Az orosz ukrán háború mindenre rányomja a bélyegét

Kriptovilág ide vagy oda nem hagyhatjuk figyelmen kívül az elefántot a szobában: az orosz ukrán háború a szektorra is jelentős hatással van.

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

Csütörtökön hajnalban, öt óra magasságában Oroszország támadást indított Ukrajna ellen. Az invázió a hidegháború vége óta a legösszehangoltabb kísérlet a világrend felborítására, és a második világháború vége óta a legvéresebb európai konfliktus kirobbanásának veszélyét hordozza magában.

Bitcoin árfolyam és az orosz ukrán háború

Az orosz támadás hírét a kriptovaluta szektor is megérezte. Bezuhant a bitcoin és vele a teljes kriptopiac is miután az orosz elnök bejelentette, hogy katonai támadást indítanak Ukrajna ellen. A bitcoin mellett az egész kriptoipar is pirosba került, a legtöbb altcoin kétszámjegyű csökkenést produkált. Az ETH, a Binance Coin, a Solana, a Cardano, a Shiba Inu és a Dogecoin is bezuhant. A kriptoipar teljes piaci kapitalizációja csaknem $200 milliárddal csökkent.

BTCUSD ukraine russia

De az esés nem tartott sokáig, pénteken 16%-os emelkedést produkált a bitcoin. Az orosz-ukrán konfliktus kibontakozása azonban pénteken megfordította a trendet, amikor kiderült, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tárgyalásokat kezdeményez az ellenségeskedés befejezése érdekében.

A 34 300 dolláros eheti minimum után az optimizmus gyorsan érkezett, ami a 40 000 dolláros ellenállás közelébe repítette a bitcoint egy nap alatt.

A bálnák vezetik a rohamot, ami az erős volumenből kitűnik. Ha a BTC bikák 41500 dolláron is túl tudnak lépni, akkor akár a 45 000 dolláros szint is elég gyorsan újra képbe kerülhet.

Hosszabb időtávon nézve azonban továbbra sem történt általános elmozdulás a BTC árfolyam paradigmájában, amely továbbra is merev tartományban ragadt.

Az altcoinok lépést tartottak a Bitcoinnal, némi enyhülést nyújtva a befektetőknek, akik közül sokan már zsákutcában érezhették magukat. Több altcoin is 20% körül emelkedett pénteken. A Bitcoin dominanciája azonba továbbra is jó úton halad a további emelkedés felé.

Háború idején arany vagy bitcoin?

A háború kitörése óta csaknem 1000 milliárd dollár folyt be az aranyba, aminek következtében az arany ára 13 hónapos csúcsra emelkedett. Frank Holmes, a US Global Investors vezérigazgatója úgy véli, hogy a nagy feszültséggel teli környezetben még mindig az arany a legjobb befektetési eszköz.

A Kuna nevű ukrán kriptotőzsde nemrég arról számolt be, hogy jelentősen, több mint háromszorosára megnövekedett a forgalma az orosz inváziót követően.

Mindeközben már több, mint 700 ezer dollárnyi bitcoin gyűlt össze az ukránok megsegítésére. Az ukrán haderő segítésére gyűjtő tárcán jelenleg 19 BTC-nél is több kriptopénz található. Csak csütörtökön, rögtön az orosz támadást követően, nagyjából 400 ezer dollárnyi BTC érkezett a tárcára.

Az orosz ukrán konfliktuson kívül, azért nem mehetünk el szó nélkül a kriptopénz piac további történései mellett sem.

A Coinbase elérhetővé vált a Ledger tárcából

A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje, a Coinbase csütörtökön a Ledger hardvertárca támogatásával bővítette nem letétkezelő böngészőalkalmazását, ezzel is tovább növelve a felhasználók biztonságát. Az integráció a Coinbase Wallet új bővítményének tavalyi bevezetése után egy újabb fontos lépés a decentralizált pénzügyi rendszer felé. A vállalat a bővítményt még novemberben tette elérhetővé, ezzel pedig tovább népszerűsítette a decentralizált kriptotőzsdéket, valamint a decentralizált alkalmazásokat, azaz dAppokat.

Binance Oroszországban

Az orosz bankszövetség és a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance partnerségre lépett. Ezáltal a kriptovaluta csereplatform lett az első olyan digitális eszközök használatával foglalkozó szervezet, amely együttműködik majd Oroszország bankrendszerével. Legfőbb céljuk az, hogy összekössék az országot a kriptoszektort szabályozó hatóságokkal, törvényhozó szervekkel és szakértőkkel.

El Salvador után Mexikó fogadhatja el a bitcoint?

A legújabb jelentések szerint egy mexikói szenátor egy olyan törvényjavaslaton dolgozik, amelynek értelmében Mexikó végre elfogadhatná a bitcoint törvényes fizetőeszközként. Az ötlet El Salvador kriptoőrülete után merült fel a helyiekben, és ha minden jól alakul, a rendeletet várhatóan még idén benyújtják a mexikói kongresszusnak. A mexikói szenátor úgy véli, hogy a kriptovaluta elfogadása az ország számára a globális pénzügyi befogadás potenciális hajtóereje lenne.

NFT Metaverzum hírek

Phishing támadás, azaz adathalászat érte az OpenSea platformját. A hackerek jó pár felhasználó tárcájához fértek hozzá és több NFT-t is elloptak, köztük Bored Apes, Mutant Apes és más népszerű gyűjtemények darabjait. A becslések szerint a teljes kár 2 millió dollár körül lehet. Az OpenSea közleményei kissé ködösek, látható, hogy még nem teljesen tiszta számukra sem, hogy mi történt. Ha tényleg úgy van, ahogy a cég írja, tehát phishing támadás történt, akkor nagyon jó időpontot választottak a hackerek. Hiszen az OpenSea pénteken élesített egy okosszerződést és felszólította a felhasználóit, hogy NFT-jüket és tulajdonaikat vigyék át az új szerződésbe. A mostani támadás alig néhány héttel egy korábbi problémás eset után jött, sokan megkérdőjelezik az egész OpenSea biztonságosságát.

Az NFT-k digitális világa lassan kezd beépülni a mindennapi életünkbe. A Solana blokkláncon futó Neon legújabb találmányának köszönhetően New Yorkban már egyszerűen, mindenféle kriptovaluta tudás nélkül, bankkártyával vásárolhatjuk meg gyűjteményünk legelső NFT-jét. A Neon vállalat az elmúlt év decemberében indította útjára az első NFT-automatáját, mely konkrétan 0-24-ben rendelkezésünkre áll, így aztán egy álmatlan éjszakánk közepette egyszerűen odasétálhatunk, és megvehetjük szeretett művészünk digitális alkotását.

A Puma is hozzáadta az ENS domain nevet az egyre növekvő NFT gyűjteményéhez, ezzel megtéve azt, amit versenytársai, a Nike és az Adidas már tavaly kipipáltak – belépett a metaverzumba. A Puma az Ethereum Name Service, azaz ENS segítségével regisztrálta azt, Twitter-címüket Puma.eth-ra változtatták.

A Manchester City is meghódítja a metaverzumot, ők hozták létre a világ legelső, metaverzumban megalkotott stadionját. Az aréna megépítésének munkálatai már elkezdődtek és a virtuális valóság specialistájának számító Sony multinacionális vállalat is segédkezik benne.


Bitcoin Kebab Podcast

Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre. A podcast legújabb adásának vendége Harmath Dávid kriptográfus programozó, aki már 18 évesen saját kriptováltót készített, megnyerte a Skynet Hackathont egy decentralizált videomegosztó platformmal. Dávid projektjére felfigyelt egy amerikai, NFT-értékelő startup, amely állást ajánlott neki. Jelenleg ennél a vállalatnál front-end fejlesztéssel foglalkozik, illetve egy nyílt forráskódú decentralizált adatbáziskezelő létrehozásán munkálkodik ugyanennek a vállalatnak.

Dávid él-hal a programozásért, mindig újabbnál újabb ötletei vannak, úgy érzi, hogy a kriptovaluták világában találta meg a helyét. Katának mesél majd arról, hogy hogyan került kapcsolatba először a kriptovalutákkal, honnan indult programozói karrierje, valamint azt is, hogy hogyan készítette el saját kriptovaluta váltóját.