A teljes bitcoinkészlet csaknem 10%-a van intézményi kézben

Évről évre nő az intézményi bitcoinfelhalmozás. Míg 2021 júniusában az intézmények a 21 millió kibányászható bitcoin BTC Price BTC Price 6,8%-át birtokolták, addig ezt az arány 2024 januárjában már a 10%-hoz közelít. Ha figyelembe vesszük, hogy még nem bányászták ki az összes bitcoint, és hogy a bitcoinok egy része már örökre elveszett, sokkal árnyaltabb képet kapunk.

A bitcoint birtokló intézmények között ott találjuk a nagy tőzsdei vállalatok mellett a magántulajdonban lévő cégeket, az egyes országokat, valamint a kriptovalutákban kitettséget kínáló tőzsdén kereskedett alapokat (ETF-ek) is. Az alábbi jelentés – amelyet a CryptoSlate adott közre – ezekre a kategóriákra lebontva tartalmazza az egyes entitások bitcoinvagyonát a Buy Bitcoin Worldwide nyilvánosan hozzáférhető adatai alapján.

A tőzsdén kereskedett vállalatokról elmondható, hogy a bitcoinbirtoklás gyakran nem is a diverzifikációs stratégiájuk része, sokkal inkább a kriptovaluta jövőjébe vetett hit által vezérelt döntés. A magántulajdonban lévő vállalatok – bár kevésbé átláthatók – szintén hasonló elgondolás mentén vásárolnak bitcoint, és komoly szerepet játszanak a bitcoin iránti kereslet fenntartásában.

Az ETF-ek ezzel szemben a szélesebb piac számára kívánnak kitettséget kínálni. A bitcoinnal rendelkező országok vagy komoly befektetési lehetőséget látnak a kriptopénzben, vagy bűnügyi tevékenységek leleplezése révén jutottak hozzá a digitális valutához.

A bányásztársaságok – bár vállalatnak számítanak – mégis egy külön kategóriát képviselnek, hiszen végső soron ők azok, akik a bitcoin nagy részét „kitermelik”, ezáltal közvetlenül jutnak hozzá a kriptovalutához. Szintén ők azok, akik képesek komoly hatást gyakorolni a bitcoinpiac kínálati oldalára. Annak függvényében, hogy a holdolás vagy épp az eladás mellett döntenek, az kriptovaluta árára is befolyással bírnak.

A spot bitcoin-ETF bevezetése már az ajtón kopogtat, amely sokak szerint az intézményi bitcoinvagyon jelentős növekedésével járhat. Ebben az összefoglalóban azt tekintjük át, mennyire merészkedtek be már most a Bitcoin világába az egyes entitások.

Tőzsdén jegyzett vállalatok

A tőzsdén jegyzett cégek közül nem meglepő módon a MicroStrategy üzletiintelligencia-vállalat viszi a prímet. A cég 189.150 bitcoint birtokol, jelenlegi árfolyamon 8,32 milliárd dollárt. Némi utánaszámolással az jön ki, hogy ez a valaha létező 21 millió bitcoin 0,901%-át jelenti. A MicroStrategy agresszív bitcoinfelhalmozásával részvényeinek értékét „bitcoinfüggővé” tette, amely így gyakran tükrözi a kriptovaluta árváltozásait.

A Tesla, Inc. elektromosautó-gyártó és zöld energiára fókuszáló vállalat 10.725 BTC-t birtokol, nagyjából 471,54 millió dollár értékben. A vállalat Bitcoin-bevásárlásai 2021 elején kezdődtek, és jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a bitcoinra mások is értékmegőrzőként tekintsenek. A masszív elfogadás ellenére a vállalat vezérigazgatója, Elon Musk megosztó személyiséggé avanzsált a kriptoközösségben. Tweetjeivel nem kevés galibát okozott, ami miatt joggal merült fel egyesekben a piaci manipulálás gyanúja is. A nagy bitcoinvagyon révén a Tesla árfolyamára is hatással voltak a bitcoin árváltozásai.

A Coinbase Global, Inc. kriptotőzsde 9000 BTC-t birtokol nagyjából 395,7 millió dollár értékben. A kriptoágazat nagy játékosaként a Coinbase kriptovagyona mérleg szerinti eszköznek számít, és stratégai fontosságú az üzleti tevékenységét tekintve. A vállalat részvényárfolyama nem meglepő módon szintén szoros összefüggésben áll a kriptopiac állapotával.

A Galaxy Digital Holdings, egy digitális eszközökre és a blokkláncra fókuszáló kereskedelmi bank, 8100 BTC-t birtokol, amely nagyjából 356,13 millió dollárt ér. A cég alapítója, Mike Novogratz népszerű kriptogurunak számít, aki főként merész bitcoinjóslataival kerül be a hírekbe. Egyik legutóbbi előrejelzésében 500 ezer dolláros árfolyamot jósolt a vezető kriptovalutának.

A Block, Inc. (korában Square, Inc.) egy pénzügyi szolgáltató és mobilfizetési vállalat, amely 8.207 BTC-t birtokol 352,92 millió dollár értékben. A Block számára nem közömbös a kriptoipar teljesítménye, hiszen fizetési szolgáltatóként ő maga is érdekelt az ágazat sikerében. Ők állnak a Cash App nevű fizetési alkalmazás mögött is, amely 2018 óta a legnépszerűbb a maga kategóriájában az Egyesült Államokban. Az appról azért nem hallhatunk sokat, mivel csak az USA-ban és az Egyesült Királyságban elérhető.

tőzsdei cégek által birtokolt bitcoin-vagyon fektetett oszlopdiagram

Magántulajdonban lévő vállalatok

Ami a magánvállalatokat illeti, még mindig a Mt. Gox vezeti a listát a maga 200.000 bitcoinjával, 8,79 milliárd dollár értékben. Ez a 21 millió bitcoinhoz viszonyítva 0,952%-ot jelent. Aki régebb óta követi a kriptovilág történéseit, az tudhatja, hogy a Mt. Gox bitcoinvagyona továbbra is jogi viták tárgyát képezi a tőzsde 2014-es hackertámadása majd azt követő csődje óta.

A második helyen áll ebben a kategóriában a Block.one blokklánc-technológiára fókuszáló vállalat, amely 140.000 BTC-t birtokol 6,16 milliárd dollár értékben. Ők az a vállalat, amely a valaha volt legsikeresebb ICO, az EOS kriptovaluta mögött állnak. A projekt elindítására akkor 4,2 milliárd dollárt sikerült összegyűjteniük. Az EOS-ról azóta főként csak botrányok kapcsán hallottunk, és piaci teljesítménye sem mondható kielégítőnek az ICO sikeréhez képest. A Block.one legutóbb azzal került be a hírekbe, hogy felvásárolta a Coindesket, amely az egyik legnépszerűbb globális kriptohírportálnak számít.

A Tether Holdings LTD a lista 3. helyére fért fel a maga 55.000 BTC-jével, 2,42 milliárd dollár értékben. Ez a befektetés jól jelzi a stablecoin-kibocsátó stratégiai helyzetét a kriptopiacon, amely bár a múltban számtalan kritikával kellett szembenézzen, mindez mégsem rendítette meg a kereskedők bizalmát. Ma már messze ők számítanak a legnagyobb stablecoin-kibocsátónak.

A Tezos Foundation 17.500 BTC vagyonnal büszkélkedhet, amely jelenlegi árfolyamon 769,41 millió dollárt ér. A legalább 10 ezer bitcoint birtoklók listájára épp hogy felfért még a Stone Ridge Holdings Group is, 439,67 millió dollár értékű befektetésével. Az alternatív befektetésekre fókuszáló vállalat így a bitcoin 21 milliós készletének a 0,048%-át birtokolja.

magántulajdonban lévő vállalatok által birtokolt bitcoin-vagyon fektetett oszlopdiagram

Bitcoin-bányászcégek

A bányászcégek kulcsszerepet játszanak a Bitcoin infrastruktúrájának fenntartásában, mind a hálózat biztonságát, mind pedig a kriptovaluta kínálatát tekintve. Így tehát technológiai és piaci szempontból is komoly befolyással bírnak.

A szektorban a Marathon Digital rendelkezik a legnagyobb bitcoinkészlettel, 15.174 BTC-t birtokolnak, 667,15 millió dollár értékben. Ők az az amerikai bányászcég, amely azzal a vízióval indított el egy bányász poolt, hogy minden szempontból tökéletesen megfeleljen a szabályozók elvárásainak. Ennek keretén belül még cenzúrát is bevezettek egyes tranzakciókra, ettől a gyakorlattól azonban később a közösség felháborodása miatt elálltak. A Marathon Digital stratégiája a felhalmozás, a bitcoinra hosszú távú befektetési eszközként tekintenek.

A Hut 8 szintén jelentős játékosnak számít a maga 9.129 BTC-jével, jelenlegi árfolyamon 401,37 millió dollár értékben. A listán szerepel még a Riot Platforms is, 7.361 BTC-vel, amely 323,68 millió dollárt ér. A Riot annyira bullish a bitcoint illetően, hogy nemrég 290,5 millió dollárért vásárolt több mint 60 ezer bányászgépet, hogy így tartsa fenn versenyhelyzetét a konkurenciával szemben.

A bányászok felhalmozását egyébként egyesek a piaci előrejelzéseik során is felhasználják. Tény, hogy a bányászvallalatoknak a bitcoin egy részét pénzzé kell tenniük a működési kiadások fedezésére. Ha többet adnak el, az arra utalhat, hogy nem elég magabiztosak a piac állapotát illetően, és a megnövekedett kínálat miatt az árak csökkenésére lehet számítani. Ha azonban felhalmozásba kezdenek, az sok szempontból is pozitív kilátásokkal kecsegtet a piac számára.

bitcoin bányász cégek által birtokolt bitcoin-vagyon fektetett oszlopdiagram

Bitcoin-ETF-ek

A tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) a hagyományos pénzügyi piacon is kulcsfontosságú terméknek számítanak. A bitcoin esetében főként azért lehet rájuk szükség, mert hidat teremtenek a hagyományos befektetési mechanizmusok és az innovatív digitális eszközök között.

Bár a spot bitcoint-ETF, amelyről annyit hallani mostanság, még mindig nem kapott zöld utat az USA-ban, határidős bitcoin-ETF-ek már most is szerepelnek a piac kínálatában.

Az egyik ilyen ETF a Grayscale Bitcoin Trustja, amely a legnagyobbnak számít a kategóriájában. Összesen 643.572 BTC-t birtokol, amely 28,3 milliárd dollárt ér. Ezzel a teljes kibányászható bitcoinkészlet 3,065%-a a Grayscale tárcáiban található. Jelentős ETF-ek közé tartozik még a CoinShares által kínált XBT Provider, valamint a Purpose Bitcoin ETF is.

etf-kibocsátók által birtokolt bitcoin-vagyon fektetett oszlopdiagram

Összegzés

Jelentős bitcoinvagyonukkal és stratégiai befektetéseikkel a tőzsdén jegyzett vállalatok megmutatták a cégeknek, hogy a hagyományos pénzügyi keretrendszereken belül is van lehetőség kriptovalutát birtokolni. Bár kevésbé átláthatóak, a magántulajdonban lévő cégek szintén komoly szerepet játszanak a bitcoin hosszú távú értékállóságának megőrzésében – és nem tudjuk pontosan megmondani, összesen mennyi bitcoin van a tárcáikban.

A bányászcégek fontos szerepet játszanak a piac kínálati oldalának kiegyensúlyozásában, és a teljes hálózat biztonságának fenntartásában. Az ETF-ek hidat teremtettek a hagyományos pénzügyek és a digitális valuták között, amellyel tovább fokozták a piac stabilitását és erejét.

Ezeknek az entitásoknak a kollektív befolyása minden bizonnyal az egyik legnagyobb hatást gyakorolja a bitcoin árfolyamgörbéjére. Azzal persze vitába lehet szállni, mennyire áll összhangban Satoshi víziójával az az elképzelés, hogy a bitcoin egyre inkább a hagyományos pénzügyi eszközök irányába konvergál, az azonban biztos, hogy az intézmények bevonása nélkül teljesen más utat járt volna be a vezető kriptopénz árfolyama.