimaradsz belőle. Volt már rá példa, hogy a fake profilok kiszűrése során a valódiak egy része is áldozatul esett.

Mennyire kockázatos az ingyenérme-vadászat?

Azt se feledjük, hogy az okosszerződésekkel, DeFi-alkalmazásokkal való tranzakciók mindig veszélyeket rejtenek magukban, sok hackertámadás irányul ellenük. Gyakran találnak programhibákat, biztonsági réseket. Különösen így lehet ez induló, kezdeti stádiumban levő vagy kísérleti protokollok esetében.

A helyzetet súlyosbítja a sok csaló, csalási kísérlet, “fake airdrop”, amelyekkel a pénzünkre pályáznak. Némely airdrophoz több tucat ilyen is kapcsolódhat. A csalók megkörnyékezhetnek bennünket Twitteren, Discordon, Telegramon, e-mailen. Sokszor az is elég, ha rákattintunk egy manipulatív linkre, és adataink ellopásával máris kárt okozhatnak nekünk.

Például: Arbitrum vagy Arbtirum? Elemükben vannak a csalók

Már a részvételnek is vannak tehát kockázatai, de mi is hibázhatunk. Az airdrop-vadászat korántsem veszélytelen műfaj.

Ez a cikk saját tapasztalatok alapján készült, jó pár órás munka nyomán. De sok más szempont és információ lehet, amiről nem tudunk. A cikket nem szponzorálta senki.

Kapcsolódó cikkeink:

Kapcsolódó angol nyelvű linkek:

Címlapkép forrása: Pixabay.com