Hat év után újra itt a lehetőség: most érdemes befektetni?

Elképzelhető, hogy a közeljövőben további 10%-ot esik a kriptók ára, de elemzők szerint ez teljesen rendben van.

Bitcoin árfolyam mozgása a héten

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

Csütörtökön az Európai Parlament elfogadta a kriptovaluták szabályozásáról szóló uniós rendeletet. Míg az EU úgy gondolja, hogy a  MiCA szabályozási egyértelműséget teremt a világ egyik legnagyobb piacán, és még vonzóbbá teszi az EU-t a Web3 vállalatok számára az innováció és a tehetségek vonzása szempontjából- addig a kriptoközösség egy emberként szólalt fel a szabályozás ellen.

Hiába a szigorodó uniós szabályozás, a környezet még mindig jobb, mint az Egyesült Államokban. A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje, a Coinbase, ahol az ügyfelek többsége amerikai már kacsingat a helyzet miatt az országváltással. Brian Armstrong, a cég igazgatója, már nyíltan vállalta, hogy fontolóra vették a cég átköltöztetését egy másik országba. Bár ez nem azonnal történne meg, de úgy látják, hogy az Egyesült Államokban egyre inkább negatív a szabályozók megközelítése a bitcoin és a kriptovaluták irányába így idővel kénytelenek lesznek lépni.

Az Uniswap Labs, az Uniswap decentralizált kereskedelmi platform mögött álló fejlesztő cég bejelentette, hogy a tárca alkalmazása végre elérhető az App Store-ban. Márciusban még az Uniswap részéről azt nyilatkozták, hogy nem tudni mi az oka, de az Apple nem engedélyezte az alkalmazás App Store-ba való kerülését. Most azonban úgy tűnik, bármi is volt a fennakadás oka, sikerült kiküszöbölni a problémát.

A chipgyártó Intel Corp kedden közölte, hogy beszüntette bitcoin-bányász chipsorozatának gyártását, alig egy évvel annak bevezetése után. A döntés oka, hogy bár a chipek hatékonyak voltak és elegendő bevételt is generáltak a cégnek, előállításuk közel 50%-kal megemelte a vállalat működési költségeit. Az Intel úgy tervezi, hogy a Blockscale nevű sorozat megrendeléseinek fogadását idén október 20-ig leállítja, a szállítást pedig jövő év április 20-ig befejezi. Mindeközben a ChatGPT-t és az egyéb felkapottá vált AI-alkalmazásokat övező érdeklődés következtében az Nvidia H100 grafikus kártyák ára 40 000 dollár környékére szökött.

Hat év után újra 1 BTC = 15 ETH

Annak ellenére, hogy mind a Bitcoin, mind az Ethereum ára is jelentősen magasabb, mint hat évvel ezelőtt volt, a korrelációjuk azonos szinten van. Plan B kriptoelemző osztotta meg, hogy ismét 15 ETH-t ér egy Bitcoin, ugyanúgy, mint 6 évvel ezelőtt.

Pontosabban, az az időszak, amelyre a elemző utalt 2017 májusa volt, amikor egy Bitcoin körülbelül 15 Ethert ért. Ekkor a BTC ára 2000 dollárnál járt, miközben az Ether 130 dollár környékén cserélt gazdát.

Bitcoin Ethereum arány

Ezt követően a Bitcoin és az Ethereum is jelentős áremelkedésen ment keresztül, mivel az egész kriptovaluta piac szinte felrobbant az év végére.

A hat évvel ezelőtti növekedést több tényező együttesen befolyásolta. Akkor jelentek meg az első igazán nagy intézményi befektetők és nagyvállalatok akik által fokozódott a kriptók elterjedése. Egyértelművé vált a szabályozás, valamint a blokklánc technológiában rejlő lehetőségek iránti is növekedett az általános érdeklődés.

2018 januárjában, a kriptovaluta bikapiacának tetőpontján a Bitcoin ára elérte az akkori történelmi csúcsot 20 000 dollárnál. Ekkor az Ethereum árfolyam 1400 USD volt a csúcson. Azaz ekkor a Bitcoin és az Ethereum aránya tehát ismét körülbelül 1:15 volt. Ez a bikapiac azonban hosszú távon nem volt fenntartható, ezután hirtelen meredek esés elé nézett az összes érme.

BTC-ETH arány

A BTC-ETH arány hasznos mérőszám a Bitcoin és az Ethereum relatív árának összehasonlításához. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez az arány jelentősen ingadozhat az idő múlásával, és nem szabad a jövőbeni ármozgások egyértelmű előrejelzőjeként támaszkodni rá.

Az arány korábbi trendje azt sugallja, hogy lehet némi összefüggés a Bitcoin és az Ethereum ára között, de ez a korreláció nem mindig konzisztens vagy megjósolható. A bikapiacok során a Bitcoin és az Ethereum is jelentős áremelkedést mutat, ami a BTC-ETH arány csökkenését okozhatja.

A medvepiacokon vagy a piaci volatilitás időszakaiban azonban a BTC-ETH arány növekedhet, mivel a befektetők biztonságos menedék-eszözként használják a Bitcoint, amíg az Ethereum és más altcoinok áringadozása nagyobb.

Végső soron a BTC-ETH arány azonban csak egy mérőszám a sok közül, amelyet a befektetők és a kereskedők használhatnak a kriptovaluta piac elemzésére. Fontos, hogy alapos elemzést végezzünk, és több tényezőt is figyelembe vegyünk a befektetési döntések meghozatalakor.

Most érdemes bitcoint venni?

A Bitcoin, a világ legnagyobb kriptovalutája 2023 eleje óta egészen mesés emelkedést tudott bemutatni. Csak az idei év első negyedévben több mint 70%-ot emelkedett az árfolyama. Úgy tűnik azonban, hogy a felfelé ívelő trend veszített most a lendületéből. A napokban a BTC emelkedése megtorpant és több mint 2%-ot esett, 28 000 dollárra. Az utóbbi időszak árfolyam esése mögött több ok együttes hatása is áll.

Először is az Egyesült Államok központi bankja, a FED és elnöke tett néhány fura megjegyzést a kamatemelésekkel kapcsolatban. Ez fokozódó bizonytalanságot okozott a piacon, ami már épp kezdett volna megnyugodni.

Másodszor, Biden elnök javaslata, hogy a kriptobányászok villamosenergia költségeire adót vet ki, igencsak beárnyékolja a szektor jövedelmezőségét. Így ezek az események most óvatossá tették a befektetőket, és néhányan csökkentették BTC és más kriptovaluták felé a kitettségüket, profitot realizáltak.

A bitcoin ára ráadásul azért is bizonytalan zónába került, mert növekvő aggodalom jelentkezik Egyesült Államokban a vonatkozó szabályozás, vagyis inkább annak hiánya miatt. Az amerikai digitális eszközökkel foglalkozó vállalatok egymás után másik országokba költöztetik a székhelyüket a bizonytalan környezet miatt. A héten többek között  a Coinbase is úgy döntött, hogy engedélyt szerez Bermudán.

Ez a szabályozási bizonytalanság és a vállalatok más országokba költözése a Bitcoin árának átmeneti csökkenő tendenciáját idézi elő. Ez a trend azonban hamar megfordulhat, ha a kiváltó okok is eltűnnek a háttérből.

25000 dollár is lehet a BTC ára, de ez teljesen rendben van

A Bitcoin ára 29 000 dollár alá esett a napokban, és tovább is eshet egészen 25 ezer dollárig egyes elemzők szerint.

Az azonnali ellenállás jelenleg 28 500 dollárnál van, egy egyre erősödő medvepiaci trendvonallal. A kulcsfontosságú ellenállás 28 800 és 29 250 dollár között húzódik a további emelkedéshez.  Azonban a BTC/USD most már inkább azért küzd, hogy megőrizze a 28 000 dolláros szintet.

Az egyik elemző szavaival élve a kereskedési pár igencsak „gyengélkedik”, mivel a jelenlegi események nem tudják feltámasztani a korábbi emelkedő trendet.

200 napos mozgóátlag a bitcoin grafikonján

A Bitcoin most teszteli a kulcsfontosságú helyi keresletet 28 ezernél, és eddig nem kapott túl jó reakciót a piactól. Ha ez a szint elveszik, akkor valószínűleg 25-26 ezerig tesztel vissza az árfolyam.

Nincs ok az aggodalomra

Ez a szint önmagában azonban nem ad okot aggodalomra, ha csak visszatesztről van szó. A visszahúzás a 25 000 dollárhoz addig „abszolút rendben” van amíg nem áll be jelentős trendforduló.

A 25 500 dollár körüli területet a Bitcoin 200 hetes mozgóátlaga rajzolja ki. Ezt a támasz szintet még 2022-ben vesztette el a BTC, és csak az elmúlt hetekben találta meg újra az árfolyam.

 

Bezárult a CME Gap

Az esés más szemszögből nézve is kedvező eseménynek számít. A 28 000 dollárra való visszatérés ugyanis lezárta a CME gapet. Ez korábban áprilisban jött létre, amikor a Bitcoin 31 000 dollár fölé emelkedett. A rés zárásával pedig megnyilhat az út ismét felfelé majd a jövőben.